6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Az avokádó trópusi növény, ahhoz hogy szobanövényként jól érezze magát magas páratartalmat, rendszeres vízutánpótlást (langyos, lágy vízzel), nyáron kéthetente adagolt folyékony műtrágyát kell biztosítanunk számára. Télen a meleg szobában valószínű, hogy nem megfelelő páratartalom, ezért jobb, hogyha 10-12 fokon, kevesebb öntözéssel teleltetjük. A túl melegben akár a teljes lombját elveszítheti. Még most sincs túl késő a fennmaradó téli hónapokra hűvösebb helyet keresni számára.
A golgotavirág külöm metszést nem igényel. Kurtítani abban az esetben szükséges, ha úgy érezzük kinőtte a számára fenntartott helyet. A hibiszkusz meghálálja ha télen pihenni hagyják, szerintem a télikert jobb teleltető hely számára, mint a szoba.
A selyemmirtusz melegigényes díszcserje, de elviseli a fagyot is. Akár a minusz 20 fokot is kibírja, ha rövid ideig tart. Enyhe klímájú vidéken a sazbadban is átteleltethető, fagyzugban viszont 0-4 fokos helyen érdemes teleltetni. Télikertben az egész növényt 5-10 cm magasságban vissza lehet vágni, és sötétbe állítani. A selyemmirtusz az egyéves vesszőkön hozza virágait, így a metszéssel gazdag virágzás várható. A fiatal hajtások törékenyek, vigyázzunk rájuk.
Ha valóban nagyon kis cserépben van most is átültethető, ha nem, jobb ha megvárja a tavaszt, s akkor agyagos földkeverékbe ülteti a magoncot. Addig is folyamatosan gondoskodni kell a vízutánpótlásról (lágy, langyos vízzel), és a párásításról. Túl meleg helyen azonban lombját vesztheti, ha már több lomblebele kifejlődött a 10-12 fok az optimális a számára.
A gyömbér ültetése és gondozása Az utóbbi évek kedvelt fűszer és szobanövény lett a gyömbér, amely melegkedvelő, ezért 12 °C alatt ne próbálkozzunk nevelésével. Térigénye is elég nagy lehet, virágzati szára akár 1,5 m magasra is megnőhet. A neveléshez B típusú virágföld megfelelő, de a jó levegőzés, a vízáteresztés és az enyhén savanyú közeg biztosítására keverjünk a földbe 1/3-1/3 rész tőzeget, illetve fertőtlenített homokot vagy perlitet. A gyöktörzset 4 cm mélyre helyezzük a cserépbe, ügyelve, hogy a gyökerek lefelé nézzenek. A megfelelő lombnövekedéshez legalább 20 °C-ra van szükség. Így a cserepes növényt nyáron tarthatjuk a szabadban, illetve a gyöktörzset szabadba is ültethetjük. A tavaszi kiültetésre csak április végén kerülhet sor, amikor a talajhőmérséklet tartósan 12 °C fölé emelkedik. Bővebb leírás az alábbi cikkben található: Hogyan ültessünk gyömbért? Hogyan termesszünk otthon gyömbért? Neveljünk szobanövénynek gyömbért és a kurkumát!