6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
A liliom évelő növény, ezért most tavasszal érdemes kiültetni a kertbe és nyáron újra virágozni fog. A liliom szereti a napfényt, így világos helyre kell tenni. Nagyobb cserépben az erkélyen is nevelhető.
Tavasztól heti egy vagy két alkalommal tápoldatozzuk, augusztus közepéig. Fontos a növény rendszeres átvizsgálása, hogy időben észre vegyük a kártevőket, kórokozókat. Rozsda elleni alkalmazható készítmények: AMISTAR: 0,05 % - 0,1 % DITHANE M 45: 0,2 % DISCUS DF: 0,02 % INDOFIL M 45: 0,2 % MANCO 80 WP: 0,2 % MANEX II: 0,2 % MANZATE 75 WP: 0,2 % MILTOX SPECIÁL EXTRA : 0,20 % - 0,3 %
Az ilyen meleg, napos, szobákba ajánlott a bromélia, a gumós begónia, az amarillisz: tél közepétől tavaszig kapható a virágboltokban, a gloxínia, kroton: vigyázni kell, hogy télen ne érje a hideg levegő. Érzékeny trópusi növény, ha nem kap elég fényt, levelei fakók lesznek. Gyönyörű a buzogányvirág: népszerű szobanövény, nagy levelei gyorsan nőnek.
Nem feltétlenül utal betegségre, főleg, ha a növény többi része egészséges és nem lát kórokozóra vagy kártevőre utaló apró foltokat, ragacsos váladékot a levelek fonákán. A gyors elvirágzást élettani okok is előidézhették - meleg, túlöntözés, huzat stb.
Aechmea-nak, vagyis lándzsarózsának tűnik a képről, a leveleinek a mintázatát nem látom jól. A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a túlöntözést. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény sarjhajtással szaporítható.