5676. Különleges, de nem elérhetetlen: érdekességek a szarvasgombáról
A szarvasgomba valódi ínyencség, ám élvezetéhez nem kell messzi tájakra utazni és nem is csak a nagyon gazdagok kiváltsága.
A szarvasgomba valódi ínyencség, ám élvezetéhez nem kell messzi tájakra utazni és nem is csak a nagyon gazdagok kiváltsága.
Nem feltétlen a fűrész az egyetlen megoldás.
A mindennapok rendkívül fárasztóak tudnak lenni. Eljárunk dolgozni, majd hazamegyünk, ahol a szokásos teendők várnak ránk. Hétvégén kicsit nagyobb szabadságunk van azt tenni, amit szeretnénk, de azért akkor sem feledkezhetünk meg a feladatainkról. Úgy, mint a főzés, mosás, takarítás. Sokan azt gondolják, hogy évente legalább 3-4 alkalommal el kell hagyniuk a megszokott környezetüket, hogy ki tudjanak lépni ebből a mókuskerékből. Ez azonban messze áll a valóságtól, hiszen csak egy utazás is elég a jobb közérzet eléréséhez.
Időről-időre megtörténik, hogy valamelyik kedves barátunk, ismerősünk, rokonunk új lakásba költözik. Bárhogy is legyen, a lakásavatás természetesen nem maradhat el. Ilyenkor az ismerőseinkkel megünnepeljük az új élet kezdetét, egy új lakás ugyanis mindig sok változást hoz az ember életébe. A kérdés már csak az, hogy mi legyen az ajándék? A hagyomány és az illem is úgy diktálja, hogy a bulira nem érkezünk üres kézzel. Mielőtt végeláthatatlan dilemmába esnénk, hogy mi legyen a tökéletes meglepetés, először is azt érdemes tisztázni, hogy milyen egy jó lakásavató ajándék?
A kert egy olyan hely, amelyet számtalan különböző tevékenységre használunk. A zöldség-, gyümölcs- és dísznövénytermesztéstől kezdve a sportoláson át a pihenésig, sőt a wellnessig. Csak a megfelelő felszerelésre van szükség és máris kellemes nyaralóhelyet varázsolhatunk a kertből.
Kedves Kérdező! A leander -2-+5 állandó hőmérsékleten, még sötét körülmények között is károsodás nélkül teleltethető. +5 Celsius fok feletti hőmérsékleten megindul a hajtásnövekedés és virág képzés. Kedvezőtlen fényviszonyok között magasabb hőmérsékleten teleltetve a hajtások, levelek és virágkezdemények u.n. etioláltak lesznek, megnyúlnak, cérnahajtások fejlődnek. A leveleken és virágkezdeményeken megjelennek a gomba betegségek (fuzárium fajok, botritisz). A magasabb hőmérsékleten 8-10 Celsius fokon történő teleltetésnél az üvegházi molytetű és a takácsatka fajok is felszaporodhatnak, károsíthatnak. Védekezés: Gomba betegségek ellen: Tiofanát-metil, vagy TMTD (tiuram) hatóanyag csoportokba tartozó készítményekkel permetezéssel (csak szabadban), a kártevők ellen Actara 25 WG készítménnyel permetezéssel, vagy permetlé töménységű oldat beöntözésével. Mellőzni kell a magas nitrogén tartalmú lombtrágyák alkalmazását is. A növényvédő szerek kijuttatása csak a várakozási idők és előírások betartásával történhet. A kezelések megkezdése előtt a beteg, száraz, károsított , illetve megnyúlt hajtások eltávolítása szükséges. Üdvözlettel: Növényorvos
A növény faja "Ficus microcarpa Ginseng", melyet az erősen megvastagodott gyökérrészek mutatnak. A növények általában szeretik a váltakozó nedvességtartalmú talajt, de locsoljon bőségesen akkor, amikor a föld teteje száradást mutat! Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy szoba-bonsai nem létezik! Vannak olyan növények, amelyek eredeti élőhelye miatt (trópusi, szubtrópusi) télen is igénylik meleget és nagyfokú alkalmazkodó képességük miatt rövid ideig lakásban is tarthatók. Megtartani viszont csak akkor lehet őket, ha biztosítjuk számukra a megfelelő tartási körülményeket, úgymint: páratartalom, fény, hő, víz, tápanyag! Figyelembe kell venni, hogy a levelek fotoszintézis útján a napenergiából állítják elő a növény számára fontos cukrokat, amelyet a gyökerekhez juttatnak! Fény hiányában leáll a fotoszintézis, a növény érzi, hogy valami nincs rendben és megpróbál a túlélésre koncentrálni. Ledobálja a leveleit és elpihenteti, "hibernálja" magát, várva a körülmények kedvező alakulását. Amennyiben ez hosszabb ideig nem következik be, a növény elpusztul! A megfelelő tartás elsajátításához olvassa el a www.yamadori-bonsai-hungary.hu oldalain található cikkeket a fikuszokról, a bonsai fényigényéről, valamint a teleltetésről. üdvözlettel Katona Ervin
Kedves Rozália! Brassica chinensst (kínai kel) cserépbe kell vetni, a magokat kettesével. 1,5-2 cm mélyen kell vetni a magvakat. A vetést február elején kell végezni, majd március közepén kell kiültetni a palántát. A növény május közepén szedhető. Mivel Ön elkésett, ezért csúszással tessék követni a metódust! Gondozása nem igényel különösebb odafigyelést, rendszeresen öntözze, gyomlálja. Az a képessége van még, hogy jól tűri a fagyot. A sárguló befejesedett növényeket lehet szedni. Az endiviát (Cichorium endivia) április-júliusban kell vetni 18-25 °C-on csírázik, 10-14 napig csírázik. Szabad földbe kell vetni, 2 cm mélyen és júliustól, szeptemberig lehet szedni. Igénytelen, könnyű termeszteni.
Üdvözlöm! A liliomokat sajhagymákkal lehet szaporítani, ami azt jelenti, hogy a föld feletti hajtásokon a levél hónaljában sarjhagymákat hoz. Először sekélyen ültesse el egy cserépbe, teleltesse 10-16 °C-on, majd a következő ősszel ültesse ki őket.
A kérdés megválaszolásához ismernem kell a növény tartásának pontos körülményeit. Kérem írja meg milyen növény környezetének hőmérséklete, milyen gyakorisággal, mennyit locsol, milyenek a fényviszonyok, (pl. a növény ablaktól mért távolsága) stb. üdvözlettel Katona Ervin