6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
A kankalinok (Primula sp.) hazánkban is több fajjal előforduló dísznövények, kora tavasszal nyílnak, majd a nyári meleg elől visszahúzódnak. A kereskedelemben kapható nemesített fajtákat elnyílásuk után ki lehet ültetni a kertbe, de amíg be nem gyökeresednek, ne hagyjuk kiszáradni a földjüket. Így van rá esély. hogy jövő tavasszal is kihajtsanak és virágba boruljanak. Még több ápolási tanácsot olvashat alábbi cikkünkben: Kankalinok
A növénye a Gloxinia vagy csuporka, bővebben olvashat róla alábbi cikkeinkben: GLOXINIA MINDENT A CSUPORKÁRÓL
Az említett szer egy folyékony levéltrágya, ha nem találja a csomagoláson, akkor 0 nap. A Prev-B2 narancsolaj alapú, bórtartalmú lombtrágya. 2,1 % bórt tartalmaz. A bór elősegíti a terméskötődést, javítja a növény erőnlétét, ellenálló képességét, fokozza a virágképzést és a termésnövekedést. A készítményben a bór vivőanyaga hidegen préselt narancsolaj, mely kiváló nedvesítő, tapadásfokozó hatású anyag. A Prev-B2 minden kultúrában alkalmazható, de különösen ajánlott paradicsom, paprika, uborka, dinnyefélék, saláta, szamóca, szőlő, csonthéjasok és almatermésűek esetében. Felhasználási javaslat: Hagyományos módon kijuttatva, lombtrágyaként 0,2-0,3 %-os koncentrációban alkalmazható (200-300 ml/100 liter víz). A palánták kiültetése után 2-3 héttel, vagy álló kultúrában 3-5 leveles kortól célszerű elkezdeni az alkalmazását. 3 kezelés javasolt egyhetes intervallumokban, de ha indokolt, a kezelések tovább folytathatók. A legjobb eredmény érdekében a levelek színén és fonákján egyaránt tökéletes permetlé fedettséget kell biztosítani. A megfelelő dózis túllépése tilos. Próbapermetezést minden esetben javasolt végezni, különösen ha a növényen olaj, vagy réz-szulfát maradékok lehetnek. A kezeléseket minden esetben az esti órákban célszerű végezni.
A lemosó permetezést elég egyszer elvégezni. Ezt követően kell a megfelelő időpontban és 10-14 naponként egyféle gombaölőszerrel permetezni. (Nem volt esetleg régi permetszer?) A beteg leveleket le kell szedni, mert azok már nem egészségesek, így nem lehet meglátni a betegség terjedését, illetve megszűnését. Egyszerű megoldással valamilyen úton meg kell semmisíteni a levett, beteg leveleket (pl zacskóban kidobni). A termés érdekében érdemes a stresszhatást kivédeni lombtrágya felhasználással (pl Biofit).
Több okra lehet következtetni. A talaj összetétele a legfontosabb. A talajban lévő kártevők a gyökérzetet károsíthatták, ebben az esetben segíteni kell a gyökérképződést, valamilyen gyökereztető tápoldattal (pl Flowers). Az erősen fertőzött leveleket érdemes lenne leszedni. Figyeljen továbbra is a növényre,hogy a szárazság, öntözés hiánya ne okozhasson további gondokat.