6066. Téli újdonságok a cipők piacán
Nem könnyű feladat megtalálni a tökéletes lábbelit a hideg időszakra. Annak ellenére azonban, hogy a kínálat hatalmas, nem lehetetlen rálelni a legmelegebb, vízálló és stílusban passzoló modellre.
Nem könnyű feladat megtalálni a tökéletes lábbelit a hideg időszakra. Annak ellenére azonban, hogy a kínálat hatalmas, nem lehetetlen rálelni a legmelegebb, vízálló és stílusban passzoló modellre.
A LED csillárok ma már egyre elterjedtebbek, hiszen a LED rengeteg előnyét mind magukénak tudhatják. Azonban az elmúlt években ezeknek a mennyezeti csillároknak sablonos, unalmas megjelenésük alakult ki, ami sokak kedvét elvette a vásárlástól. Szerencsére akadnak még olyan koncepciók, amelyek az egyedi, formatervezett csillárokban hisznek!
A bútorfelújítás és a kreatív lakásdekorációk készítése során a krétafesték sokszor előtérbe kerül, népszerű a gyakorlott felhasználók körében. A festéssel sokaknak az idő és a vele járó időigényes munka mennyisége a gond, így remek alternatívát kínál számukra a krétafesték spray számtalan színvariációban.
A téli időszakban gyakran előfordul, hogy a lakásban sárgul a jukka(yucca) levele. Ezek állhatnak a háttérben.
Az edzés során sokszor nem a plusz kilóktól való megszabadulás, hanem épp a tömegnövelés jelenti a legnagyobb kihívást. Néhány plusz kiló izom, még ha a kockás has és a dagadó bicepsz távoli célok is csupán, sokat növelhet önbizalmunkon és javíthat megjelenésünkön. Az alábbiakban ahhoz adunk néhány tippet, melyek azok a növények, amelyek természetes tömegnövelőként szolgálhatnak!
Kedves Golgota! Sajnos a kézi beporzásról még nem sok jót hallottam, keveseknek sikerül. Mint ahogy magról sem igazán szaporítható - persze itt is akadnak kivételek, de többnyire a bujtás és dugványozás a működőképes verzió. A löszös, laza, tőzeges vagy jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag és mésztartalmú talajt kedveli. Tavasztól őszig bőségesen öntözzük, 2-3 naponta (nem bírja a szárazságot). Telelteséséhez viszont túl sok a 18-22 fok (5-10 fokon kellene lennie), kevés öntözéssel, de a földlabdája ne száradjon ki. Fényigénye közepes, a direkt napfényt vagy a félárnyékot kedveli. Ha mégis ragaszkodik a 18-22 fokos, padlófűtéses verzióhoz, akkor viszont így gondozza: rendszeresen öntözze, tápoldatozza. Tavasszal kb. 20 cm-esre vágja vissza. Nem kell évente átültetni.
Kedves Érdeklődő! Könnyebb lenne, ha láthatnék róla képet, de leírása alapján viaszos pajzstetvek támadták meg a növényt. A kártevőtől először érdemes mechanikailag megtisztítani a növényt, amennyire lehet, enyhén szappanos vizes szivacsos letisztogatással. Így a rovarok többsége eltávolítható. Ezt követően pedig pl. Actara 25 WG alkalmas a pajzstetvek elleni védekezésre (akár beöntözéssel, a szokásos vízadag mennyiségéhez kiszámolva és bekeverve a készítményt) 1-2 alkalommal, 10-14 napos időközzel kezelve a növényt kizárólag szabad térben! (Beltérben e célra a Careo termékcsalád tagjai - permet, koncentrátum - használhatók.) Az almaecet itt nem sokat használna... Ha a kártevők ezt követően később esetleg újra megjelennének, akkor a kezelés megismételhető. Ne kezelje azonban túl a növényt, csak akkor védekezzen rovarölő szerrel, ha a lemosás önmagában nem tűnik kielégítőnek! Fontos továbbá, hogy át kell vizsgálni a többi növényt is, ill. érdemes mielőbb beavatkozni, amint a kártevő első egyedei megjelennek.Gondozza megfelelően a növényt, ez is segít a kártveők távol tartásában:ÖntözéseTavasztól őszig öntözzük bőven, de ne álljon alatta a víz. Télen kissé mérsékeljük a locsolást. TápanyagTavasztól őszig tápoldatozzuk kéthetente egyszer. PáratartalomTélen a fűtési szezonban állítsuk a cserepét egy kavicsos tálcára.Nyáron mossuk le, vagy zuhanyozzuk le a növényt.
Lehet a lakásban, de fontos, hogy világos, természetes fényben gazdag helyiségbe kerüljön, ahol viszonylag magas a páratartalom és a hőmérséklet legyen kb. 10-12 fok. Ha túl meleg van télen, vagy száraz a levegő, nincs elég fény, a citromfa lehullajtja az összes levelét. A téli levélhullás egyébként kis mértékben természetes, de ha egyszerre hullik le minden levél, akkor a környezettel van gond.Ha a citromfának lehetetlen eléggé hűvös helyet találni a lakásban, akkor fűtött helyiségekbe csak úgy kerüljön, ha a fény és a páratartalom elegendő számára. Nagyon fontos, hogy egyenletes hőmérsékleten tartsuk, és legyen távol a sugárzó hőtől, fűtőtesttől. Tegyük a citromfát a lakás déli ablakához, és megfelelő mennyiségű párologtatóval teremtsünk párás környezetet számára. A téli kevés fényben és a meleg szobahőmérsékleten a növény nem kerül nyugalmi állapotba, így vízhajtásokat fejleszt. Tavasszal az első erősebb napsugarak hatására a szabadba kihelyezett citromfán ezek a gyenge hajtások megperzselődnek, ezért a nyári fejlődés is gyengébb lesz. Így, ha lehet, kerüljük a meleg teleltetést.A hideg beállta előtt mérsékelten öntözzük a citromfát, így a csökkenő hőmérséklet és a rövidülő nappalok hatására lassan nyugalomba vonul. Új hajtások ilyenkor már nem képződnek, a nyáriak pedig lassan beérnek. Ekkor kicsit vissza lehet metszeni az ágakat, tehát nem gond, hoyg kicsit megmetszették (ha drasztikus volt, akkor az új hajtások serkentésére készteti a növényt). Havonta kis vízadaggal öntözzük meg, épp csak annyira, hogy a termesztő edényben a föld szinte száraz legyen. Túlöntözve ugyanis megtámadhatja a gyökérgolyva.
Kedves Érdeklődő! Az a baj, hogy a lépcsőházban inkább a teleltetés stádiumába kerül a növény (hidegebb a környezet), nem fog fejlődni. Ha meleg és világos helyen lenne, akkor a tél folyamán is rendszeresen öntözni kéne. A növény így a teleltetés ideje alatt is fejlődne.Ha csak alacsony, 6-8 C fokos hőmérsékleten tarthatjuk, akkor szárazon, kevés vízzel neveljük őket. Az utóbbi esetben ne várjunk a téli hónapokban növekedést, elégedjünk meg életben maradásával. Egyéb téli gpondozási tippek: Lehet a lakásban, de fontos, hogy világos, természetes fényben gazdag helyiségbe kerüljön, ahol viszonylag magas a páratartalom és a hőmérséklet legyen kb. 10-12 fok. Ha túl meleg van télen, vagy száraz a levegő, nincs elég fény, a citromfa lehullajtja az összes levelét. A téli levélhullás egyébként kis mértékben természetes, de ha egyszerre hullik le minden levél, akkor a környezettel van gond.Ha a citromfának lehetetlen eléggé hűvös helyet találni a lakásban, akkor fűtött helyiségekbe csak úgy kerüljön, ha a fény és a páratartalom elegendő számára. Nagyon fontos, hogy egyenletes hőmérsékleten tartsuk, és legyen távol a sugárzó hőtől, fűtőtesttől. Tegyük a citromfát a lakás déli ablakához, és megfelelő mennyiségű párologtatóval teremtsünk párás környezetet számára. A téli kevés fényben és a meleg szobahőmérsékleten a növény nem kerül nyugalmi állapotba, így vízhajtásokat fejleszt. Tavasszal az első erősebb napsugarak hatására a szabadba kihelyezett citromfán ezek a gyenge hajtások megperzselődnek, ezért a nyári fejlődés is gyengébb lesz. Így, ha lehet, kerüljük a meleg teleltetést.A hideg beállta előtt mérsékelten öntözzük a citromfát, így a csökkenő hőmérséklet és a rövidülő nappalok hatására lassan nyugalomba vonul. Új hajtások ilyenkor már nem képződnek, a nyáriak pedig lassan beérnek. Ekkor kicsit vissza lehet metszeni az ágakat, tehát nem gond, hoyg kicsit megmetszették (ha drasztikus volt, akkor az új hajtások serkentésére készteti a növényt). Havonta kis vízadaggal öntözzük meg, épp csak annyira, hogy a termesztő edényben a föld szinte száraz legyen. Túlöntözve ugyanis megtámadhatja a gyökérgolyva.
Kedves érdeklődő! Egy egyszerű gyöngyvirág van a szobájában, de inkább kertbe, mint szobába való... A gyöngyvirág árnyékos kertrészeken, üde, nyirkos talajokon érzi jól magát és szaporodik el. A természetben a tölgyesek aljnövénye, de voltaképpen nem nagyon igényes és alkalmazkodó évelő növény, amely rizómáival sűrűn behálózza a talaját. Virágai a tőkocsányán "fehér gyöngyök módjára sorakoznak" április végén-május elején, és igen kellemes illatúak. Érett bogyója élénkpiros színű és erősen mérgező. A kertben tartózkodó gyerekeket erre figyelmeztetni kell! Különösebb gondozást és növényvédelmet nem igényel. Hosszabb szárazság idején meghálálja a bő vízzel történő öntözést, a trágyázást és tél előtt a lombbal való betakarást. Ősszel lehet szaporítani a gyökeres növények kiemelésével és áttelepítésével.