
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
1. A rizóma túl mélyre került a földbe
Az írisz rizómáját nem szabad teljesen elföldelni, mert ez megakadályozhatja a virágzást. A rizóma napfényre vágyik, ha nem jut hozzá, nem képes megfelelően fejlődni.
A megoldás az, hogy a rizóma felső része maradjon a földfelszínen, vagy csak nagyon vékony réteg takarja. Fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű és laza szerkezetű legyen.
2. Nincs elegendő napfény
Az írisz napfénykedvelő növény, és virágzása érdekében legalább napi 6 óra közvetlen napfényt igényel. Ha félárnyékos vagy árnyékos helyen van, csak a levelei fejlődnek, de virágot nem hoz.
A legjobb, ha napos, szellős helyre ültetjük, ahol sem fák, sem magasabb növények nem vetnek rá árnyékot.
3. Túl sok a nitrogén a talajban
A túlzottan nitrogéndús tápanyagbevitel buja lombnövekedést eredményez, de hátráltatja a virágképződést. Ez gyakran előfordul akkor, ha általános virágföldet használunk, vagy gyeptrágya kerül a növény közelébe.
A virágzást elősegítő műtrágyák foszforban gazdagok, és csak mérsékelt nitrogéntartalmúak. Érdemes ezeket választani az írisz trágyázásához.
4. Elöregedett vagy túl sűrűn ültetett tövek
Az írisz 3–4 évente megkívánja a tőosztást, mert a rizómák idővel besűrűsödnek, és a középső, öreg részek már nem hoznak virágot. Ilyenkor csak a külső, fiatal hajtások maradnak aktívak.
A megoldás, hogy augusztus-szeptember környékén szedjük szét a töveket, távolítsuk el az elöregedett részeket, és csak az egészséges rizómarészeket ültessük vissza.
5. Rosszul időzített vagy túl erős visszavágás
A növény a levelein keresztül gyűjti az energiát a következő virágzási szezonra. Ha ezeket túl korán visszavágjuk, az a virágzás rovására mehet.
A zöld leveleket csak akkor szabad eltávolítani, ha már megsárgultak vagy elszáradtak. Ez általában késő ősszel, október környékén történik.
6. Betegségek és kártevők
A rizómarothadás vagy egyéb gyökérbetegségek, valamint a kártevők (pl. fonálférgek) is okozhatják, hogy a növény nem virágzik. A fertőzött rizóma általában puha, kellemetlen szagú, és lassan pusztulásnak indul.
A fertőzött részeket el kell távolítani, a megmaradt egészséges részeket pedig gombaölő szerrel kezelni. Az ültetést tiszta, fertőzésmentes talajban érdemes elvégezni.
7. Türelem – az első évben még nem biztos, hogy virágzik
Ha nemrég ültettük el az íriszt, előfordulhat, hogy az első évben még nem virágzik. A növény először a gyökérzet és a levélzet megerősítésére koncentrál.
Ez teljesen természetes, és megfelelő gondozással a következő évben már megjelenhetnek a virágok is.