5586. Már nő a medvehagyma a Bakonyban
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A jó idő megérkeztével egyre több, a természetben előforduló gyógynövénnyel találkozhatunk a kirándulások során. A tési domboldalon többek között zsenge medvehagymával is találkozhatnak a kirándulók.
A cserépban tartott jácint, amint elvirágzott kiültethető a kertbe vagy a balkonládába, de nem azonnal. Mutatjuk, mit kell tenni!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.
Onnantól kezdve, hogy a legifjabb családtag elindul, apró felfedezővé avanzsálva kutatja át a lakást és a kertet újabb és újabb kalandokat keresve. Míg a belső térben a sarokvédőkkel, a leszabályozott fiókokkal és lezárt szekrényajtókkal valamennyire háríthatók a balesetveszélyes helyzetek, az udvaron egy kicsit komplikáltabb ennek megoldása. Éppen ezért lényeges, hogy tudatosan, a részletekre is odafigyelve alakíts ki egy gyermekbarát kertet, ahol bátran játszhat a gyerkőc anélkül, hogy veszély leselkedne rá. Lássuk, milyen szempontokat érdemes ehhez figyelembe venni!
Mielőtt tavasszal nekiállunk a metszésnek, élezzük meg a metszőollót. Mutatjuk, házilag hogyan kell!
Az ananászt nem kell tűző napra tenni, de fontos, hogy világos legyen a szobában vagy erkélyen. Miután elültette az ananászüstököt 2-3 hét alatt kigyökeresedik, majd lombot nevel, s csak ezután lehet rábirni a terméshozásra.
A szúbogarak legszívesebben a legyengült fákat támadja meg. Ha már berágott a fába a vegyszeres védekezés hatástalan. Sajnos a károsított fát ki kell vágni és el kell égetni. Vgyszeres védekezést abban az esetben végezhetünk, mielőtt a szú berágna a kéregbe. Folyamatosan figyelnünk kell a szú rajzását (kétszer egy évben, május-júniusban és augusztus-szeptemberben) és többszöri célzott rovarölőszeres permetezést alkalmazni.
A cserszömörce (Cotinus coggygria) a szélsőségesen száraz körülményeket is elviseli, természetes populációi meszes, dolomitos kopárokon fordulnak elő. Nyirkosabb és kötöttebb talajon gyökerei könnyen megbetegszenek. <p>A vörös levelű változata kevésbé tűri a szárazságot.<p> Kötött, mészben szegény talajon káliumhiány fordulhat elő, ami okozhatja a levelek barnulását. Ilyen területeken mésztrágyázásra lehet szükség.
A porcsinrózsa (Portulaca grandiflora) ellenálló egynyári növényünk, meleg, száraz helyen is szinte gondozás nélkül megél. Tavasszal kell elvetni magját, elvirágzás után, magjait szétszórva saját maga biztosítja fennmaradását.
Ez a probléma egy egyszerű gyökérvizsgálattal megállapítható, a gyökerek a túl sok víz hatására bebarnulnak, felpuhulnak. Ilyen esetben távolítsuk el a beteg gyökérrészeket, ültessük át a növényt laza szerkezetű földkeverékbe. <p>Bövebben olvashat az öntözés fortélyairól alábbi cikkünkben: