6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Üdvözlöm! A képen a talpas muhar vagy más néven vad fű látszik. A növény akkor jelenik meg, ha a talaj hőmérséklet megfelelően meleg (május közepe) majd folyamatosan magot érlel és a fagyok hatására elpusztul, Minél mélyebbre nyírja a gyepet annál mélyebben hozza kalászát, magja akár 30 - 40 év után is csíra képes. Kereskedelmi forgalomban nem kapható olyan egyszikű gyomirtó amivel a gyepből ki tudná szelektálni ezt a gyomot. Tanácsom azt, hogy ha kevés van belőle akkor kézi gyomlálással megoldhatja és vissza szoríthatja a növényt, de ezt évről évre meg kell ismételni. Ha nagy mennyiségben van jelen a növény a kertben akkor, totális gyomirtás után vesse újra a füvet. A vetésre a legmegfelelő időpont szeptember vége - október. Füvesítéssel és gyepkarbantartási kapcsolatban ajánlom figyelmébe ezt a blogot: http://fuvesites-gyepszonyeg.blogspot.hu/ Üdv Durucz Attila www.kertepito.com Újragyepesítés 7 lépésben - 1. rész
A kép alapján a ligeti levélmoly (más néven füge-levélmoly) lehet a tettes, amely az elmúlt években vált a hazai fügék első számú kártevőjévé. A mediterrán vidékeken komoly levél és terméskártevő. Ami a védekezést illeti: a termő füge hivatalosan nem permetezhető, mivel nincsen e célra a fügében engedélyezve semmilyen szer, így nem tudjuk mennyi lenne az élelmezés-egészségügyi várakozási idő! Marad tehát a fizikai védekezés: a lárvák észlelésekor azok mielőbbi összenyomása vagy a pókhálószerű szövedék letörlése. Egy méretes bokron ez persze sajnos kivitelezhetetlen. Ha dísznövényként kezeljük, akkor a lepkehernyók ellen ajánlott felszívódó szereket lehet bevetni ellene. Évente két nemzedéke fejlődik, áprilisban repülnek ki az áttelelt lepkék és helyezik el tojásaikat a leveleken. Májustól kezdve kelnek kis a lárvák, akik rágják a leveleket, majd a leveleken szőtt szövedékben bábozódnak be. A második generáció júliustól-októberig táplálkozik, majd télire búvóhelyet keres magának. http://www.edenkert.hu/gyumolcs/egzotikus-gyumolcsok/fugefa-fugedarazs/4718/
Kerti nebáncsvirág - Impatiens balsaminia Húsos szárú egynyári növény, virágai a levelek hónaljában egyesével vagy csoportokban nyílnak. Tokterméséhez, ha hozzáérünk pattanva nyílik, s szórja szét magjait. Gyorsan terjed, ezért egy idő után gyomosít. Napos-félárnyékos helyet szereti, közepes víz- és tápanyagigényű.
A levélen egy levélfoltosodást okozó gombabetegség látható, szerencsére nem a cseresznye legveszedelmesebb kórokozója, de ha a fa lombjának nagy részét megfertőzi, akkor érdemes ellene védekezni. Tavaszi lemosó permetezés ajánlott, illetve virágzáskor ugyis érdemes a monilia ellen is védekezni, akkor a kezelés ez ellen is hatásos lesz. A cseresznyefák metszése Hogyan védekezzünk vegyszermentesen a kukacmentes cseresznyéért?
Kedves Mészáros Marián! Sajnos koros termő/virágzó fák utólagos "ivartalanítása" nem megoldható úgy mint az állatoknál. Előfordulnak bizonyos fajoknál előre szelektált virág vagy termés nélküli fajták (pl Ginkgo stb), de ezeket már így lehet megvenni a kereskedésben, utólag ez nem megoldható feladat. Tudnivalók a nyírfáról Miben áll a nyárfák különlegessége? - 1. rész