5586. Már nő a medvehagyma a Bakonyban
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A cserépban tartott jácint, amint elvirágzott kiültethető a kertbe vagy a balkonládába, de nem azonnal. Mutatjuk, mit kell tenni!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.
Onnantól kezdve, hogy a legifjabb családtag elindul, apró felfedezővé avanzsálva kutatja át a lakást és a kertet újabb és újabb kalandokat keresve. Míg a belső térben a sarokvédőkkel, a leszabályozott fiókokkal és lezárt szekrényajtókkal valamennyire háríthatók a balesetveszélyes helyzetek, az udvaron egy kicsit komplikáltabb ennek megoldása. Éppen ezért lényeges, hogy tudatosan, a részletekre is odafigyelve alakíts ki egy gyermekbarát kertet, ahol bátran játszhat a gyerkőc anélkül, hogy veszély leselkedne rá. Lássuk, milyen szempontokat érdemes ehhez figyelembe venni!
Mielőtt tavasszal nekiállunk a metszésnek, élezzük meg a metszőollót. Mutatjuk, házilag hogyan kell!
A tölcsérjázmin vagy meténggyökér (Mandevilla) egy trópusi cserje, ezért meleget, világos helyet és bő csapadékot igényel - nyáron ki kell vinni a szabadbai. Télen viszont védett helyet kell számára keresnünk, de mivel a kellő páratartalmat a lakásban ritkán tudunk biztosítani, jobb ha télire hűvös - 10-15 °C közötti helyen tartjuk, ritkán locsoljuk meg. Szaporítása tavasszal, a fiatal zöld hajtások dugványozásával lehetséges. Kapcsolódó válasz: Sajnos Mandevilla növényemet fagy érte
Előfordulhat, hogy nem kelnek ki a hagymák, még ilyen nagy arányban is. Meg kell nézni egyet a föld alatt maradtak közül, mert így látatlanban elég nehéz bármit is mondani. A frézia kifejezetten napos fekvésbe való. Ültetésére a legjobb időszak a február-április között. Milyen mélyre kerültek a hagymák? Ha a hagyma csúcsa kb. 3-5 cm-re van a földben az a jó. Fontos a kiegyenlített öntözés és a tápanyagban gazdag talaj is. Elég érzékeny növény. Üdv: Növényorvos
Kép nélkül mindig nehezebb diagnózist felállítani, de a levelek barnulásának és lehullásának leggyakrabban a huzat, a hőmérséklet-ingadozás, a túl száraz környezet, talaj vagy a túlöntözés az okozója. Kapcsolódó kérdések és válaszok: Sugáraráliám levelei hullanak! Mi a baj a sugáraráliámmal, eldobálja leveleit! Hogyan gondozzam sugáraráliámat?
Az őszibarack jellegzetes betegésge a levelek sárgulása, fodrosodása, majd a kisebb ágak elszáradása. Ez a betegség a tafrinás levélfodrosodás és a termő gyümölcsnél a moníliás betegség. Védekezést a tavaszi lemosó permetezéssel kell kezdeni, majd a megfelelő időszakaszokban többféle gomba- és baktériumölő permetezőszerrel kell folytatni a védekezést. (Például Toaps, Chorus). Kapcsolódó cikkek: Melyek a monília tünetei? Hogyan védekezzünk ellene? Védekezzünk a monília ellen! Hogyan védjük a csonthéjasokat a kertünkben?
Kedves Hömpölygő! Gratulálunk a fajgazdag kerthez! Több időpontban is lehet vágni a szakállas bugatölcsért. Vagy a késő tavasszal a megjelenő virágszárakat a felére visszavágni, vagy az első virágzás után a virágszárat, így újra virágzik majd. Tavasszal az elszáradt virágszárak levághatók. A növény növekedése ugyan gyors, de terjeszkedése nem annyira, később tőosztással is szétülethető a kívánt helyekre. A szárazságot jobban tűri, mint a túl sok csapadékot, öntözést. Ezért is fontos neki a jó vízáteresztő képességű talaj. Napos fekvésben sokáig virágzik majd. A telet is szépen átvészelik. Üdvözlettel: Növényorvos