5731. Miért potyog a tölcsérjázmin levele?
A tölcsérjázmin vagy más néven dipladénia mediterrán kúszónövény, ami nem szereti a hideg, esős időt és el kezdhet a levele potyogni.
A tölcsérjázmin vagy más néven dipladénia mediterrán kúszónövény, ami nem szereti a hideg, esős időt és el kezdhet a levele potyogni.
Akár konyhatündérek vagyunk, akár nem, mindannyian szeretjük a finom fűszernövényekkel ízesített gasztronómiai remekeket. Sőt, mi több még a gondolattal is sokan eljátszunk, milyen jó lenne egy saját kis kert, ahol az illatosabbnál illatosabb növények csak egy karnyújtásnyira vannak tőlünk.Szerencsére ez ma már a boltokban kapható termékeknek köszönhetően kicsit sem lehetetlen, még akkor sem, ha lakásban élünk. Arról nem is beszélve, hogy nemcsak az ételeinket tehetjük sokkal finomabbá, hanem a lelkünk egészségének is kedvezünk a fűszernövényekkel.
Az oxigéngáz nagy mennyiségben fordul elő a levegőben kétatomos molekulák, O2 formájában. A légkör 21%-át alkotja. Színtelen, szagtalan gáz viszont a hiányát hamar észreveszed. Nagyon reaktív anyag, táplálja az égést és az oxidációs folyamatokat.
Az automata öntöző rendszer esztétikus, gazdaságos, ráadásul kiváló minőségű és egyenletes vízellátást biztosít. A telepítése után minden felhasználó rövid időn belül meggyőződhet arról, hogy valóban praktikus és ésszerű megoldást választott a növényei gondozásához.
Az őszibarack máig legveszedelmesebb károsítója a piros levélfodrosodást előidéző Taphrina deformans. Ez a törzsfejlődéstanilag primitív dérgomba, amely minden évben feladja a leckét a termelőnek. Több-kevesebb sikerrel túlesünk rajta, de –mint a szegénység – rajtunk marad.
Melege van.Ezen kívül az öntözésnél vigyázni ell, hogy ne legyen pangó víz alatta, gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről. Tápoldatra nincs szüksége, ezt akár el is hagyhatjuk számára. Tavasszal ültessük át laza B típusú virágföldbe, télen vigyük a növényt egy védett fagymentes helyre, kb. 10-12 fokos világos hely, vagy előtér a megfelelő. Ha jól érzi magát kertünkben a növény akár 3-4 méter magasra is megnőhet, ezt a növényt nem szabad metszeni.
A Mesembriantenum télen 10-12 C-ot igényel. A hőmérsékleten kívül lehetőleg minél alacsonyabb páratartalom és csepegő víz kizárása és a rágcsálók távoltartása is fontos. Ilyenek lehetnek megfelelő helységek a lakásban, pince, enyhén fűtött, üvegezett erkély stb. A sötét az sem baj, mivel ilyenkor szinte csak lélegeznek nem létfontosságú a fény. Viszont tavasszal akár csak mint mi emberek ők is csak fokozatos szoktatás, árnyékolás után tehetők ki a közvetlen napfényre. Ha ezt nem tesszük súlyos égési sérüléseket szenvednek és el is pusztulhatnak!
A növény nem fagytűrő, ezért cserépben, idősebb korában pedig dézsában kell tartani. Nem lesz gond, mert már készülnek a télre. A szerelemvirágot télen úgyis pincében, lépcsőházban vagy zárt verandán kell teleltetni. Ekkor csak keveset szabad öntözni, hiszen ilyenkor van a nyugalmi periódusa. Rendbe fog jönni, nem kell már tápoldatozni, hagy pihenjen. Májusban, amikor kikerül a szabadba, először tegyük félárnyékos helyre, hogy a nap ne égesse meg a leveleket! Fontos, hogy átültetéskor jó földet használjunk! Ez álljon komposztföld, érett marhatrágya és agyag egyenlő arányú keverékéből. Lazítóként keverjen hozzá tízszázaléknyi szemcsés homokot! Első olvasatra bonyolultnak tűnik, ám mivel csupán három-négy évente kell átültetni, akkor, amikor a túl sok tősarj szétfeszíti a cserepet, nem is olyan nagy munka! Célszerű eleve nagyobb edénybe ültetni, így nem bolygatja feleslegesen a gyökérzetet. A virágzási időszakban bőségesen locsolja, és ha kimerülőben van a föld, gondoskodjon tápanyag-utánpótlásról. Az átültetést, illetve a tövek szétosztását most, vagy a virágzás befejezésekor vagy tavasszal végezze!
Az Egyesült Államokban őshonos.A gyönyörű évelő virág nem csak virágokat ontja,hanem a legérdekesebb benne,hogy a fényes magocskáit úgy tárolja,mintha egy nagy finom szeder lenne. A növény már az első évben virágzik.Vetés előtt érdemes egy hétre hűtőbe tenni a magokat (4 foknál nem hűvösebbre). 18-36 cm magasra nő. A napos helyet szereti, kíválóan tartható szobanövényként is.
A balkon aranya kedveli a napot, érdemes ezért az erkély napsütötte részén otthont találni számára. Az aranyszínű virágok tömege május és október között jelenik meg. Az elhervadt virágok helyén bármiféle gondozás nélkül újak jelennek meg. Magról szaporítható. Könnyű tartani, de kánikulában kis odafigyelést igényel, mert a kiszáradt talaj nem tesz jót neki. Tápoldatozni hetente érdemes. Az ültetőközege mindig nedves legyen, de kerüljük a pangó vizet, ami a gyökerek rothadását okozhatja.