611. A nyári növényültetés legfontosabb szabályai
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
Béla gyümölcsöket gyűjt: 57 fáján már több mint 300 fajta alma, körte, barack, szilva, ringló fejlődik. Ilyet még az édenkert.hu sem látott, úgyhogy interjút kértünk a kertészzsenitől.
Ételeink korszerű megválasztása és elkészítési módja az év minden napján fontos. A nyári időszak azonban különösen változatos táplálkozási lehetőségeket nyújt, hiszen a zöldségek és gyümölcsök legnagyobb választéka ezekben a hónapokban érhető el.
Ritka, hogy öt kiadást megérjen egy kertész szakkönyv. Vajon minek köszönheti sikerét John Brookes: Kerttervezés zsebkönyve?
Az Adria partvidékéhez közeledve érkezünk el a mediterrán kapujába, ahol legfeltűnőbbek a szürkésfehér mészkőből álló hegyek kopár sziklacsúcsai, a hegyoldalakat borító karsztbokorerdők és a völgyekben magasodó örökzöld fekete tölgyek.
Amennyiben egy-két levél elsárgulásáról van szó, az természetes élettani folyamat. Valózsínű volt egy olyan időszak amikor kevesebb vizet kapott a növény emiatt indult el a sárgulás. Amíg nem tömegesen, az egész növényre kiterjedően jelentkezik a sárgulás, addig nem lehet nagy baj. Távolítsa el ezeket a leveleket, hogy a növény felesleges energiát tovább ne fordítson ezek táplálására. <p> A szamócáról olvashat bővebben az alábbi cikkünkben:
A koszorúfutóka gyorsan növő kúszónövény, támasztékon akár a falakat is körbe lehet vele futtatni. Világos, szellős helyet kedveli. Nyáron bőségesen kell locsolni, télen pedig hüvösebb szobában, kevesebb öntözéssel teleltetni. Szaporítani március- áprilisban két levélpáros dugványokat szedve lehet. Biztosabb a gyökeresedés, ha a dugványt gyökereztető porba mártjuk, majd laza szerkezetű (homokos) földkeverénben gyökereztetjük.
Hasonlóan jártam magam is az előző években. Én arra az egyszerű dologra gondolok, hogy nem megfelelően lett teleltetve. Magam is a vásárlás évében a szobában próbáltam teleltelni citromom, aminek az lett a következménye hogy elvesztette leveleit. Idén viszont a viszonlag világos pincébe került, és meg is hozta gyümölcsét, most drukkolok, hogy a megtermékenyült virágai őszre beérjenek. <p>További információkat talál a citrusokról szóló cikkeinkben:
Számos félárnyékot kedvelő évelő növényt ajánlhatok: Kedvenceim közé tartoznak a kora tavasszal nyíló kankalin fajok (Primula veris, P. vulgaris), őket követik a tejfehér, csüngő virágú salamonpecsét fajok (Polygonatum multiflorum, P. odoratum). Május-június hónapban nyílnak a különböző harangláb (Aquilegia sp.) fajok, majd júniustól augusztus hónapokban a kerti tollbuga (Astilbe x arendsii) fehér, rózsaszín és piros fajtái. A felsoroltak közül mindegyik növény félárnyékos, árnyékos helyen érzi jól magát.
A lóbogár, lótetű vagy lótücsök (Gryllotalpa gryllotalpa) mind egy állatfajt jelöl, a helyes elnevezése pedig a legutóbbi, mivel a tücskök családjába tartozik, annak ellenére, hogy életmódjához alkalmazkodva eltér többi rokonától. Első pár lába ásólábakká módosult, mivel élete nagy részét a föld alatt tölti. Természetbarát védekezés ellene, ha talaj felszíne alá öblös üveget helyezünk, amibe áskálása közben belepottyan. Rovarölőszeres védekezés csak abban az esetben indokolt, ha trágya- vagy komposztdombunkat támadta meg, amelyet később kertünk vagy fóliasátrunk trágyázására használnánk. Ebben az esetben ugyanis a fertőzött komposzttal tömegesen behurcolhatjuk a tojásait üvegházunkba, fóliánkba. Talajfertőtlenítő szerek: Lótetű Arvalin vagy Galition.