5586. Már nő a medvehagyma a Bakonyban
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A cserépban tartott jácint, amint elvirágzott kiültethető a kertbe vagy a balkonládába, de nem azonnal. Mutatjuk, mit kell tenni!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.
Onnantól kezdve, hogy a legifjabb családtag elindul, apró felfedezővé avanzsálva kutatja át a lakást és a kertet újabb és újabb kalandokat keresve. Míg a belső térben a sarokvédőkkel, a leszabályozott fiókokkal és lezárt szekrényajtókkal valamennyire háríthatók a balesetveszélyes helyzetek, az udvaron egy kicsit komplikáltabb ennek megoldása. Éppen ezért lényeges, hogy tudatosan, a részletekre is odafigyelve alakíts ki egy gyermekbarát kertet, ahol bátran játszhat a gyerkőc anélkül, hogy veszély leselkedne rá. Lássuk, milyen szempontokat érdemes ehhez figyelembe venni!
Mielőtt tavasszal nekiállunk a metszésnek, élezzük meg a metszőollót. Mutatjuk, házilag hogyan kell!
Az oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana) Ellwodii fajtája rendkívül igényes fajta: páraigényes, nem jól bírja a nyári hőséget és a téli nagy fagyokat. Általában nem betegség vagy kártevő károsítja, hanem a környezeti feltételeket, a szennyezett levegőt nem bírja. A kivágott elszáradt részek kedvezőtlen körülmények között valóban nem nagyon pótlódnak, ezért érdemes a klímánkat jobban bíró oszlopos fajtát ültetni, mint pl,a borókák közül a közönséges boróka (Juniperus communis ´Bakony´ nevű hazai nemesítésű fajtáját, vagy ´Stricta´ nevű, tömött, keskeny oszlopú fajtáját. Hasonlóan ellenálló a virgíniai boróka (Juniperus virginiana) ´Springbank´ vagy ´Blue Heaven´ kékes-ezüstös fajtái.
A Rossioglossumok mérsékeltházi orchideák. Ez a hibrid a williamsianum, valamint grande keresztezése. Jól virágzó fajta, évente kétszer is hajlamos akár az öreg bulbából is újra virágozni. Szobában könnyen tartható, rendszeres esővizes tápanyagutánpótlást igényel, heti egyszeri bőséges öntözés mellett. Közepes a fényigenye, télen tartható akár hűvösebb helyen is.
Bár a bonsaiként nevelt fák nagy része nem sóérzékeny, legjobb az esővíz, ha van mód az összegyűjtésre. Ha nincsen, érdemes állott, forralt csapvízzel öntözni. Különböző költségigényes vízkezelési módok léteznek, úgymint reverzozmózis berendezés vagy ioncserés gyantás oszlopok. Az ásványvízzel való öntözés nem javasolt.
A leírás alapján a szilvafán a bábaszilva, más néven a táskásodás jelent meg: a gyümölcsök az egészséges gyümölcsnél nagyobbak, deformáltak, ráncos felületűek, zöldek, később megbarnulnak. Az ilyen szilváknak nincs kőmagja! Lehullanak vagy a fán száradnak meg és terjesztik a betegségeket, főleg a házikertekben. A beteg gyümölcsöket meg kell semmisíteni és a fákat lombhullás után meg kell permetezni réztartalmú gombaölő szerrel, amelyek közül a legismertebb a bordói lé.
A Miltoniát - ha kellően fejlett, azaz elegendően nagy tő - tőosztással lehet szaporítani. A dudor a tövénél egy ún. álhagyma, azaz bulba, amely nedvesség és tápanyag raktározására szolgál. További kérdésekkel forduljon bizalommal speciális orchidea kertészetünkhöz a 06 30 948 3695-ös számon.