5676. Különleges, de nem elérhetetlen: érdekességek a szarvasgombáról
A szarvasgomba valódi ínyencség, ám élvezetéhez nem kell messzi tájakra utazni és nem is csak a nagyon gazdagok kiváltsága.
A szarvasgomba valódi ínyencség, ám élvezetéhez nem kell messzi tájakra utazni és nem is csak a nagyon gazdagok kiváltsága.
Nem feltétlen a fűrész az egyetlen megoldás.
A mindennapok rendkívül fárasztóak tudnak lenni. Eljárunk dolgozni, majd hazamegyünk, ahol a szokásos teendők várnak ránk. Hétvégén kicsit nagyobb szabadságunk van azt tenni, amit szeretnénk, de azért akkor sem feledkezhetünk meg a feladatainkról. Úgy, mint a főzés, mosás, takarítás. Sokan azt gondolják, hogy évente legalább 3-4 alkalommal el kell hagyniuk a megszokott környezetüket, hogy ki tudjanak lépni ebből a mókuskerékből. Ez azonban messze áll a valóságtól, hiszen csak egy utazás is elég a jobb közérzet eléréséhez.
Időről-időre megtörténik, hogy valamelyik kedves barátunk, ismerősünk, rokonunk új lakásba költözik. Bárhogy is legyen, a lakásavatás természetesen nem maradhat el. Ilyenkor az ismerőseinkkel megünnepeljük az új élet kezdetét, egy új lakás ugyanis mindig sok változást hoz az ember életébe. A kérdés már csak az, hogy mi legyen az ajándék? A hagyomány és az illem is úgy diktálja, hogy a bulira nem érkezünk üres kézzel. Mielőtt végeláthatatlan dilemmába esnénk, hogy mi legyen a tökéletes meglepetés, először is azt érdemes tisztázni, hogy milyen egy jó lakásavató ajándék?
A kert egy olyan hely, amelyet számtalan különböző tevékenységre használunk. A zöldség-, gyümölcs- és dísznövénytermesztéstől kezdve a sportoláson át a pihenésig, sőt a wellnessig. Csak a megfelelő felszerelésre van szükség és máris kellemes nyaralóhelyet varázsolhatunk a kertből.
Lehetséges, hogy már túlérett a füge, mert akkor hajlamos arra, hogy nyomás hatására szétnyíljon. A füge előső termése már augusztus végén érik. Mivel az idei nyár és ősz nem volt túl meleg, valószínű ez későbbre tolódott.
Növényvédelmi szakmérnök kollégám a következőket javasolja: "a vértetű rajzása az alma zöldbimbós állapotára tehető, akkor, mivel tetű, egy sima Pirimoros vagy Chess-es permetezéssel leküzdhető, de résen kell lenni, mert ha elszalasztja a rajzást, amikor kijönnek a ´gyapjú alól´, akkor már nem sokat ér, mint a víz az olajos rétegről lecsöpög róluk a permetlé, aztán éldegélnek vígan tovább, amíg meg nem halnak." <p> Mivel nagyon erős fertőzésről van szó, reménykednünk kell, hogy tavaszig kitart a fácska, s hatásos lesz a kezelés. (Amit még talán ősszel megtehet, hogy kefével eltávolít annyi vértetűt, amennyit csak lehetséges.)
A legtöbb kaktusz a minusz 1-2 fokot még kibírja, de mivel hazánkban nem ritka a minusz 10-20°C fok sem, ezért mindenképp egy védett helyre kell vinni őket. Legjobb számukra a világos 5-10°C-os helység. <p>Vannak viszont télálló kaktuszok, azok a mi teleinket is gond nélkül átvészelik a szabadban.
Valószínű, hogy valamilyen gombás betegség támadta meg a rózsabokrait. Most ősszel érdemes eltávolítani a betegnek tűnő, a vesszőn foltos részeket, majd tavasszal, metszés után gombaölő szerrel kellene kezelni a növényt. Ha tud képet beküldeni a rózsáról, talán könnyebben meg tudjuk állapítani, hogy mi is támadta meg a rózsabokrokat.
A levelek barnulását valóban okozhatja napégés is, de káliumhiányra is következtethetünk. Ha azonban nyáron rendszeresen kapott tápanyagutánpótlást a fácska, nem valószínű e hiánytünet, s marad, a tartósan nedves talaj, ami szintén okozhat hasonló tünetet. Tél felé közeledve ugyanis egyre kevesebb locsolást igényel a fa. <p> Bővebb leírás a citrusfélékről az alábbi cikkekben: