611. A nyári növényültetés legfontosabb szabályai
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
Béla gyümölcsöket gyűjt: 57 fáján már több mint 300 fajta alma, körte, barack, szilva, ringló fejlődik. Ilyet még az édenkert.hu sem látott, úgyhogy interjút kértünk a kertészzsenitől.
Ételeink korszerű megválasztása és elkészítési módja az év minden napján fontos. A nyári időszak azonban különösen változatos táplálkozási lehetőségeket nyújt, hiszen a zöldségek és gyümölcsök legnagyobb választéka ezekben a hónapokban érhető el.
Ritka, hogy öt kiadást megérjen egy kertész szakkönyv. Vajon minek köszönheti sikerét John Brookes: Kerttervezés zsebkönyve?
Az Adria partvidékéhez közeledve érkezünk el a mediterrán kapujába, ahol legfeltűnőbbek a szürkésfehér mészkőből álló hegyek kopár sziklacsúcsai, a hegyoldalakat borító karsztbokorerdők és a völgyekben magasodó örökzöld fekete tölgyek.
A feltűnő, piros-fekete mintázatú verőköltő bodobácsok különleges nevüket onnan kapták, hogy a legelső tavaszi rovarok közé tartoznak, már a gyenge napfényben is tömegesen mutatkoznak, azaz a tavasz, a verőfény hírnökei. Általában kőfalakon, fatörzseken sütkéreznek, akár százas csoportokban. Ha megmelegedtek a hosszú tél után, rögtön nekiállnak az új bodobács-nemzedék életrehívásának: a potrohvégükön összetapadt párok erősebb tagja mulatságos módon hurcolja maga után a partnerét. A verőköltő bodobács egyébként nevével ellentétben nem a bodobácsok (Lygaeidae) rokona, hanem a verőköltő poloskák családjának tagja. Népnevei között szerepel még a katonabogár, a suszterbogár, (Az elnevezések többek között azért is helytelenek, mivel nem a bogarak, hanem a poloskák közé tartozik.) Ez a poloskafaj nem áraszt kellemetlen szagot, illetve nem is csíp. A verőköltő bodobács nem tartozik a kártevők közé, telelőhelyet keresvén mozog tömegesen. A házfalakat, napsütötte párkányokat tömegesen lepheti el, időnként téli időszakban is. Jól kivitelezett szúnyoghálókkal megakadályozható a beltérbe való bejutásuk. Csak akkor javasolt ellenük rovarirtással védekezni, ha nagy számban sütkéreznek a falon, továbbá ha bejutnak a lakótérbe. Kárt itt sem okoznak, undor keltésükkel azonban zavarják az emberek nyugalmát. A házfalon tartózkodó példányokat tartós és taglózó hatást egyaránt biztosító irtószeres permetezéssel pusztíthatjuk el. Mint minden kültéri rovarnál, teljes 100%-os védelmet itt sem lehet biztosítani, nem is ez a cél. A bodobácsok számát arra a szintre kell visszaszorítani, ami már nem zavaró az embernek.
Ha úgy találja, hogy fekete berkenyéje túl nagyra nőtt, akkor májusban és júniusban, virágzás után erősen visszametszheti. A cserje ágait megközelítőleg másfél méter magasságig vágja vagy fűrészelje le! Ügyeljen arra, hogy az ágakat ne az elágazódásuknál vágja vissza, hanem hagyjon egy nagyobbacska darabot, hogy a cserje a nyugvó rügyekből kihajthasson! Minél több elágazódást hagy meg, annál sűrűbb lesz a cserjéje. VadhajtásA berkenye gyakran sok, nem kívánatos vadhajtást hoz. Ezeket március és szeptember között erősen vágja vissza! Később az új vadhajtásokat is távolítsa el!
Kedves Olvasónk! A minirózsa helyes tartásáról itt olvashat >> A takácsatka elleni védekezés: A legjobb megelőzés, ha kerüljük a szélsőségesen száraz levegőjű helyeket. A forró, déli fekvésű falak előtt álló rózsák különösen veszélyeztetettek. A lehullott leveleket gyűjtsük össze, és semmisítsük meg. Védekezés kereskedelmi készítményekkel: klórfenamidin, fenkaptan hatóanyagú és elemikén tartalmú szereket használjunk, ám a takácsatkák gyorsan képeznek rezisztens törzseket. Alternatíva: A ragadozó atkák bevetése. Házimódszerek: Mezeizsúrló- főzet. http://www.edenkert.hu/szobanoveny/gondozas-es-apolas/belteri-mini-rozsa-apolasa/3567/
Üdvözlöm! Sajnos a kép alapján sok tippem van, nem látom. Kérek egy közelebbi és kivehetőbb képet és úgy azonnal meg tudom mondani!
Üdvözlöm! A képen: Ficus binnendijkii - Fűzlevelű fikusz van. Felhasználása: tágas, napos, egyenletesen meleg helyiségbe lépcsőházba, ablakközbe, hűvös szobába, munkahelyre, irodábaszállodákba, előcsarnokokba, kiállítási termekbe. Dugványozás vagy sérülés esetén a tejnedv folyását úgy állíthatjuk meg, ha langyos vízbe mártjuk a sérült növényi részt.Eredeti élőhelye: India.Méret: 40 cm-től 200 cm-igGondozás: Huzatos helyet nem szereti.Felhasználás: Cserepes szobanövény.Talajigény: Laza tőzeges virágföldet igényel.