6421. Ezek a leggyakoribb palántabetegségek
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat, hogy felnyurgul, eldől a palánta, esetleg foltok jelennek meg a leveleken. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg!
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat, hogy felnyurgul, eldől a palánta, esetleg foltok jelennek meg a leveleken. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg!
Költözés, felújtás vagy éppen megújulás? Akkor ezt a cikket neked találták ki! Mindenki számára eljön az idő, hogy átalakítja nappaliját, ami általában a családok egyik központi helysége. Ebből kifolyólag érdemes odafigyelni, hogy egységes arculatot kapjon, ahol jó eltölteni az időt.
Kerttervezés alkalmával sok tulajdonos nem engedheti meg magának, hogy a művelethez szakembert fogadjon fel. Elegendő időt és energiát rászánva azonban mindenki képes lehet saját maga megalkotni álmai kertjét – cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a gyönyörű és praktikus végeredményhez.
Egy kertben általában nem kevés füves terület található, amelyen sétálunk, játszunk a gyerekeinkkel vagy épp napozunk. A kerttulajdonosok többsége tisztában van azzal, hogy a gondozott füves területnek megvannak a maga előnyei amellett, hogy gyönyörűen mutat. Ha autóval is közlekednénk a gyep egy részén, erre az esetre egy remek megoldás a gyeprács. Adódik a kérdés: műanyag vagy beton gyeprácsot válasszunk?
Mindenki álma egy szép, gondozott kert, ahol pihenhet, és/vagy éppen megtermelheti a családja számára fontos zöldségeket, gyümölcsöket. Így állj neki a tervezésnek!
Lehetséges, hogy már túlérett a füge, mert akkor hajlamos arra, hogy nyomás hatására szétnyíljon. A füge előső termése már augusztus végén érik. Mivel az idei nyár és ősz nem volt túl meleg, valószínű ez későbbre tolódott.
Növényvédelmi szakmérnök kollégám a következőket javasolja: "a vértetű rajzása az alma zöldbimbós állapotára tehető, akkor, mivel tetű, egy sima Pirimoros vagy Chess-es permetezéssel leküzdhető, de résen kell lenni, mert ha elszalasztja a rajzást, amikor kijönnek a ´gyapjú alól´, akkor már nem sokat ér, mint a víz az olajos rétegről lecsöpög róluk a permetlé, aztán éldegélnek vígan tovább, amíg meg nem halnak." <p> Mivel nagyon erős fertőzésről van szó, reménykednünk kell, hogy tavaszig kitart a fácska, s hatásos lesz a kezelés. (Amit még talán ősszel megtehet, hogy kefével eltávolít annyi vértetűt, amennyit csak lehetséges.)
A legtöbb kaktusz a minusz 1-2 fokot még kibírja, de mivel hazánkban nem ritka a minusz 10-20°C fok sem, ezért mindenképp egy védett helyre kell vinni őket. Legjobb számukra a világos 5-10°C-os helység. <p>Vannak viszont télálló kaktuszok, azok a mi teleinket is gond nélkül átvészelik a szabadban.
Valószínű, hogy valamilyen gombás betegség támadta meg a rózsabokrait. Most ősszel érdemes eltávolítani a betegnek tűnő, a vesszőn foltos részeket, majd tavasszal, metszés után gombaölő szerrel kellene kezelni a növényt. Ha tud képet beküldeni a rózsáról, talán könnyebben meg tudjuk állapítani, hogy mi is támadta meg a rózsabokrokat.
A levelek barnulását valóban okozhatja napégés is, de káliumhiányra is következtethetünk. Ha azonban nyáron rendszeresen kapott tápanyagutánpótlást a fácska, nem valószínű e hiánytünet, s marad, a tartósan nedves talaj, ami szintén okozhat hasonló tünetet. Tél felé közeledve ugyanis egyre kevesebb locsolást igényel a fa. <p> Bővebb leírás a citrusfélékről az alábbi cikkekben: