5
Liliom, az évelőágyak királynője
A csábító illatú liliom a tisztaság és az ártatlanság jelképe, talán ezért tűzték zászlajukra az egyiptomi fáraók, a kereszteslovagok, majd a francia királyi család is.

A liliomok nagyrészt a földgömb északi területein, Ázsiában, Európában és Észak-Amerikában terjedtek el.

Az első ismert liliom a fehér liliom (Lilium candidum) volt, amely a mediterrán régióban őshonos és már az egyiptomi fáraók síremlékein is látható a képe. Az első termesztett liliom Európában a görög liliom (Lilium chalcedonicum ), amely annyira népszerű lett, hogy ma már a föld legtávolabbi pontján, Új-Zélandon is megtalálható. Amerika felfedezése után az ott őshonos fajok hamarosan meghonosodtak az európai kertekben, mint pl. a kanadai liliom (Lilium canadense) és a mocsári liliom (Lilium superbum).

Liliom, az évelőágyak királynője

Népszerűségüket mi sem mutatja jobban, mint, hogy a középkorban a liliom lett a Bourbon ház jelképe. A ma legismertebb ázsiai fajokat csak XVII-XVIII. században fedezték fel holland és angol kutatók, így az első liliomok az 1850-es évek táján jelentek meg Európában.

A virág formája és állása alapján három nagy csoportot különböztethetünk meg: a tölcsér formát (pl. Lilium longiflorium), a bókoló turbán formát (pl. Lilium martagon ) és a kehely alakú formát (pl. Lilium auratum). A Dunántúlon és a középhegységek erdeiben nálunk is megtalálható a turbánliliom (Lilium martagon) és az igen ritka tűzliliom (Lilium bulbiferum), ami szépsége miatt igen veszélyeztetett és védett faj.

 

liliom
A virág formája és állása alapján három nagy csoportot különböztethetünk meg

A liliom az évelőágyak dísze

 

A télálló, főként nyáron virágzó hagymások a színes és sokszor nagyon illatos virágjaikért a kertek kiemelkedő növényei, melyek napfényt vagy félárnyékot és jó vízelvezetésű talajt kívánnak. Kiszáradásra hajlamosak, így kézhezvétel után lehetőleg azonnal ültessük el őket, és ahogy megindul a növény növekedése, rendszeresen öntözzünk.

Tápanyag-igényesek, így lehetőleg jól lebomló természetes anyagokkal (komposzt) vagy tápoldattal segítsük a növekedésüket és virágzásukat.

Számos kistermetű hibrid cserépbe vagy virágládába is ültethető (3-4 hagyma/cserép elegendő), de mivel a biológiai egyensúly megtartása miatt hidegre van szükségük, így legjobb, ha elvirágzás után kiültetjük őket a kertbe, telelni. Számos fajuk kitámasztást igényel, mert akár 1 méternél magasabbra is megnőnek és annyi virágot hoznak, hogy a virágok súlya lehúzza a szárat. Így jártam én is a tigrisliliom (Lilium tigrinum Pink Tiger) rózsaszín típusával. Elvirágzás után távolítsuk el az elszáradt virágokat, de a leveleket még ne, hogy minél tovább legyen lehetősége a növénynek energiát gyűjteni. Szaporítása a levélszáron megjelenő sarjhagymákkal, a föld alatt található hajtáseredetű sarjhagymákkal vagy leválasztott hagymalevelekkel lehetséges.

értékelés