6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Kedves József! Véleményem szerint könnyen elképzelhető, hogy a diófa gyökere nyomta meg a falat, ill. az épület alapját... javítás után feltételezhető, hogy nem ismétlődik meg az eset, de nem garantálható. Ha még friss a repedés várjon egy kicsit, hogy nagyobb lesz-e, vagy tovább reped-e... ha igen, akkor még dolgozik alatta a gyökér... ha már egy jó ideje nem reped tovább, akkor érdemes kijavítani az épület hibáját.
Az akácfát is ugyanúgy kell kezelni átültetéskor,mint a gyümölcsfákat. Átültetéskor, a földből kivett fa gyökérzete megsérül, kisebb, rövidebb lesz, mint korábban. A begyökeresedés elősegítése érdekében ajánlott az átültetendő növény lombját visszametszeni: kisebb lomb fenntartásához a csökkent funkciójú gyökérzet is elegendő.
A részben kifejlődött szedertermések egyenetlenül értek be, a még piros színű részeit valamilyen szívó szájszervű kártevő szívogatta korábban, valószínű poloska. Az összeaszalódott termésen(2.kép) egyértelműen látszik a Botrítis cinerea gomba szürke "penész"bevonata. A szeder tő jó erőben van, feltételezhetően rendszeresen öntözik, hiszen az idei nyárban öntözés nélkül a szeder nem is tudta kinevelni terméseit. A szeder termései körül a ráboruló hajtásokat érdemes elhúzni vagy levágni, hogy a gyümölcsök körül járjon a levegő. Az öntözést ne este végezzék, hanem reggel, és a szeder lombját ne érje víz, mert a gomba csak vizes körülmények között tud súlyos kárt okozni.
Az ültetés legjobb időpontja a tavasz, amikor az idő már felmelegedett! A kiültetett gyökeres vesszőket vagy sarjakat arasznyi magasságban kell visszametszeni. A fügebokrot ősszel mindenképp takarni kell, mert különben hajtásai elfagynak és ha a tövéből tavasszal új hajtások fejlődnek is, azok termést nem hoznak. Csak akkor kezdjük meg, amikor a lomb teljesen lehullott. Fokozatosan takarjunk: először csak ágakkal, szalmával vegyük körül az összekötözött vesszőket, azután, amikor a hideg fokozódik, hajtsuk le a vesszőkötegeket és takarjuk be földdel.
Kedves Sára! Sajnos a képeket nem tudom megfelelő minőségben kinagyítani, de valamiféle gombásodásra gyanakszom. Javaslom, hogy egy nagyobb kertészetbe vásároljon gyep gombásodása ellen permetezőszert és - ha teheti - vigye magával a fotókat is!