611. A nyári növényültetés legfontosabb szabályai
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
Béla gyümölcsöket gyűjt: 57 fáján már több mint 300 fajta alma, körte, barack, szilva, ringló fejlődik. Ilyet még az édenkert.hu sem látott, úgyhogy interjút kértünk a kertészzsenitől.
Ételeink korszerű megválasztása és elkészítési módja az év minden napján fontos. A nyári időszak azonban különösen változatos táplálkozási lehetőségeket nyújt, hiszen a zöldségek és gyümölcsök legnagyobb választéka ezekben a hónapokban érhető el.
Ritka, hogy öt kiadást megérjen egy kertész szakkönyv. Vajon minek köszönheti sikerét John Brookes: Kerttervezés zsebkönyve?
Az Adria partvidékéhez közeledve érkezünk el a mediterrán kapujába, ahol legfeltűnőbbek a szürkésfehér mészkőből álló hegyek kopár sziklacsúcsai, a hegyoldalakat borító karsztbokorerdők és a völgyekben magasodó örökzöld fekete tölgyek.
Megmenthető! Télen 15-18°C-on olyan ablakban érdemes teleltetni, ahol kapja a radiátortól a felszálló meleget. Ekkorra vissza lehet metszeni, s csak nagyon mérsékelten szabad öntözni, de a földjét nem szabad kiszárítani (havi 2-3 öntözés elegendő). Átültetése márciusban vagy áprilisban esedékes, 1-3 évente, humuszos, finom földkeverékbe, amely tartalmaz lombföldet, komposztot és tőzeget, az idősebb növények valamivel "nehezebb" földet is kaphatnak. Szaporítása fejdugvánnyal lehetséges, talpmelegen, 25 fokos földben, gyökereztető hormonnal.
A növények korának előrehaladtával sajnos természetes folyamat, hogy alulról elsárgulnak a leveleik (talán erre gondoltál, mikor virágot írtál). A sárgulást sietteti a kevés fény, kevés - tvagyúl sok - tápanyag, szárazság - azaz a nem megfelelő tartási körülmények. A szaporításra inkább a tavaszi-kora nyári időpont a megfelelő, télen a növények nyugalomban vannak. Az alulról sárguló hajtás is megfiatalítható hajtásdugványozással, de természetesen ezt is majd csak tavasszal ajánlatos végezni.
Örökzöld sugárarália (Schefflera arboricola) A sugárarália kedvelt szobanövény, viszonylag könnyen tartható, csak a téli hónapokban kell jobban figyelnünk rá ugyanis a meleg, száraz szobahőmérsékleten gyakran ledobálja leveleit, ez ellen vagy párásítással vagy a szobahőmérséklet csökkentésével (16-18°C) védekezhetünk. A képen látható száradást elsőre azt gondolnánk, hogy a szárazság okozza, de érdekes módon a túlöntözés is hasonló tüneteket okoz. Télen a heti háromszori öntözés kicsit soknak tűnik, valószínű hogy ez okozza a bajt. Csak akkor locsolja újra szobahőmérsékletű vízzel, ha a talaj csaknem kiszáradt.
A Chamaedorea elegans esetében is ritkán megfigyelhető, hogy sarjakat fejleszt, de a boltban vásárolt növény esetében -hogy vonzóbb megjelenésű legyen- több magot vetnek egy cserépbe. Megfelelő körülmények között tartva viszonylag gyorsan, néhány éven belül virágzik, viszont kétlaki növény, a porzós és termős virágok más-más növényen nyílnak. Tehát a magok kifejlődéséhez arra van szükség, hogy egyszerre virágozzon a hím és női ivarú növényünk, és persze egy apró ecsettel nem árt besegíteni a természetnek.
Szaporításra legalkalmasabb időpont a tavasz, amikor a hajtási periódushoz megfelelő fényviszonyok is társulnak. Az ivartalan szaporítási módok közül alkalmazhatja a légbujtást, vastagabb ágrészek leválasztásához.(Az édenkert oldalain megtalálhatja a leírását!) Fiatal hajtások leválasztása után vízben gyökereztetve is hozzájuthatunk új növényhez. Sok sikert Katona Ervin