6396. 3 ehető gomba, amit télen is lehet gyűjteni
Nemcsak ősszel lehet gombákat gyűjteni, hanem télen is. Mutatjuk, melyiket!
Nemcsak ősszel lehet gombákat gyűjteni, hanem télen is. Mutatjuk, melyiket!
Az asztali számítógépek a mindennapjaink részévé váltak, hiszen szórakozáshoz, a tanuláshoz és a munkavégzéshez is fontos eszközt jelentenek. A kérdés csak az, hogy milyen igényeink, elvárásaink vannak és ezek alapján melyik mellett érdemes dönteni.
Az év vége a kerti szezon tekintetében egy csendesebb időszak, kevesebb teendővel, így van rá idő, hogy átadjuk magunkat az adventi hangulatnak.
Az esővíz gyűjtéséhez sokan használnak IBC-tartályt. Mutatjuk, hogyan lehet őket teleltetni.
A Széchenyi Kártya Program már évek óta kínál különböző pénzügyi megoldásokat, támogatást a vállalkozások számára. Ilyen volt például a Széchenyi Kártya Program Plusz, valamint a Széchenyi Kártya Program GO! is, amelyek sikeresen enyhítették a pandémia okozta gazdasági krízist a mikro- és középvállalatok számára. Most pedig itt a program újabb verziója, a Széchenyi Kártya Program MAX. Jelen cikkünkben ismertetjük, hogy a program mely hitelterméke használható céges napelemrendszer telepítésére és hogy hogyan, mennyi idő alatt térül meg a beruházás.
Hát igen, kutyákra jellemzően ráéreznek, hogy mit nem szabadna csinálniuk. Ha az oltás felett 20-30 cm-el van a rágás helye, akkor nagy eséllyel kihajt rügyekből/alvórügyekből a fűzfa. Az elsárott ágvéget messük le, hogy minél kisebb legyen a sebfelület. Az oltás alatti esetleges hajtásokat a későbbiekben tőből távolítsuk el. Ha az oltás alatt 20-30 cm-el van a rágásnyom, akkor búcsút inthetünk a szomorú fűznek, újat kell beszerezni.
Sajnos én sem vagyok okosabb, és ügyesebb sem, pedig átnéztem a francia irodalmat is. Nem tudok segíteni.
A legrosszabb módszer a fa melletti 1-2 négyzetméterre tenni a trágyát, kivéve a frissen telepítetteket. A gyökérzet felszívó része zömében a korona kerületének megfelelő kör vonalában van. Tehát vagy ilymódon körbeásva juttassa ki a trágyát (amely ilyen állapotban egyáltalában nem égető hatású) vagy a sorok mentén párhuzamosan árokba, kb. 40 cm mélységre, mint ahogyan tervezte is.
A képen egy Phoenix dactylifera látható, azaz a közönséges datolyapálma. A levélszáradásnak több is lehet, így pl. az atkák okozta fertőzés, tápanyaghiány, gyökérsérülés... A képen látható, hogy a talaj felszínén kicsapódtak a tápanyagok és a mész, ami arra enged következtetni, hogy vagy túl gyakran lett öntözve, vagy a cserépalátétben sokáig áll a víz. Ez gyökérrothadást okoz, és így a növény nem tud elegendő vizet és tápanyagot felvenni, ezért gyakran leszáradnak a levelek. Magas tápanyagtartalmú, homokos földbe át kell ültetni, és az öntözést felülről végezni úgy, hogy az egész földlabda átnedvesedjen. Az alátétben összegyűlő vizet ki kell önteni, vagy nagyobb méretű cserépnél az alátétet teletenni zúzott kővel vagy agyaggolyóval, hogy a cserép alja ne maradjon vízben. Az öntözésre akkor van szükség, ha a talaj felső néhány cm-es része kiszáradt. Az öntözővíz lehetőség szerint legyen szobahőmérsékletű. Érdemes még tudni róla, hogy természetes élőhelyén a tűző napon tenyészik, mély, laza szerkezetű, vízzel kielégítően ellátott talajon. Elviseli a félárnyékot, de célszerű minél világosabb helyet választani számára, mert különben levelei elvékonyodnak, megnyúlnak. Tavasztól őszig a kertben vagy teraszon tartható. Erőteljesen lefelé törő gyökerei fejlődése érdekében fontos, hogy mély cserepet válasszunk számára. Télen lehetőleg világos helyen, hidegházi körülmények között (12-14 °C fokon) kell tartani. Ilyenkor visszafogottabb öntözés és tápanyag-utánpótlás szükséges. Ez a példány az idei telet inkább töltse a fűtött lakásban, mert a hideg valószínűleg végzetes lenne számára. Nem kell levágni a leveleit, viszont érdemes lenne még most átültetni. (Amúgy az átültetés ideje a nyáron szabadban tartott pálmáknál a tavasz!). Elég szívós növény, úgyhogy könnyen elképzelhető, hogy megmarad. Ha mégsem, akkor az ilyentájt gyakran kapható aszalt datolya magját nem a szemetesbe kell dobni, hanem egy cm mélyen a talajba kell dugni, amely a meleg szobában néhány héten belül kicsírázik...
A növény a Beloperone guttata (Szobakomló) nevü trópusi medvekörömféle. A virágai tartós és színes virágzati fellevelek közül bújnak ki. Közepes vízigényű, a naposabb, világosabb helyeket kedveli. Teleltetés során természetes folyamat, amit megfigyelt, valóban feketetnek és hullanak a levelei. Tavasszal vissza lehet vágni a hajtásokat rövidebbre a felnyurgulást elkerülendő.