6536. Miért nem akar nőni a paradicsompalánta?
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Képes leszel eleget locsolni, ha újra aszályos lesz a nyár? Kibírják a forróságot a dísznövények? Az, hogy jól tűri-e a szárazságot a gyep, tavasszal dől el. Az időjárás elkerülhetetlen kihívás elé fogja állítani a növényeidet: rajtad áll, hogyan fogadják.
Itt a tavasz, a jó idő, és újfent olyan téli hónapok után érkezik a nyár, amikor sem hó, sem erős fagy nem tizedelte meg a kullancsok számát. Gyakorlatilag már évek óta ott tartunk, hogy az őszi-téli periódus épp úgy kullancsokban gazdag, akárcsak a tavasz, illetve a kiskertek és családi házas övezetek is érintettek. De vajon mit lehet tenni a kártevők ellen? Beletörődni abba, hogy kockázati tényezőként bármikor megbetegedést okozhatnak? Vagy megtisztítható tőlük valamilyen módon a terep?
Unalmasak a falak? Tervezz be akár minden helyiségbe egy lélegzetelállító fotótapéta dekorációt! Ami a bőséges posztertapéta kínálatot illeti, a témák, színek, minták száma szinte végtelen - ám továbbra is a természet tematika a legközkedveltebb. A pálma - és levélminták, a zöld nyugtató árnyalatai minden otthonban és minden közösségi térben jól mutatnak, és minden korosztálynak kedvencévé váltak. Mostani összeállításunkban azt mutatjuk meg, hogy a fotótapéták - akár ezen az egy témán belül is - mennyire változatosak és sokoldalúak lehetnek!
“Amit megtehetsz ma, ne halaszd holnapra”, a mondást mindenki ismeri, de kérdés, hogy mennyire van még létjogosultsága. A 21. századi rohanó világban ez az eredetileg a lustaság ellen született közmondás és a hozzá kapcsolódó felfogás egyre inkább kezd kártékony jelleget felvenni. Ma már talán aktuálisabb a “gondolkodj, mielőtt cselekszel” alapvetést hirdetni, mintsem elfogadni a folyamatos, már-már toxikus és kontraproduktív cselekvési kényszert.
A törpe rózsa a legszebb. Majd nyáron, ha odatűz a nap, akkor langyos öntözővizet használjon a növényeknek ilyenkor nem tesz jót a jéghideg csapvíz. Mivel a cserepes növények viszonylag kevés földben állnak, az egészséges fejlődés és a dús virágzás miatt fontos a rendszeres trágyázás. Ez folyékony vagy vízben oldódó trágyával a legegyszerűbb. Ön választhat a nyáron virágzó növények számára az erkélyen fejlődő és cserepes növényeknek készült különleges trágyák közül a rózsák számára készített sajátos trágya/tápanyag között.
Mérsékelten nedvesen tartsa a földjét; nyáron 2-3 naponta, télen csak ha a föld felszíne megszikkadt kaphat újra kis vizet. Mivel eléggé páraigényes növény, leveleit permetezni lehet. Átültetni tavasszal a legjobb. Tápanyagot kéthetenként kaphat tavasztól őszig, a tápoldat töménységét a javasolt érték felére csökkentsük. Növényvédelem: Kártevők nem nagyon támadják e növényt, sokkal többet árthat a helytelen öntözés - túlöntözés esetén a gyökerek megrothadnak - , és a száraz levegő. Ha túl hosszú ideig áll száraz levegőjű helyiségben, a levelek szélei megbarnulnak, a barnaság pedig mind nagyobb területre terjed ki, ilyenkor a száraz részeket vágjuk le esztétikai okok miatt. Mivel a földje élősködőkkel teli, ahogy látom, jobb lenne neki nagyobb cserép és teljes átültetés.
Dézsában metszéssel alakíthatjuk ki az olíva természeteshez hasonló alakját, elkerülendő a formátlan bokrosodást, és bármikor lehet metszeni! A kis fehér virágokból dézsában nagyon ritkán fejlődnek termések, hiszen a megtermékenyítéshez még egy fára van szükség. Ha ezt sikerül is megoldani, akkor is sajnos a mi éghajlatunkon a termések csak ritkán érnek be, hiszen az éréshez augusztustól decemberig 18-22 C -os, napos nappali hőmérséklet kell. Nagyon napos és meleg terasz, déli fekvésű rézsű, kánikulában naponta öntözzük. Talaj:1/3 kerti föld,1/3 komposzt 1/3 homok vagy kavics, kevés mésszel. A fiatal növényeket 4-5 évenként egyidejű gyökérmetszéssel, az idősebb nővényeket elég tízévenként átültetni, trágyázás komplex trágyával , vagy guanóval. Aktuális már a teleltetés is: Mindaddig szabadon maradhat, amíg a hőmérséklet nem esik -10 C alá. Ilyenkor az olajfát vigyük 2-3 hónapra hideg világos 10C alatti hőmérsékletre. Március elején már a szabadba tehetjük. Teleltethetjük a szobában is vagy hűvös, sötét pincében, de ne ijedjen meg, mert itt a leveleit majd elhullajtja.
A birsalma önbeporzós. Arra kell csak ügyelni, hogy a napos, meleg területeket kedveli, a talajra nem érzékeny, de száraz, meszes talajon a gyümölcse apró lesz. Legkedvezőbbek számára a középkötött, vályogos talajok. Májusban virágzik, ezért a tavaszi fagyokra kevésbé érzékeny. Évi 700-800 mm a csapadékigénye. A birs alanyú körteültetvények termesztési körülményei megfelelőek számára. Termése szeptembertől februárig érik. Faiskolákban megvásárolható.
Nem kell és ne is tápoldatozza, hiszen téli vegetálásra készül. Amikor a nappali hőmérséklet 15 fok fölé kúszik és elmúlnak az éjszakai fagyok, ki lehet vinni. A hajnali fagymentességre viszont csak május közepétől lehet számítani.