5581. Lemosó permetezés: sokan elfelejtik, pedig fontos kerti munka tavasszal
A lemosó permetezést nem szabad tavasszal kihagyni. Ilyenkor érdemes nekiállni a munkának!
A lemosó permetezést nem szabad tavasszal kihagyni. Ilyenkor érdemes nekiállni a munkának!
A gyógynövény birodalom számtalan illatos, ízes, gyógyhatású taggal büszkélkedik. Nem egy közülük egyszerre gyógy- és fűszernövény, így aztán megfelelően alkalmazva teret és helyet kaphatnak a gasztronómiai fogásokban és a házi orvosságokban egyaránt.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülthez (MME) minden évben érkeznek információk postaládában fészkelő széncinegékről. A megfigyelések alapján a jelenség országosan általánosnak, sőt gyakorinak tekinthető, és márciusban lehet idén először számítani rá, ezt követően a viselkedés a nyár második feléig is előfordulhat. A postaládákba épült fészkeket a bedobott küldemények veszélyeztetik, ezért érdemes a megoldási lehetőségekről beszélni.
A korai tavasz miatt jogosan aggódnak a kertészek, főleg a kajszifák indultak be már február elején. Volt ahol már a sziromlevelek piros színe is kibukkant a rügypikkelyek alól.
Tavaly az egyik munkám kapcsán próbáltam megoldást találni arra, hogy egy kiemelt magas virágágyást hogyan lehetne jó minőségű földdel feltölteni.
A tuja nem honos Magyarországon. Ez az elsődleges oka annak, hogy nem is érzi magát nálunk olyan jól, mint a honos cserjék, örökzöldek. Túl szárazak és melegek a nyaraink (az idei egy ritka kivétel volt), míg a teleink nagyon hidegek is tudnak lenni. Könnyen legyöngül a növény és élettani körülmények (tápanyaghiány, vízhiány, a talaj nem megfelelő állapota, stb) odáig vezethet, hogy a tuja levelei barnulnak, majd lehullanak. <p>Emellett egy gombás betegség és a pajzstetű is károsíthatja. Erről az alábbi cikkekben olvashat.
Az élénk zöld levelek árulkodóak, valószínű az egyoldalú tápanyagutánpótlás következtében vashiány alakult ki. Ami nem azt jelent, hogy nincs legendő vas a földben, hanem, hogy nincs olyan állapotban, amelyet a növény fel tudna venni. Ez erősen meszes talajban könnyen kialakulhat. Súlyos esetben vas tartalmú lombtrágyával lehet kezelni a növényt.
A Bacopa eredeti élőhelyén, - Amerika és Európa szubtrópusi területein - vízparti évelő növény, tehát nem kizárt az átteleltetése. Mivel fagyérzékeny, mindenképp védenünk kell a fagytól. Világos, de nem túl meleg helyen, kevesebb locsolással meg lehet próbálkozni az átteleltetésével.
Valószínűleg nem lóhere szaporodott el a kertükben, mivel az nem bírná a rendszeres nyírást, hanem egy hozzá hasonló, évelő gyomnövény. Ha nem bírják kézzel eltávolítani a gyomokat, akkor foltokban lehet gyomirtószeres kezelést alkalmazni - szelektív, kétszikűekre ható gyomirtószerrel.
A fukszia hajtásdugványról szaporítható, de ha új hibridekkel szeretne kisérletezni, akkor a magjait kell elültetni ősszel vagy tavasszal. Viszont tudnunk kell, hogy a magvak a csírázóképességüket hamar elvesztik.