6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Érdemesebb inkább kidobni a beteg növényi részeket. Bár a legtöbb kórokozó elpusztul a komposztálás során keletkező hő hatására, biztos marad, ami életben marad. A komposzthalom hőmérséklete ugyanis nem egyforma a komposzt belsejében illetve a külső részeken, így nem lehetünk biztosak abban, hogy a kártevők, kórokozók teljesen elpusztulnak. Semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket! Jó, ha tudjuk a lisztharmatokról általában: A lisztharmat más-más faja fertőzi a különböző gazdanövényeket (rózsafélék, az alma, a szőlő, a paprika, uborka, tökfélék, egres, vagy köszméte stb.) Ezek a lisztharmatgombák, bár azonos rendszertani egységbe tartoznak, mégis eltérő életmódúak lehetnek. Van olyan faj, ami már a rügyfakadás pillanatától fertőzheti a leveleket, míg mások csak később, a melegebb időjárásban jelennek meg a levelek fonákán. Közös bennük, hogy megjelenésüket gyors felszaporodás követi, ha a közepesen meleg és párás idő tartósan fenn áll. Valamennyi növény fajon előforduló lisztharmat ellen ugyanazok a gombaölő szerek hatásosak, attól függetlenül, hogy felhasználásuk az adott növénynél (kultúránál) engedélyezettek-e.
Mivel általában gyökérnyakba oltják a gyümölcsfákat nem az alany hajtott ki, hanem a nemes rész, Megpróbálhatnak ebből is egy új kajszifát nevelni.
Akkor ez egy szerencsés és ritka év lehetett... talán a kései, tél végi fagy fagy majd a nyári szárazság is rásegíthetett. Egyes kőris fajok a lombfakadás előtt, korán nyílnak, érzékenyek a téli fagyokra. Ismerjük meg a kőrisfát (Fraxinus excelsior)! - 1. rész
Meg lehet próbáli az átültetést, de az idő előrehaladtával egyre kisebb az esély a sikeres áttelepítésre. Átültetésnél fontos hogy minnél nagyobb földlabdával vegyük ki a fát, és a föld maradjon rajta gyökerein úgy ássuk körbe. Ezenkívül a gyökértömeg egyezzen meg a korona méretével, vagyis vágjuk vissza fát a gyökér tömeg méretéhez. Átültetés után rendszeres locsolással segítsük a begyükeresedést és a téli fagymentes és száraz időszakokban is plusz nedvességpótlás szükséges. A legendás babérmeggy (Prunus laurocerasus) - 1. rész Örökzöld virágzó cserjékkel dobd fel a kerted Örökzöldek havi munkanaptára - november, december
Kedves Érdeklődő! Megmentheti a növényt! Így látatlanban nehéz metszési tanácsot adni, de a következők figyelembe vételét javaslom: Mindenképp várja meg a tavaszt a metszéssel, mert a téli fagyok károsíthatják a rügyeket és lehetőleg ne vágjon vissza 1/3-ánál többet egyszerre, mert a fás részeken csak az alvó rügyek tudnak kihajtani, hagyjon vékonyabb legalább 2-3 éves vesszőket is, amiről könnyen meghajt a növény, így kisebb a kockázata, hogy kipusztul. Ha a fenti metszés után a növény alulról is szépen kihajt akkor jövőre megint visszább veheti, így fokozatosan megfiatalíthatja a tövet és alul ismét bokrosabb lesz. Üdvözlettel, A Stipa Szekértője Pillangócsalogató díszcserje a nyári orgona Hogyan és mikor metsszük díszcserjéinket?