6096. Ez az évelő szinte kipusztíthatatlan, és ez az egyik első tavaszi virág a kertben
A bőrlevél (Bergenia) egy igénytelen évelő, ami szinte bármit kibír, és télen sem hullatja le a leveleit.
A bőrlevél (Bergenia) egy igénytelen évelő, ami szinte bármit kibír, és télen sem hullatja le a leveleit.
Előző írásunkban egy nem mindennapi közösségi kertben jártunk, a főváros tizennegyedik kerületében. Ezúttal a városi édenkert ötletgazdájához, a gangos bérház első emeletére csengetünk be, ahol a szorgalmas alkotótól megtudjuk, hogyan készülnek üvegbe zárt aprócska kertjei.
A konténer szinte mindig előkerül, amikor valamilyen nagyobb mennyiségű anyagot akarunk szállítani. Általában felújítási, átépítési munkálatok során van szükség rá. Ugyanakkor az építkezéseken, sőt, az üzemi, gyári területeken is nagy hasznát vesszük. Nagyon gyorsan és praktikusan használható. Arról nem is beszélve, hogy sokoldalú használhatósága is óriási előny. Legyen szó alapanyagokról, építési törmelékről, hulladékról vagy falevelekről, a konténer nélkülözhetetlen a szállításhoz. Még szerencse, hogy a konténer rendelés Gödöllő városában is elérhető!
A kapa nyele és a jegygyűrű nem barátok. Lefekvés, házimunka vagy fürdés előtt legtöbbünk automatikusan leveszi a jegygyűrűjét. Ezt a jó szokásunkat érdemes a kertészkedés idejére is megtartani, mert ha valami, akkor a földmunkálatok és a nemesfémek, valamint a befoglalt ékkövek egyáltalán nem barátok. Ha szeretnéd sokáig megőrizni kedvenc ékszered szépségét, fogadd meg tanácsainkat!
A metszés a leggyakoribb faápolási eljárás. A természetes erdei fák tökéletesen fejlődnek, ennek ellenére – a fakitermeléstől függetlenül - szükség van a metszésükre, hiszen a korhadás és a betegségek veszélyessé teszik őket. A kertünkbe, a ház elé ültetett díszfák ennél több és körültekintőbb gondozást igényelnek a megfelelő ágszerkezet és esztétikájuk megőrzése érdekében. A kert gondozásának elemi része a fák metszése - súlyosabb esetben a teljes kivágás -, amihez egy terebélyesebb fa esetében nem elegendőek a kéziszerszámok, emelőgépek és munkaállványok bevonására lehet szükség.
A fény és meleg hiánya esetén a levelei elszíntelenednek, de a kroton a locsolására is elég érzékeny. Csak akkor kell locsolni, ha a földje már kissé kiszáradt, a sok víz, vagy az alatta összegyűlő víz okozhatja a levelek elszáradását. A másik amire Ön is jól ráérzett, az a huzat. Sajnos a legkisebb huzat is káros lehet. Fény kell neki de a tűző napot sem bírja, úgyhogy az északi fekvés jó neki. A képen új hajtások láthatók. Pár fontos dolog a gondozásához: Az alacsonyabban növő levelek hullása: Ha az elhullajtott levelek széle száraz vagy csúnya barna, túl alacsony a páratartalom. Ha az elhullajtott leveleken nem tapasztalunk elszíneződést, lehet, hogy túl huzatos helyet választottunk. • Levélsárgulás: a hőmérséklet hirtelen esése vagy a túl kevés öntözés miatt a levelek megsárgulnak és lehullanak. • Kártevők: ha a levelek hátoldalát fehér viasszal borított tetvek, felületüket apró barna korong alakú pajzstetvek lepik el vagy sárgafoltosodást okozó atkák jelennek meg piros pöttyök formájában a leveleken és a virágokon, denaturált szeszes kezeléssel vagy felszívódó növény védőszerrel védekezhetünk.
A korallberkenyét jó választásnak tartom, bár teljesen zárt sövényt nem várhatunk tőle. Mivel pikkelylevelű örökzöld már van bőven a kertben, támogatnám a lomblevelű örökzöld sövény ötletét... Babérmeggyet (Prunus laurocerasust) ajánlanék. Zártabb sövény lesz belőle és adott esetben a nyírást is jól tűri... szép fényes sötétzöld, tojásdad levelei szép zöld tömeget alkotnak sövényként. Sok fajtája megtalálható a faiskolákban. Ajánlom, hogy oszloposabban növő fajtát válasszon, pl.: Prunus laurocerasus ´Etna´.
Kedves Dia! Az említett környezetbe különböző juharfajták közül válogatnék, esetleg a nyárfa díszfa fajtáit is megnézném.
Kedves Dia! A japánakác házi szaporításáról nem tudok sok bíztatót mondani, de érdemes kísérletezni magvetéssel és akár dugványozással is. Az érett magokat szárítsuk ki és ápr.-máj. környékén ültessük el, ültetés előtt forrázzuk le, ha túl keménynek látjuk a maghéjat.
A lemosás segít, vagy a tetvek elleni erősebb összetételű szer. Szaporítása: Az angyaltrombitát kora tavasztól nyár végéig dugványozással szaporíthatjuk. Bimbómentes hajtást vágva nyáron könnyen szaporítható. A dugvány vízben vagy homokos talajban könnyen gyökereztethető. Cserje ültetése: Hogy megakadályozzuk a talaj kimosódását, helyezzünk a cserép aljára egy réteg törött cserépdarabot, majd a peremétől 5 cm magasságig töltsük fel a cserepet földdel. Készítsünk mélyedést a gyökérlabda számára. Helyezzük a cserjét a cserépbe. Töltsük fel a cserepet földdel, majd kézzel jól nyomkodjuk le. A cserjét növekedésének megfelelően ültessük át egyre nagyobb virágtartóba, amíg el nem éri kifejlett nagyságát.