5726. Támad a cseresznyelégy!
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A kullancsok a nedves, sötét helyeken várják, hogy mikor kapaszkodhatnak rá az áldozataikra. Ha azt szeretnénk, hogy a kertünkben kevesebb legyen, érdemes néhány tippet megfogadni! Házi praktikák kullancs ellen.
Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa megálmodott egy helyet, ahol a látogatók különleges környezetben sétálhatnak a gyógynövények között. Édesapja régi gyógynövénykertjének hagyományit megtartó, ám a mai kor kényelmét teljesen kiszolgáló, hársfalevelet mintázó, új látogatóközpontban több mint 150 féle gyógynövényt ismerhetnek meg az érdeklődők.
Szinte minden projekt esetében elhangzik a kérdés, hogy a cég milyen marketingstratégiát alkalmazzon, hogy a lehető leghatékonyabb legyen a kommunikációja. Azonban egy kampány esetében nem csak egyetlen stratégiáról van szó, hanem ennél sokkal többről. A marketingkommunikációs eszközök egységes, mindent átfogó csatasorba rendezéséről, melyből az ügyfél és a reklámhadjárata kerül ki győztesen. Az elmúlt egy-két évben rohamszerű tempóban változnak a kommunikációs útvonalak, amelyek mentén el lehet jutni a fogyasztókhoz. Ha egy cég idejétmúlt marketingeszközöket alkalmaz, hamar látni fogja a kárát.
Nagyon sok élelmiszerinnovációról hallani manapság, ezek nagy része fenntarthatósági, etikai vagy egészségügyi megfontolások miatt jön létre, persze az üzleti érdekek sem elhanyagolhatók. Elsősorban a tejtermék- és húshelyettesítő készítményekről van szó, amivel párhuzamosan nagy divatja van a vegán és vegetáriánus étrendeknek is. De vajon pusztán az, hogy egy élelmiszer növényi alapanyagokból áll, garancia arra is, hogy egészségesebb? Érdemes alaposan átnézni, hogy miből készülnek ezek az új élelmiszerek és hogyan érik el a hagyományoshoz hasonló állagot, látványt és főleg ízt.
Talán abból induljunk ki, hogy a telepítéskor milyen és mennyi trágyát, vagy műtrágyát kapott. Akkor fontos az istállótrágya, a talajtól függően az alginit, amely természetes ásványi anyag. Az ültetés után is minden évben talajerőutánpótlást kell végezni. Összetett NPK műtrágya és fontos a lombtrágya használata is. Az áfonyának más a talajigénye - savanyú talaj - ezért érdemes a töve körül a földet kicserélni.
Kedves Godóné! Ez egy Dracaena fajta (a kis képekből ítélve). Igen visszavágható a kívánt méretben. A levágott fejdugvány magas hőmérséklet (kb. 25 C) és nagyon magas páratartalom mellett meggyökereztethető tőzeg és homok 3:1 arányú keverékében. Gyökereztető hormon por használata erősen ajánlott a jobb eredmény elérése érdekében. Vízben nem biztos, hogy meggyökeresedik, ez nagyban függ a környezeti feltételektől. Az eredeti növény szárát fel is darabolhatja kb. 10 cm-re szárdugványokra u.a. szaporítható mint az előbb említett fejdugvány. A megmaradt (szaporításra felhasznált gyökeres példány) növényi részről szedje le a leveleket és előbb-utóbb új hajtások jelennek meg a törzsön. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Anikó! Az első kérdésre a válasz: a képet nem látom sajnos, de ha nincsen túl öntözve, akkor valószínűleg valami gomba betegség lehet. A jácintnál a Xantomonas nevű baktérium pusztítja a hagymát, hasonló tünetekkel. A második kérdés: kérnek szépen még képet a pontos azonosítás érdekében! Ha lehet, akkor teljesen szeretném látni a növényt és a leveleket is. E-mailben nyugodtan küldje! A harmadik kérdés: a szomszéd gumója valószínűleg nagyobb és idősebb volt, illetve az Öné most lett ültetve. Szerintem jövő tavasszal be fogja érni!
Kedves Domokos Gyuláné! Ez mályvarózsa rozsda gombabetegség. Dithane M-45 szerrel lehet ellene védekezni, 25 °C alatt, 10 nap múlva lehet ismételni. Üdv: Növényorvos
Kedves Tóth Tímea! A Sophora japanica pendula fánál nagyon valószínű, hogy az ültetés előtt nem metszették meg kellően a csemetét, és ez tápanyag- és vízellátási zavarokat okozhatott. Meg kéne metszeni a fát, és figyelni az új hajtásokat. Üdvözlettel: Növényorvos