5466. Rekordot döntött idén a Pilisi Parkerdő látogatottsága
A korábbi évek 25 milliós látogatószámánál idén mintegy 20-25 százalékkal több kiránduló kereste fel a Pilisi Parkerdő területeit - közölte a társaság szóvivője hétfőn az MTI-vel.
A korábbi évek 25 milliós látogatószámánál idén mintegy 20-25 százalékkal több kiránduló kereste fel a Pilisi Parkerdő területeit - közölte a társaság szóvivője hétfőn az MTI-vel.
A profi szakácsok talán tisztában vannak azzal, hogy a késben van az erő, azonban a hobbi kukták számára talán nehézkes a kések helyes kiválasztása. Pedig egyáltalán nem mindegy, hogy milyen minőségű eszközökkel dolgozunk a konyhában, sem a biztonság, sem az esztétikai szempontjai miatt. A következő pár sorban néhány speciális konyhai késről, valamint a szakácskésről olvashatsz bővebben.
A kialakult járványhelyzet “mellékhatásaként” sok ember az otthonába kényszerült saját és társaik biztonságának megőrzése érdekében. Az életmódunk ezzel megváltozott és új irányt vett, számos szokással kevesebb lett, valamint sok újonnan bevezetettel bővült. Ahogyan az ajtók is bezáródnak, az ember is úgy próbál egy kicsit befelé tekinteni és megbarátkozni önnön magával, felfedezni rejtett kincseit, és egy kicsit több figyelmet fordítani belső állapotára egyaránt.
Gondolta volna, hogy a mostoha körülmények jelentik a hosszú élet titkát? A Föld legöregebb fájának élete márpedig ezt mutatja: a simatűjű szálkásfenyőknek a száraz talaj, erős szél és nagy hideg mellett csak rövid növekedési időszak áll rendelkezésre.
Az elmúlt évtizedekben sokat változtak a karácsonyi ünnepkör kellékei: a kézzel festett, leheletvékony üveggömböket felváltották a műanyag díszek, girlandok, a gyertyákat és csillagszórókat a LED fényfüzérek, az illatos fenyőt a műanyag. Mert az környezetbarát. Állítólag. De hogy is lehet valami környezetbarát, ami évszázadokon át nem bomlik le és kőolajból készül?
Kedves Regina! A vitorlavirágnak párás környezetre, a virágzáshoz pedig tápanyagra van szüksége. A sok fény jótékony, de a közvetlen napsugárzás égést okozhat a leveleken. A párásítást a levelek vízzel permetezésével (a virágot ne érje!), vagy a cserép nedves kavicsokra állításával, a tápanyag utánpótlást virágos növényekhez kapható tápoldattal (keveset, heti egyszer) meg lehet oldani. A földje mindig legyen nedves, de vigyázni kell, hogy ne álljon vízben a növény. Évente át is kell ültetni, kicsit nagyobb cserépbe. Ha ezeket a körülményeket tudja biztosítani a növénynek, hamarosan fog virágot hozni! Üdvözlettel: Növényorvos
A szibériai mézbogyó, vagy egy másik érdekes nevén a kamcsatkai mézbogyó (Lonicera kamtschatica), egy nagyon igénytelen bokorszerű lombhullató növény. Szinte akármelyik talajtípusban megél, és még konténerben is termeszthető. Egy érdekessége és előnye a növénynek, hogy fagyálló, és mélyrehatoló gyökérzete miatt a szárazságot is nagyon jól tűri. Lehet ültetni teljes napfénybe vagy félárnyékba, teljesen mindegy neki. Gyümölcse körülbelül május körül érik be (de ez sok mindentől függ). Íze savanykás, kicsit hasonlít az áfonyáéra. Virágai viszont már jóval korábban megjelennek, már március elejétől. Habár a növény önporzós, ajánlott porzó-társakat ültetni a közelébe, így terméshozamát növeljük meg. Onnan tudjuk, hogy gyümölcsei megértek, ha színük sötétkékké váltak és enyhén megpuhultak. A tápoldatozás nem kötelező, a növény teljesen megvan nélküle is. A terméshozatal után a bokor abbahagyja a növekedést, és majd tél végén éled fel újra.
Kedves Gulypan! Az idős szőlőnél legjobb lenne a teljes kivágás, kiszántás, mert a gyökereken felszaporodhatnak olyan károsítók, melyek az új ültetést tönkre tehetik. Ha ez nem megy, úgy kellene az új oltványokat elhelyezni, hogy azok a régiek közé kerüljenek. 60x40-es, legalább 60 cm mélységű gödröket kell ásni, melybe 10-15 cm istállótrágyát és műtrágyát, vegyesből 10 dekányit elkeverve kell betenni. Erre jön a föld és beültethető az oltvány, minél előbb. A hároméves szőlőt már korábban kellett volna metszeni. Milyen tőkeművelésmódot szeretne? Magas, félmagas kordont, lugast vagy hagyományos bakművelést? Ennek megfelelően kell 10-15 cm-re visszavágni, vagy magasabbra, ha beérett jól a vessző. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Regina! A Forsythia (aranyvessző) fajtákat tőosztással nem lehet szaporítani, de ha a tőtől kicsit távolabb hoz egy új hajtást, azt a következő év tavaszán - ha már gyökeres - le lehet választani. Ha ez nem sikerül, ajánlom figyelmébe a faiskolákban megjelent számos új fajtát, szinesebbé teheti a kertjét velük. A fűzfélék gyorsan és könnyen gyökeresednek, akár vízben gyökerezteti, akár tavasszal végleges helyére dugványoz egy ceruza vastagságú, 30 cm-es ágdarabot.. Rendszeres locsolás mellett megyökeresedik, és őszre új hatásokat is hozhat. Remélem, "aranyeső" név alatt a Forsythiá-ra gondolt. Az aranyeső nevet a Laburnum nemzetség meghatározására használják. Ez egy aljától ágas 4-6 m magas bokor vagy kis fa, 30-40 cm hosszú, aranysárga, pillangós virágokból álló, és hosszan csüngő fürtökkel. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
Kedves Jenny! A virágosnál vásárolt hagymások igazából egyszeri virágzásra vannak szánva, de meg lehet próbálni. Ha nincs kiültetési lehetőség, akkor ki kell venni a hagymákat, hagyni kiszáradni, és száraz, hűvös helyen pihentetni. Erre megfelelő az 5 celsius foknál nem hidegebb hűtő. Célszerű papír zacskóba tenni. Ősszel elő lehet venni, friss földbe ültetni. Sajnos a meleg, száraz lakásban egyébként sem maradnak meg sokáig, kert vagy erkély nélkül pedig nem biztos, hogy sikerrel jár. Üdvözlettel: Növényorvos