5621. Így javítják a kertben termelt zöldségek a gyermekek egészségét!
Az otthon termesztett zöldségeknek és gyümölcsöknek számos pozitív hatásuk van az életünkre és az egészségünkre. Ezt egy nemrég publikált kutatás is alátámasztja.
Az otthon termesztett zöldségeknek és gyümölcsöknek számos pozitív hatásuk van az életünkre és az egészségünkre. Ezt egy nemrég publikált kutatás is alátámasztja.
Nincs még egy olyan állat, ami annyira megosztja a kerttulajdonosokat, mint a vakond. Összeszedtük az érveket és ellenérveket.
A napelemes rendszerek a napsütésből nyert energia átalakításának segítségével képesek kielégíteni a különböző fogyasztói igényeket, amelyek a felhasználók részéről érkeznek. Ugyanakkor ehhez szükséges az, hogy a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozottan jelenjen meg a rendszerben. Hogyan lehetséges ez?
Sokan határozottan belebonyolódnak abba, hogy akkor tulajdonképpen milyen babakocsi is lenne az ideális. Multifunkcionális vagy kétfunkciós? Sportos vagy mindennapos? Egyáltalán az egyes kategóriák tagjait szét lehet/kell választani egymástól egy éles vonallal? Kérdések garmada merülhet fel a tervezés fázisában, de a legtöbbször a lényeg kimarad. Az, hogy mi van most?
A tavasz beköszönte egyet jelent a kerti szezon kezdetével is, amikor bizony nem kevés időt tölt el az ember az udvaron. Hiszen ha éppen nincs is komolyabb tennivaló, mégis ki ülne benn a négy fal között, mikor odakinn is élvezheti a napsütést és a növények látványát? Ahhoz azonban, hogy a kertben töltött idő valóban maradéktalan legyen, érdemes beszereznie egy igazán jó kerti csizmát, amelyben öröm a munka. Megmutatjuk, mire kell odafigyelni ezzel kapcsolatban vásárlás előtt.
Tisztelt Kertbarát! A leírtakban a teleltetési hőmérséklet megfelelő a növényt érdemes mindig egy helyen teleltetni és nem változtatni a helyén. Ha a cserepét kinőtte akkor általában tápanyag és a vas hiánya szokott fellépni. A növényt ősszel (szeptember) kellene átültetni nagyobb cserépbe, és tápdús talajba. Addig kéthetente tápoldatozni, (N:P:K:Mg) és vasoldatozni (Fe) lenne szükséges ahhoz hogy a növény jobban tudjon fejlődni és ne hullajtsa a levelét. Jó kertészkedést Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
A rózsaloncot az alábbiak szerint és a következő időpontokban érdemes metszeni: A rózsalonc január-februári metszéseHa meg akarja fiatalítani a rózsaloncot, akkor a legjobb, ha január-februárban teszi, amikor már nem fagy. Ha a dísznövény túl nagyra nõtt, vagy netán elöregedett, akkor fiatalító metszést is végezhet rajta.Fiatalító metszés alkalmával 3-5 év leforgása alatt az idõs bokor minden egyes ágát teljesen le kell vágni, de ennek tervszerûen kell végbemennie. Azt, hogy melyik évben melyik ágat metszi meg, elõre meg kell határoznia. Ne a cserje külsõ oldalán kezdje a metszést, hanem a belsején. Az ágakat az egész cserjében egyenletesen elosztva, kb. 30-40 cm-es magasságig vágja vissza, lehetõség szerint röviddel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz.Ha úgy döntött, hogy a rózsaloncot 3 év alatt fiatalítja meg, akkor az elsõ évben az ágak 1/3-átA rózsalonc június-júliusi metszéseHa úgy találja, hogy túl szélesre vagy túl magasra nõttek a rózsalonc ágai, akkor június-júliusban, (közvetlenül) a virágzás után vissza is vághatja azokat.
A vándorpoloska lárváját parazitálja a Trichopoda pennipes nevű fürkészlégy, petéjét pedig a Trissolcus basalis nevű fürkészdarázs, melyeket Ausztráliában elterjedten használnak biológiai védekezésre. Vegyszermentes technológiaként Kaliforniában alkalmazzák a „csalinövényeket”. A paradicsom mellé a vándorpoloska által kedvelt pillangós növényeket, lóbabot, babot vetnek. A csalinövényt még azelőtt szükséges a területről eltávolítani, feltakarmányozni, mielőtt azon a lárvák szárnyas poloskává válnak és betelepednek a megvédendő paradicsomra.
Elég sötét helyen van, így kellene tartani: Ültesse át egy másik cserépbe, humuszban gazdag talajba. Ajánlatos alátétet helyezni a cserép alá, amely felfogja a felesleges öntözővizet. Két öntözés között hagyja kiszáradni a talajt. Keressen a Déligesztenyének egy meleg és fényes helyet. 18-23°C közötti hőmérséklet optimális a növény számára. Ügyeljen arra, hogy sose legyen 10°C-nál alacsonyabb hőmérsékleten. Rendszeresen, hetente egyszer öntözze meg a Déligesztenyét (Castanospermum australe). A napsütéstől függően olykor több vizet igényel. A Déligesztenye nem igényel sok törősést, mindössze arra ügyejen, hogy a vízellátása valóban rendszeres legyen.Tavasszal és nyáron egy kevés zöldnövényeknek való tápoldatot az öntözővízhez, így a növény szépen fejlődik majd. Amennyiben azt szeretné, hogy a Déligesztenye nagyobb nőjön, úgy ültesse át egy nagyobb cserépbe. Kis cserépben kompakt termetű marad.Egy-egy nyári zápor alkalmából állítsa ki a növényt a szabadba, így a zápor lemossa a levelekre lerakódott port. Ugyanebből a célból olykor permetezze be esővízzel.Déligesztenye virágzásaAmennyiben télen szarazabb és hűvösebb körülmények között tartja a Déligesztenyét, úgy előfordulhat, hogy sárga-piros pillangós virágokat bont a későbbiek folyamán. Sajnos a szobanövényként tartott Déligesztenye csak nagyon ritkán virágzik, a növény legfőbb díszítőértéké a fényes levélzete adja.
Üdvözlöm! Nem derül ki, hogy a növényt kivette a vázából vagy még abban van. Azonnal ki kell venni belőle ugyanis a természetben nem üvegvázában lakik. A leírtak alapján biztos,hogy nem locsolta túl, egyszerűen arról van szó, hogy a növényt kiragadták az addigi életteréből a fél világon keresztül, ki tudja milyen körülmények között szállitgatták amíg el nem jutott önhöz.. A hirtelen változások miatti stressz okozta a korai elvirágzást(és az üvegváza ha valóban napra is került)!Ha megszokja az új klímát helyre fog jönni! A további tartásmódot annyiban változtatnám, hogy ne tegye tűző napra inkább valamilyen szűrt árnyékosabb helyre a nyár folyamán és az őszi időszak közeledtével tehetjük a már gyengülő napsütésre. A mi nyaraink száraz klímája miatt akár naponta is beáztathatja 10-15 percre ettől nem lesz baja sőt. A tápoldat típusa nemigen számít inkább annak tartalmára kell figyelnie. Bármely gazdaboltban kérheti az alábbi feltételekkel:az N-P-K- arány legyen közel azonos pl.10-10-10 vagy 20-20-20 szinte mindegy és lombtrágyaként is használható legyen. Az ebből a szerből készített keverék legyen gyenge erősségű(a csomagoláson feltüntetett javaslatnak mondjuk csak a fele mennyiség). Az így készített tápos vízbe akár áztathatjuk is hetente 1x vagy kézi permetezővel fújjuk a növényre akár 3-4 naponta. Sok sikert