5221. Szedd magad málna 2020
A málna a szamóca mellett a másik legnépszerűbb gyümölcsünk. Termesztése drága, sok kézimunkát igényel. Az alábbi ültetvényekben akár mi magunk is leszüretelhetjük a család számára szükséges éves adagot.
A málna a szamóca mellett a másik legnépszerűbb gyümölcsünk. Termesztése drága, sok kézimunkát igényel. Az alábbi ültetvényekben akár mi magunk is leszüretelhetjük a család számára szükséges éves adagot.
Településfásítási programot hirdet 500 millió forintos keretösszeggel az Agrárminisztérium a 10 ezer fő alatti lakosszámú településeknek, amelyek együttesen 12 ezer sorfát igényelhetnek térítésmentesen - jelentette be Nagy István agrárminiszter kedden Kecskeméten, a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. Juniperus Parkerdészetében.
A házikertek hasznos része a fűszernövényes ágyás, hiszen az itt termő növények nem csak díszítenek, hanem a konyhában is hasznukat vesszük. Még látványosabbá tehetjük, ha egy fűszerspirálba ültetjük a növényeket.
Margitszigeti sétánk alkalmával ebben az időszakban érdemes ellátogatni egészen a rózsakertig, hogy megcsodálhassuk az ezer színben pompázó különleges rózsákat, amelyek tovább színesítik a főváros egyik leglátogatottabb helyszínének számító szigetet.
Ha kedvenc növényeinket szaporítani szeretnénk, a magvetésen kívül próbálkozhatunk levél-, hajtás- vagy gyökérdugványozással. A dugványozás sikerességét elősegíthetjük, ha a folyamathoz gyökereztető hormont használunk.
Valóban óvatosan kell bánni mindenféle friss trágyával, mert a növényeket megégetheti. Téli takarásra és közvetlen trágyázásra nem javasolnám, talajápolásra alkalmazható, amennyiben csak az elkövetkező évben kerül bele növény.
Sajnos igazán jó tanácsot nem tudok adni: a nyírfa nem igazán kedveli a metszést, a diófa gyökerei által termelt anyagokat nem igazán szereti a többi növény, s a fenyők is mély árnyékot adnak a kertben. Megpróbálkozhat néhány árnyékkedvelő dísznövény ültetésével, de a virágzó évelők és egynyáriak többsége a napfényes helyet szeretik.
A képen úgy látszik, mintha egy egyéves fűféle lenne: minél többet nyírjuk a füvet, annál kisebb az esélye az egyéves gyomok virágzásának és magérlelésének. Ha virágoznak, azonnal kapáljuk ki őket, mert ha ezzel elkésünk, jövőre újra támadnak majd
Leghasznosabb, ha egy nagyobb komposztálót alakítana ki, és oda gyűjtené az értékes nyesedéket. Ha ez nem megoldható, próbáljon egy környékbeli állattenyésztőt felkeresni, hátha fel tudja használni a hetente keletkező füvet.
Szamócát 2-3 évig érdemes egy helyen termeszteni, mivel gyökerei sekélyen futnak a föld felszínén telepítés előtt kell szerves trágyával feljavítani talaját. Közvetlenül szüret után lombtrágyával erősíthetjük növényünket.