5586. Már nő a medvehagyma a Bakonyban
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A cserépban tartott jácint, amint elvirágzott kiültethető a kertbe vagy a balkonládába, de nem azonnal. Mutatjuk, mit kell tenni!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.
Onnantól kezdve, hogy a legifjabb családtag elindul, apró felfedezővé avanzsálva kutatja át a lakást és a kertet újabb és újabb kalandokat keresve. Míg a belső térben a sarokvédőkkel, a leszabályozott fiókokkal és lezárt szekrényajtókkal valamennyire háríthatók a balesetveszélyes helyzetek, az udvaron egy kicsit komplikáltabb ennek megoldása. Éppen ezért lényeges, hogy tudatosan, a részletekre is odafigyelve alakíts ki egy gyermekbarát kertet, ahol bátran játszhat a gyerkőc anélkül, hogy veszély leselkedne rá. Lássuk, milyen szempontokat érdemes ehhez figyelembe venni!
Mielőtt tavasszal nekiállunk a metszésnek, élezzük meg a metszőollót. Mutatjuk, házilag hogyan kell!
Tisztelt Dobai Éva! A kajszi barackfán a kéreg leválása gomba, és baktérium eredetű károsításként indult. A képen ezenkívül szújáratok nyomait véltem felfedezni. A fa törzséről a lelógó kéreg darabokat az egészséges részig kacorkéssel kellene eltávolítani. Utána alaposan drótkefével megdörzsölni, és a sebfelületet réztartalmú, Bordói lével, és a Mospilan 20 SP-vel (rovarölő szer) kellene lepermetezni (lemosópermetezés). A permetezés után 3 nap elteltével pedig a sebbfelületet alaposan fasebkezelővel Fagéllel lekezelni. A fát még idén ne vágjuk ki, mert a fa így még gyógyítható. A permetezés év közben virágzás idejét kivéve megismételhető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Szabó Zoltán! A kajszi barackfán sajnos a nagy szúbogár kárképét és magát a lárvát látjuk a képen. A kéregmoly lárvái szürkésbarna rózsaszínes vöröses színűek. Az elszáradt kérget az élő részig kacorkéssel le kell tisztítani és vágni. Igen érdemes a rovar lárváit felkutatni, és a vegyszeres védekezést mihamarabb el kell kezdeni Mospilan 20SP, és a Danadim Progress (I. forg kat. szer növényvédőszakmérnök segítségét kell kérni) szerekkel. A permetezés után a fa sérült részeit Fagél sebkezelővel kell bekenni. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Az örökzöldek közül ha van fenyő (boróka, tuja stb), akkor azokkal nagyon óvatosan, mert a gyökerükön gombákkal élnek szimbiózisba és ha a gyökérről a föld lejön, elpusztulhat. A növényeket jól körbe ásva, minél nagyobb földlabdával kell kiemelni óvatosan és a dézsába ültetés után vissza kell vágni, hogy minél kevesebbet párologtasson, de óvatosan kell metszeni, kíméletesen! A selyemakácról is elmondható - lomhullató lévén- hogy a lomb akkora, mint a gyökérzet körülbelül.
Tisztelt Kertbarát! A leírás alapján a növény jó helyen van jó közegbe van ültetve. A leírt tünet valóban a túlöntözés jele. Az öntözést kevesebb vízadaggal végezzük, és ne hetente öntözzük (főleg télen) hanem mindig ellenőrizve az ültető közeget az újjunkkal. Ha kiszáradoban van az ültetőközeg akkor öntözzük meg a növényt. Az átültetés és az ültetőközeg szárazon hagyása lehet a megoldás. A túlöntözés mértékétől függően a növény így megmenthető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Beáta! A babérmeggy jól tűri a metszést. MI a napokban alakítunk egy ilyen sövényt metszéssel. Javaslom, hogy az Önnek tetsző magasságra vágja vissza, ügyelve, hogy ne túl drasztikusan azért!