5586. Már nő a medvehagyma a Bakonyban
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A cserépban tartott jácint, amint elvirágzott kiültethető a kertbe vagy a balkonládába, de nem azonnal. Mutatjuk, mit kell tenni!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.
Onnantól kezdve, hogy a legifjabb családtag elindul, apró felfedezővé avanzsálva kutatja át a lakást és a kertet újabb és újabb kalandokat keresve. Míg a belső térben a sarokvédőkkel, a leszabályozott fiókokkal és lezárt szekrényajtókkal valamennyire háríthatók a balesetveszélyes helyzetek, az udvaron egy kicsit komplikáltabb ennek megoldása. Éppen ezért lényeges, hogy tudatosan, a részletekre is odafigyelve alakíts ki egy gyermekbarát kertet, ahol bátran játszhat a gyerkőc anélkül, hogy veszély leselkedne rá. Lássuk, milyen szempontokat érdemes ehhez figyelembe venni!
Mielőtt tavasszal nekiállunk a metszésnek, élezzük meg a metszőollót. Mutatjuk, házilag hogyan kell!
A kőrisfák közül a virágos kőris (Fraxinus ornus) ´Mecsek´ fajtája nevel gömb koronaformát. Idősebb korában lapított gömb alakot vesz fel, körülbelül 6 m magasra nő meg. Különösen nem igényes jól tűri a városi klímát is. <p>Metszéssel a fa jól kordában tartható, a fa a koronaágakig visszavágható.
Az angyaltrombita (Brugmansia sp.) nyugodtan teltethető egy helyen a leanderekkel. Az angyaltrombitát ősszel erőteljesen vágjuk vissza, majd hűvös helyen (5-10 °C-on) teleltessük. Szaporítani nyáron lehet, virágkezdeményt nem tartalmazó hajtásdugványról. Vízbe vagy homokba mártva gyökereztessük, majd ültessük laza szerkezetű talajba. Kisgyermekes kertben vigyázzunk, mert a növény minden része mérgező! <p> Általánosan elmondható, hogy a dézsás növények átteleltethetők világos, fagymentes pincékben. ilyenkor locsolni is ritkábban kell őket.
Sajnos sikeres megoldást nem tudok javasolni problémájára. A kertészkedés során mindenekelőtt figyelemmel kell lennünk a növények környezeti igényeire és, hogy mi ebből mit tudunk teljesíteni. Fagyzugos területre mindenképp olyan növényeket kell választani amik ezt elviselik. Értékesebb fák esetén lehet próbálkozni gyékénnyel való körbetekerésre, de nem állhat az egész kert sem elbarikádozva.<p>A következő cikkekből talán több ötletet is meríthet!
A gombák a nyírkos, nedves környezetet kedvelik. A fű is kimondottan vízigényes növény, főleg ha azt szeretnénk, hogy szép pázsit legyen belőle, de nem elég csak öntözni füvünket. Fontos a rendszeres nyírás és a lenyírt nyesedék eltakarítása is a fűszálak közül. Árnyékos és befülledt fűben előfordulhat, hogy elszaporodnak a nem kívánt látogatók! A látható termőtesteket rendszeres fűnyírással és a kaszálék összegyűjtésével távolíthatjuk el a talaj felszínéről, de a gombafonalak és spórák csak a talaj felső rétegének cseréjével távolítható el teljesen. A mohátlanításra ajánlott vasgálic a gombák távoltartásában is segítségünkre lehet.
Valóban van néhány növény, amelyek távol tartják a hangyákat, szúnyogokat, de nem hiszem, hogy a tömeges hangya-invázióval szemben eredményesek lennének. A következő növényekkel próbálkozhat még: az egynyári virágcsalán (Coleus sp.) fajták, a különböző illatos levelű muskátlik mint például a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum; Pelargonium citronella, Pelargonium fragrans).