5196. Vérehulló fecskefű, a szemölcs ellenszere
A fecskék visszatértével bújik elő a fecskefű és egészen távozásukig virít. Az ókorban már vértisztítónak, epehajtónak alkalmazták. Mi leginkább szemölcsöt irtunk narancssárga nedvével.
A fecskék visszatértével bújik elő a fecskefű és egészen távozásukig virít. Az ókorban már vértisztítónak, epehajtónak alkalmazták. Mi leginkább szemölcsöt irtunk narancssárga nedvével.
Több mint 15 ezer hektáron okozott károkat az ültetvényekben az egész országra kiterjedő tavaszi fagy. Az április 1. után bekövetkezett károk bejelentésére még május 15-ig van mód - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán a honlapján.
Májusban már 400-600 Ft-ól kaphatunk újkrumplit, fürtös paradicsomot a piacon, és már ízük is van!
Ha nem vagyunk résen, tavasszal pár nap alatt ellephetik a rózsa fiatal, ízletes hajtásait a levéltetvek. Lássuk, mivel védekezhetünk ellenük?
Napról napra magasabb a napsütéses órák száma, hamarosan újra itt a nyár és vele együtt a forróság. A perzselő nyári napsugarak ellen jólesik majd a hűvös, árnyékos helyre behúzódni.
Jó lenne, ha fotót is láthatnánk a növényről illetve a barna , kerek foltokról, amelyek a ragacsok miatt lehetnek pajzstetvek is, de lehetnek "csak" a nem megfelelő, száraz, meleg miatt kialakuló száradások is. A pajzstetvek elleni védekezés valóban nem egyszerű, a testükön lévő pajzs - amiről a nevüket is kapták - megvédi őket a permetszerektől; ezért azok legtöbbször hatástalanok ellenük. Érdemes lemosni és fogpiszkával levakarni a növényről a tetveket és utána permetezni pajzstetvek elleni szerrel, esetleg olajos spray-vel.
A tél nem igazán alkalmas időpont az átültetésre, én várnék még vele 2 hónapot. Ha nincs túllocsolva (és a tálkájában sem áll huzamosabb ideig a víz), akkor talán a szárazságtól sárgulnak a levelei? Bár ez nem valószínű, mivel a Zamioculcas pozsgás szárában és leveleiben rengeteg vizet el tud raktározni, így csak a talaj extrém kiszárítása okozhat gondot.
A babzsizsik apró ormányos bogár, mely még a zöld növényen fejlődő babszemekbe helyezi tojásait, tehát ott fertőződnek a szemek. A betakarítás után a betárolt szárazbabból bújnak elő a bogarak: ezt apró, 1 mm körüli, kör alakú lyukak jelzik a babhéjon. Mivel a bab szabadföldi fejlődése során fertőződik , akkor kell rovarölő szerrel permetezni a növényállományt . Amennyiben csak néhány kg-ról van szó a kémiai védekezés elkerülhető: betakarítás után minél előbb a babot zacskóval helyezze legalább 48 órára a hűtőszekrény mélyhűtőjébe. A - 12 oC-on vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten tartott babzsizsik lárvák elpusztulnak, így a bogarak kártételét és kikelését meg lehet előzni. Egyszerű és bio módszer.
A babérmeggyek szélvédett kertekbe, enyhe mikroklímájú területekre valók, mert fagyérzékeny örökzöldek, kivéve a kislevelű, alacsony termetű fajtákat. Valószínű, hogy nem végzetes a baj, ezért tavasszal, metszéssel korrigálható a barnult rész.
Valószínű, hogy a méretes levelű futóka nemesítés eredménye, tehát új fajtáról van szó - bár a fajta nevére sokszor nem derül fény; de a kedvező tartási körülmények, az intenzív tápanyag-utánpótlás is hozzájárul a nagyobb levélfelület kialakulásához.