5471. Vajascsók recept a boldog békeidőkből
Molnár István nagymamájának, Etelkának a szakácskönyve 1910-ben a vajascsók receptjével kezdődik. Ez az aprósütemény annyira finom, hogy ma is bármelyik ünnepi asztalon megállja a helyét.
Molnár István nagymamájának, Etelkának a szakácskönyve 1910-ben a vajascsók receptjével kezdődik. Ez az aprósütemény annyira finom, hogy ma is bármelyik ünnepi asztalon megállja a helyét.
Triviálisnak tűnő, ám kevéssé kutatott és ismert megállapítás, hogy a szőlőtermesztők által megválasztott talajművelési gyakorlatok befolyásolhatják a szőlő gyökérzeténél élő, mikroszkopikus élőlényközösségek összetételét és ezáltal a talajegészség állapotát. Ezt a kérdést járta körül Kovács Barnabás, a Szent István Egyetem Georgikon Campus fiatal kutatója, aki kollégáival a Szent György-hegy három szomszédos szőlőültetvényén végzett talajbiológiai vizsgálatokat.
A Szent István Egyetem Rovartani Tanszék munkatársainak egy márványospoloskához kapcsolódó vizsgálatukhoz lenne szükségük több száz telelő poloskára Budapest (ill. Pest megye) bármely pontjáról.
A kínai XTAR elsősorban kiváló minőségű akkumulátorairól és töltőiről ismert, de lámpáik is egyre népszerűbbek a vásárlók körében. Ez utóbbiak között megtalálhatók az elemlámpák, búvárlámpák és fejlámpák is. Az alábbiakban egy teljesen új típusú terméküket mutatjuk be, amelyet hordozható fényforrásként definiál a gyártó. De mit is érdemes tudni erről a lámpáról? Az alábbiakból kiderül!
A karácsonyi dekoráció középpontja a karácsonyfa. A klasszikus piros-arany mellett idén is népszerű a fehér-arany kombináció, de akadnak extravagánsabb díszítések is. Összegyűjtöttünk tízet.
Az apró légyszerű, repkedő muslicák valószínűleg a talajból bújtak elő, a fejlődésük számára kedvező meleg időjárás következtében. Azelőtt is a talajban voltak, csak várták a megfelelő alkalmat a kifejlődésre. Különösen nem ártalmasak a növényekre, de jelenlétük mindenképpen zavaró. Az állatkák eltüntetésére javasolt az Actara 25 WG (permetezéssel) vagy a Basudin, ami egy általános talajfertőtlenítő szer. Ez utóbbit a földre kell szórni, majd öntözze meg. A kezelést ajánlott 2x elvégezni 10-14 nap különbséggel. Csak arra ügyeljen, hogy a permetezést ne zárt térben (lakásban) végezze, mert ártalmas lehet az egészségre.
Tisztelt Tordai József! Régen a timsót valóban használták, de én inkább az Actara nevű szert ajánlanám! Egy levél szert 10 liter vízbe kell feloldani és azzal beöntözni a növényt! Az élelmezésügyi egészségügyi idő és töménység: almatermésűek (alma, körte) levéltetvek, aknázómolyok, vértetvek 18–30 g/100 l víz 28 nap őszibarack levéltetvek 14–16 g/100 l víz 14 nap burgonya burgonyabogár 80 g/ha 7 nap paprika, paradicsom, uborka levéltetvek és üvegházi molytetű 10–40 g/100 l víz 3 nap káposztafélék (brokkoli, bimbóskel, fejeskáposzta, kelkáposzta, karfiol, kínai kel, karalábé) levéltetvek és földibolhák 20–60 g/100 l víz 7 nap dohánytripsz 200 g/100 l víz dísznövények nyugati virágtripsz 200 g/100 l víz napraforgó levéltetvek 60 g/ha 21 nap dohány levéltetvek 200 g/ha 14 nap vöröshagyma tripszek 200 g/100 l víz 7 nap őszi kalászosok (őszi búza, őszi árpa, tritkálé) levéltetű, gabonapoloska 80-100 g/ha, 160 g/ha 14 nap szőlő gyökértetű 30 g/100 l víz 14 nap c seresznye, meggy, szilva levéltetvek, aknázómolyok, cseresznyelégy 30 g/100 l víz 14 nap
Kedves Gabi! Szeretném megkérni, hogy ha lehetséges, akkor képeket is küldjön el nekünk. Ugyanúgy az Édenkertész sarkon belül; 3 képet csatolhat a képéhez. Ha láthatnánk, hogy miről is van szó, az sokat segítene!
A "felnyírást" csak felkopaszodott, elszáradt, csúnya ágak indokolhatják. Ideális esetben minden kerttulajdonos arra törekszik, hogy növényei TERMÉSZETES szépségükben, eredeti formájukat megőrizve díszítsék a kertet. Ha az ezüstfenyők hibátlan alakúak, miért kellene "megkopasztani" őket?? Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
A sebek lekezelésén túl sajnos nem sokat lehet tenni. A továbbiakban kötözéssel védeni lehet a kérget. Ha kérget körben lerágta a nyúl maradéktalanul, az a fa végét jelentheti, mert ezzel megszakította a tápanyagok gyökér felé áramlását. Üdvözlettel: Növényorvos