6396. 3 ehető gomba, amit télen is lehet gyűjteni
Nemcsak ősszel lehet gombákat gyűjteni, hanem télen is. Mutatjuk, melyiket!
Nemcsak ősszel lehet gombákat gyűjteni, hanem télen is. Mutatjuk, melyiket!
Az asztali számítógépek a mindennapjaink részévé váltak, hiszen szórakozáshoz, a tanuláshoz és a munkavégzéshez is fontos eszközt jelentenek. A kérdés csak az, hogy milyen igényeink, elvárásaink vannak és ezek alapján melyik mellett érdemes dönteni.
Az év vége a kerti szezon tekintetében egy csendesebb időszak, kevesebb teendővel, így van rá idő, hogy átadjuk magunkat az adventi hangulatnak.
Az esővíz gyűjtéséhez sokan használnak IBC-tartályt. Mutatjuk, hogyan lehet őket teleltetni.
A Széchenyi Kártya Program már évek óta kínál különböző pénzügyi megoldásokat, támogatást a vállalkozások számára. Ilyen volt például a Széchenyi Kártya Program Plusz, valamint a Széchenyi Kártya Program GO! is, amelyek sikeresen enyhítették a pandémia okozta gazdasági krízist a mikro- és középvállalatok számára. Most pedig itt a program újabb verziója, a Széchenyi Kártya Program MAX. Jelen cikkünkben ismertetjük, hogy a program mely hitelterméke használható céges napelemrendszer telepítésére és hogy hogyan, mennyi idő alatt térül meg a beruházás.
A buzogányvirágok (Dieffenbachia) levélsárgulása egy általános probléma. Több oka is lehet, ezért nem tudok egy biztos választ adni a kérdésre. A növény egyes számú ellensége az öntözés, pontosabban a túlöntözés. A dieffenbachiák szeretik, ha valamelyest kiszárad a földjük két öntözés között, továbbá nagyon fontos, hogy a talaj összetétele megfelelő legye. A jó vízelvezetés kötelező, ezért lehet egy kis perlitet vagy durvább homokot keverni a földjébe. A buzogányvirág szereti a nedvességet, csak a pangó vizet nem. Néha még a leveleket is be lehet picit permetezni vízzel. Ennél a növénynél normális, ha egyes levelei elsárgulnak és lehullnak, ez annak következménye, hogy új hajtások jelennek meg a növényen. Viszont ha a sárgulás mellett esetleg barna foltok is megjelennek rajta, az már nem normális, azt jelenti, hogy valami baj van. A fény hiánya, a csapvízzel való locsolás vagy az alacsony hőmérséklet, esetleg huzat, is okozhat elsárgulást. Az elsárgult leveleket távolítsa el a növényről, és mivel mondta, hogy már elég nagyra megnött, ezért talán nem ártana visszavágni. Esetleg ültesse át egy másik, nagyobb cserépbe, lehet, hogy kinőtte már a jelenlegit, és biztosítson a számára megfelelő mennyiségű tápanyagot. Kapcsolódó cikkek: Hogyan neveljünk Diffenbachiát? Hogyan gondozzuk a buzogányvirágokat (Dieffenbachia)?
Üdvözlöm! Aggodalomra semmi ok! Semmilyen negatív hatással nincsenek az esetlegesen bent maradt gyökerek a diófákra.
Kedves Judit! Ezt eléggé nehéz így megmondani látatlanban, de ami szerintem számításba jöhet, az valamiféle gomba betegség (erre gazdaboltokban kap megfelelő gombaölő szert), de elképzelhető, hogy tartási hiba okozhatja. A huzatra és a hirtelen hőmérséklet esésre nagyon érzékeny. Javaslom, hogy gombaölő szerrel permetezze le, majd védett, világos helyen helyezze el a lakásban, ahol legalább 20 °C van, és ilyenkor az öntözést heti egy alkalomra szűkítse.
Kedves Ferenc! Elég nehéz kép nélkül, de a monilia (Monilinia laxa) és a cseresznye blumeriellás betegsége (Coccomyces hiemalis sin. Blumeriella jaapii) a gyanúm! A monilia: a növény minden része fertőződhet. Hidegben és esős környezetben fejlődik a legjobban. Ha a gyümölcs fertőződik, akkor elszárad és mumifikálódik. Réz alapú szerekkel lehet védekezni ellene. A blumeriellás betegség: a kórképek általában a levelen és gyümölcskocsányon jelentkeznek, május utolsó harmadában. Az alsó levelek színén számos kerek, apró, bíbórvörös vagy piros foltok jelennek meg. Csapadékos és nedves tavaszokon, a betegség rohamosan terjed, úgy viszintesen (a leveleken a foltok gyorsan szaporodnak és kiterjeszteknek), mint függőlegesen (a felső levelek fertőzése által). Súlyos fertőzés esetén korai lombhullás következhet be. Ez a betegség ellen is réz alapú szerrel gyógyítható. Nézzen a neten utána a két betegségnek és a képek alapján próbálja beazonosítani, de e-mailben is szívesen segítek! Kapcsolódó cikk: Védekezzünk a monília ellen!
Pontos választ nem adhatok a kérdésre, hisz ennek a vonzalomnak sok oka lehet. Nem vagyok nagy macska szakértő, de a macskák kíváncsi állatok, és szeretnek mindent megrágni. Amikor gyomor problémáik vannak, akkor köztudott, hogy növényeket rágcsálnak (füvet, stb.). A majomfa vagy pozsgafa élénk zöld színe több, mint elégséges, hogy felkeltse a macskák érdeklődését. Mivel a növény mind a macskákra, mind a kutyákra mérgező hatással van, ezért ajánlom a növényt vagy eltávolítani az állat közeléből, vagy pedig befújni valamivel, ami a macskák számára kellemetlen szagú, így a macska nem kívánja meg a növényt. Ha a macska "megkóstolná" a növényt, akkor ajánlott az állatot elvinni egy állatorvoshoz, mivel a növény hányingert, hasmenést, szívritmus és egyensúly zavart okozhat.