6146. Bougainvillea tavaszi metszése - ha így készíted fel a szezonra, meseszép lesz!
A murvafürt vagy ás néven bougainvillea egy gyönyörű mediterrán növény, amit nálunk teleltetni kell, tavasszal pedig érdemes megmetszeni.
A murvafürt vagy ás néven bougainvillea egy gyönyörű mediterrán növény, amit nálunk teleltetni kell, tavasszal pedig érdemes megmetszeni.
Már csak néhány hét és a tavasszal együtt megérkezik a húsvét is. Legyen szó akár a nappalink, akár az ünnepi asztal feldíszítéséről, a dekoráció a húsvéti szezon elengedhetetlen része. Ilyenkor feltűnnek a minden évben kötelező elemnek számító tojások, de rendszeresen helyet kapnak a tavasz színes virágai is.
Az óbudaiak ingyen műfecskefészket igényelhet, így is hozzájárulhatnak a kerületben élő madarak védelméhez.
A kerti locsolások, öntözések során sok bosszúságot tud okozni a kisebb repedéseken és lyukakon elfolyt víz. Ezen tudnak segíteni a különféle vízcső szigetelő szalagok, ezért érdemes ezekből otthon tartani szükség esetére. Mutatjuk, mit kell róluk tudni.
Piliscsaba kertvárosában, egy szépen gondozott, de mégis vadregényes kertben lakik a gyapjúszálak művésznője, Toll Tünde. Házának hatalmas üvegablakából szemmel tartja a hajnalban ébredező ligetet, az éppen virágzó növényeit, majd estére képpé rendezi az összetalálkozó tarka gyapjúszálakat…
Kedves Érdeklődő! Az Aloe-, ill. Agave fajokat nem lehet levéldugványról szaporítani. Nagyüzembe magról, otthoni hobbikertészek pedig sarjakról szaporítják ezeket a növényeket. Esetleg az aloe-t fejdugványról meg lehet próbálni szaporítani steril virágföld és homok 3:2 arányú keverékébe. A levágott növényi részt ültetés előtt legalább 4-5 napig hagyni kell száradni (nem közvetlen napon, hanem árnyékban), ezután elültethető. Ha a növény csak kissé nyúlt meg, tegye ki a kertbe fokozatos (kezdetben árnyékba, majd egy kis nap stb.) szoktatás után félárnyék az ideális az aloe fajok számára, egész nap nem érheti őket közvetlen napfény. Ha nem nagymértékű a megnyúlás, rendbe jöhet a növény a szabadban. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
A papagájvirág (Strelitzia reginae) türelmet igényel, mert csak az 5. év után kezd virágozni. Szerintem jövőre virágozni fog. A helye jó. A Pachirát nem szokás metszeni, hanem a törzsét össze szokták fonni. Az alakításkor szempont, hogy a törzs (ek) tetején legyen hajtás és lomb.
Feltételezem, hogy selyemfenyőjének fenyőrozsdája (Cronartium ribicola) van. Mivel képet nem küldött, azt javaslom, hogy a betegség latin neve alapján próbálja azonosítani az interneten, ahol jó képek találhatók. Amennyiben a kórkép megegyezik, és nagy növényről lenne szó, azt tudnánk javasolni, hogy a fertőzött részeket távolítsa el, de ekkora növénynél ez nem megoldás. Elképzelhető, hogy a fertőzés a növény pusztulásához fog vezetni. A fenyőrozsda fő gazdanövénye a ribiszke (étkezési és dísz egyaránt), amennyiben a két növény egymás közelségében él, a fertőzés veszélye még nagyobb. Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
A képen egy: Amorphallus rivieri látható. A neve a görög amorphos szóból ered, ami alaktalant jelent a phallus pedig péniszt jelent. Össze kell rakni a két nevet és egyből rájön az ember, hogy a növény neve honnan eredeztethető.
Tisztelt Hadas László! A fénykép alapján úgy ítéljük meg, hogy a tapasztalt jelenség fagykár. A növény leyland 'ciprus' (x Cupressocyparis leylandii), és erre a növényre sajnos jellemző lehet, hogy kemény teleken részlegesen károsodik. Ha a növény egyébként kielégítő állapotban van, akkor ezt a károsodást kinövi. Érdemes odafigyelni az öntözésére is. A leyland ciprus - bizonyos mértékig - fagyérzékeny növény, és a túlzott mértékű öntözés tovább fokozza fagyérzékenységét, mivel ilyenkor a hajtások nem tudnak kellőképpen "beérni", fásodni, vagyis felkészülni a télre. Gombafertőzés is elképzelhető, de ezt fénykép alapján nehéz azonosítani. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő