5726. Támad a cseresznyelégy!
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A kullancsok a nedves, sötét helyeken várják, hogy mikor kapaszkodhatnak rá az áldozataikra. Ha azt szeretnénk, hogy a kertünkben kevesebb legyen, érdemes néhány tippet megfogadni! Házi praktikák kullancs ellen.
Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa megálmodott egy helyet, ahol a látogatók különleges környezetben sétálhatnak a gyógynövények között. Édesapja régi gyógynövénykertjének hagyományit megtartó, ám a mai kor kényelmét teljesen kiszolgáló, hársfalevelet mintázó, új látogatóközpontban több mint 150 féle gyógynövényt ismerhetnek meg az érdeklődők.
Szinte minden projekt esetében elhangzik a kérdés, hogy a cég milyen marketingstratégiát alkalmazzon, hogy a lehető leghatékonyabb legyen a kommunikációja. Azonban egy kampány esetében nem csak egyetlen stratégiáról van szó, hanem ennél sokkal többről. A marketingkommunikációs eszközök egységes, mindent átfogó csatasorba rendezéséről, melyből az ügyfél és a reklámhadjárata kerül ki győztesen. Az elmúlt egy-két évben rohamszerű tempóban változnak a kommunikációs útvonalak, amelyek mentén el lehet jutni a fogyasztókhoz. Ha egy cég idejétmúlt marketingeszközöket alkalmaz, hamar látni fogja a kárát.
Nagyon sok élelmiszerinnovációról hallani manapság, ezek nagy része fenntarthatósági, etikai vagy egészségügyi megfontolások miatt jön létre, persze az üzleti érdekek sem elhanyagolhatók. Elsősorban a tejtermék- és húshelyettesítő készítményekről van szó, amivel párhuzamosan nagy divatja van a vegán és vegetáriánus étrendeknek is. De vajon pusztán az, hogy egy élelmiszer növényi alapanyagokból áll, garancia arra is, hogy egészségesebb? Érdemes alaposan átnézni, hogy miből készülnek ezek az új élelmiszerek és hogyan érik el a hagyományoshoz hasonló állagot, látványt és főleg ízt.
A háziasszonyok gyakran tapasztalják, hogy a leszüretelt és egészségesnek látszó birsalmák felvágva használhatatlanoknak bizonyulnak: a húsuk megbarnult, megrothadt. Ezt a jelenséget a monília nevű gombabetegség idézi elő oly módon, hogy a gomba spórái a bibeszálon keresztül a magházba jutva elindítják a folyamatot. Permetezni tehát már a virágzó birsbokrot kell, ezzel megakadályozva a virágok fertőződését. A gyümölcsök fejlődése idején, a nyár derekán a permetezést meg kell ismételni. Védekezésre a bordói lé mellett sokféle gyári szer (Champion, Rézoxiklorid, Orthocid stb.) is alkalmas.
A talajban telelő cseresznyelégy akkor rajzik, amikor a cseresznye gyümölcskezdeményei zöldborsó méretűek. A légy nősténye ekkor ragasztja a gyümölcsre a tojását, amelyből lábatlan nyű kel ki és belerágja magát a cseresznyébe, a gyümölcs "kukacos" lesz. A megtámadott fákat permetezni kell Decis, Fendona, Chinetrin előírásos töménységű oldatával a legyek rajzása idején. A ragadós, sárga lapok kifüggesztése pótolhatja a permetezést, mert sok légy ragad rájuk és pusztul el. Néhány cseresznyefajtát a cseresznyelegyek kevésbé támadnak meg; ilyen pl. az amerikai eredetű Van nevű cseresznye.
Bizony, érdemes, mert a som, amelyet őseink valamikor szorgalmasan gyűjtögettek és fogyasztottak, a kert egyik szép, értékes, kevéssé igényes és semmiféle vegyi növényvédelmet nem követelő gyümölcse. Elterjedtségét számos helységnév őrzi; ezek közé tartozik Somogy megye is. Entz Ferenc (1805-1877), kiváló pomológus: "...tanácsolni merem neked, mint jóakaród, hogy dupla nélkül beléje ne kapcáskodj a tisztavérű somogyi legénybe, midőn súlyos somfabotját haragjában forgatja." A somfának három nagy értékes is van: igen értékes a fája, szép a bokor, amikor kora tavasszal a sárga virágait nyitja és finom, pikáns a piros gyümölcseiből készített lekvár, amely a vadhúsok legalkalmasabb kísérője. Bővebben itt: KEVÉSBÉ ELTERJEDT GYÜMÖLCSÖK
Vágott orchideát sajnos nem lehet gyökereztetni. Keresztezni természetesen lehet házi körülmények között is. A magtok érése után kell lehetőséget találni a steril úton való magvetésre.
Legkedvesebb rózsafajtáinkat házilag is szaporíthatjuk dugványozással. Ennek az ideje június végén, a fő virágzási időszak befejeztével kezdődik. Dugványozásra olyan hajtást válasszunk ki, amelynek a csúcsán már virág nyílott. A hajtás végéből készítsünk 15-20 cm hosszúságú csúcsdugványt oly módon, hogy a dugvány alján 10 cm-es levéltelen hajtásrész legyen. A nemes rózsabokrokat általában faiskolában szemzik vadrózsa alanyba, és ebből nevelik fel a rózsatövet.