6536. Miért nem akar nőni a paradicsompalánta?
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Képes leszel eleget locsolni, ha újra aszályos lesz a nyár? Kibírják a forróságot a dísznövények? Az, hogy jól tűri-e a szárazságot a gyep, tavasszal dől el. Az időjárás elkerülhetetlen kihívás elé fogja állítani a növényeidet: rajtad áll, hogyan fogadják.
Itt a tavasz, a jó idő, és újfent olyan téli hónapok után érkezik a nyár, amikor sem hó, sem erős fagy nem tizedelte meg a kullancsok számát. Gyakorlatilag már évek óta ott tartunk, hogy az őszi-téli periódus épp úgy kullancsokban gazdag, akárcsak a tavasz, illetve a kiskertek és családi házas övezetek is érintettek. De vajon mit lehet tenni a kártevők ellen? Beletörődni abba, hogy kockázati tényezőként bármikor megbetegedést okozhatnak? Vagy megtisztítható tőlük valamilyen módon a terep?
Unalmasak a falak? Tervezz be akár minden helyiségbe egy lélegzetelállító fotótapéta dekorációt! Ami a bőséges posztertapéta kínálatot illeti, a témák, színek, minták száma szinte végtelen - ám továbbra is a természet tematika a legközkedveltebb. A pálma - és levélminták, a zöld nyugtató árnyalatai minden otthonban és minden közösségi térben jól mutatnak, és minden korosztálynak kedvencévé váltak. Mostani összeállításunkban azt mutatjuk meg, hogy a fotótapéták - akár ezen az egy témán belül is - mennyire változatosak és sokoldalúak lehetnek!
“Amit megtehetsz ma, ne halaszd holnapra”, a mondást mindenki ismeri, de kérdés, hogy mennyire van még létjogosultsága. A 21. századi rohanó világban ez az eredetileg a lustaság ellen született közmondás és a hozzá kapcsolódó felfogás egyre inkább kezd kártékony jelleget felvenni. Ma már talán aktuálisabb a “gondolkodj, mielőtt cselekszel” alapvetést hirdetni, mintsem elfogadni a folyamatos, már-már toxikus és kontraproduktív cselekvési kényszert.
Egy svájci málnabor receptjének leírását megtalálja a következő cikkünkben:
A különböző fajtájú csillagfürt (Lupinus sp.) fajok természetes virágzási ideje május végétől július végéig tart. A vetés évében valószínű, hogy csak július hónapra éri el a virágzó állapotot, de ez természetesen függ a vetés időpontjától. A csillagfürt a napos, félárnyékos, öntözött virágágyat szereti.
Szerencsénkre a növénynemesítők nem ülnek babérjaikon, napról-napra nő az újonnan nemesített dísznövények száma. Most párat felsorolok, de ígérem hamarosan egy cikkben bővebben bemutatok néhányat. <p>Sárga(tarka) örökzöld lomblevelű növények a következők:<p>Babérsom - Aucuba japonica ´Variegata´ <p> Puszpáng fajták közül a Buxus sempervirens ´Aureovariegata´<p>Kecskerágók közül az Euonymus fortunei ´Blondy´, ´Emerald´n Gold´, ´Canadale Gold´<p>Magyalok közül Ilex aqulifolium ´Argenteomarginata´. <p> Piros lombú bár nem örökzöld:<p> Borbolyák közül a Berberis thunbergii ´Atropurpurea nana´ (a nana általában törpe termetére utal). <p>Vörö lombú a cserszömörce ´Royal Purple´ változata, de van olyan fajta, melynek levelei csak az őszi lombszineződés során érik be pirossá. <p>Amennyiben nem ragaszkodik örökzöld lombhoz, nyugodt szívvel javasolhatom a somfajok közül a Cornus alba ´Sibirica Variegata´ fajtáját melynek vörös vesszői télen különösen szépen mutatnak. <p>További ötleteket talál alábbi cikkünkben:
Gyakori tanács a vakond elriasztására alkalmas növények ültetése. Ezek közé a növények közé tartozik az Euphorbia lathyris, amelynek többféle magyar elnevezése is létezik: hasindító kutyatej, nagy sárfű vagy kerti sárfű. <p> További növényeket és módszereket talál az állatkert rovatunk vakond alrovatában, illetve a mellékelt cikkben.
A növénynemesítőknek köszönhetően mára rengeteg törpe növekedésű örökzöld fenyőt, tuját állítottak elő számunkra. Ezt a kört csak gazdagítják a törzsre oltott fajták, melyek ugyancsak kisebb növekedésűek, kimondottan dézsába illő növények. <p>Leginkább gondoskodnunk a megfelelő nedvességutánpótlásról és a téli fagyvédelemről kell. Mert igaz, hogy ezek a növények fagytűrők, viszont ha cserepük és benne a talaj a mínusz 15 °C-ban teljesen átfagy, a növény nem jut egyáltalán nedvességhez, és emiatt nem kifagy, hanem kiszárad. Tartós, keményebb teleken a cserepet valamivel be kell takanunk. <p> Nagyobb kertészetekben biztosan bőven talál olyan fajtákat, melyek közül válogathat teraszára.