5581. Lemosó permetezés: sokan elfelejtik, pedig fontos kerti munka tavasszal
A lemosó permetezést nem szabad tavasszal kihagyni. Ilyenkor érdemes nekiállni a munkának!
A lemosó permetezést nem szabad tavasszal kihagyni. Ilyenkor érdemes nekiállni a munkának!
A gyógynövény birodalom számtalan illatos, ízes, gyógyhatású taggal büszkélkedik. Nem egy közülük egyszerre gyógy- és fűszernövény, így aztán megfelelően alkalmazva teret és helyet kaphatnak a gasztronómiai fogásokban és a házi orvosságokban egyaránt.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülthez (MME) minden évben érkeznek információk postaládában fészkelő széncinegékről. A megfigyelések alapján a jelenség országosan általánosnak, sőt gyakorinak tekinthető, és márciusban lehet idén először számítani rá, ezt követően a viselkedés a nyár második feléig is előfordulhat. A postaládákba épült fészkeket a bedobott küldemények veszélyeztetik, ezért érdemes a megoldási lehetőségekről beszélni.
A korai tavasz miatt jogosan aggódnak a kertészek, főleg a kajszifák indultak be már február elején. Volt ahol már a sziromlevelek piros színe is kibukkant a rügypikkelyek alól.
Tavaly az egyik munkám kapcsán próbáltam megoldást találni arra, hogy egy kiemelt magas virágágyást hogyan lehetne jó minőségű földdel feltölteni.
Kedves József! Sajnos a májusi fagy a szőlő, burgonya egyéb vetemények mellett a diófáknál is nagy kárt okozott. A diófa nem fagyott meg, tehát tovább él és új rügyek is még az idén megjelennek rajta. Az ember sajnálja a növényt ha fagy éri, de ez ellen nem lehet védekezni. Érdemes lenne növénykondícionáló lombtrágyát alkalmazni, hogy a stresszhatást jobban elviselje (például Biofit). A kertészkedéshez sok örömet kívánok!
Kedves Kérdező! A meztelencsigák elleni védekezés nagyon sokaknag probléma. Csodaszer nincs ellenük, éppen ezért a védekezés folyamatos kell legyen. Ajánlom figyelmébe az alábbi cikkeket a csigák elleni védekezéssel kapcsolatban. Megjegyzés: habár saját magam még nem próbáltam ki, de egyik olvasónk a következő megoldást ajánlotta, ami neki megoldotta a problémáját. A hozzászólását az első cikkünk alján, mint hozzászólás olvashatja el, érdemes kipróbálni! Hogyan védekezzünk a meztelencsigák ellen? Mit tegyünk a csigákkal a kertünkben? Macskabagoly, csiga, cickány, egér a kertemben! Mit tegyek?
Kedves Dénes Hajnalka! Az adott helyre ideális választás lenne a rózsaloncok (Weigela florida) közül választani. A rózsaloncok eltérő levél -és virágszínekben kaphatók, több alacsonyabbra növő fajta is megtalálható a széles fajtakínálatban. A különbötő fajták igényeiben nagyjából megegyeznek, a növekedési erélyük és végleges magasságuk viszont eltérő lehet. Az Ön számára ültetésre ajánlom a Weigela florida 'Nana Variegata', 'Nana Purpurea', 'Alexandra', 'Coultalor', 'Eva Rathke', 'Victoria' és 'Rosea' fajtákat. A kérdésből nem derül, ki, hogy mekkora magasság az ami még nem veszélyezteti a kilátást, az előbbiekben felsorolt fajták 1-1,5 m magasra nőnek. 1,5-2 méteres magasságot érnek el a 'Lucifer', 'Variegata', 'Red Prince', 'Newport Red' és 'Candida' fajták. A rózsaloncok májustól nyitják virágaikat, elvirágzás utáni visszametszés esetén nyár végi-szeptemberi utóvirágzás érhető el. Eredményes kertészkedést kívánunk!
Tisztelt Anszan! Mindenképpen egy kis koronájú, alacsonyabb végmagassággal rendelkező díszfa ültetését javaslom. Az 1x1 m a fa vízfelvételéhez viszonylag kis terület, a talaj vizfelvételi lehetőségét két módon lehetne növelni: 1. gyeprácsos burkolat lerakásával a fa körüli területen, 2. a fa gyökérzetének közelében egy gégecső elhelyezésével oldható meg a csapadék utánpótlása. Például a következő fák ültetését javaslom: Acer pl. Globosum (gömbjuhar), Caragana arborescens (sárga borsófa), Crataegus car. Carrierei (fényeslevelű galagonya), Crataegus laev. Paul' Scarlet, Fraxinus ornus Mecsek (gömbkőris), Malus (díszalma) fajok (Eleyi, Royalty, Everest), Prunus fr. Globosa (gömb csepleszmeggy), Pyrus cal. Chanticleer (díszkörte). Sikerekben gazdag kertészkedést kívánunk!
Tisztelt Csupák József! Nagyon érdekes volt olvasni a lánc és a kapa mértékegységet, amelyek nagysága területenként különböző. A mezőgazdaságilag nem művelt területet a talajművelés előtt totális gyomirtó szerrel kell kezelni. Ilyen szer többek között a Medallon Prémium. Kiváló hatású az olyan gyomok ellen is, mint a csillagpázsit, az acat és a tarack. Levélen keresztül felszívódó szer, így a növényre kell kijuttatni a szer flakonján feltüntetett dózisban. Az adagolást ajánlatos betartani, de az elburjánzott területen lehetséges, hogy kb 50%-kal növelni kell a szer mennyiségét. A kertészkedéshez, szőlőműveléshez sok örömet kívánok!