6536. Miért nem akar nőni a paradicsompalánta?
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Képes leszel eleget locsolni, ha újra aszályos lesz a nyár? Kibírják a forróságot a dísznövények? Az, hogy jól tűri-e a szárazságot a gyep, tavasszal dől el. Az időjárás elkerülhetetlen kihívás elé fogja állítani a növényeidet: rajtad áll, hogyan fogadják.
Itt a tavasz, a jó idő, és újfent olyan téli hónapok után érkezik a nyár, amikor sem hó, sem erős fagy nem tizedelte meg a kullancsok számát. Gyakorlatilag már évek óta ott tartunk, hogy az őszi-téli periódus épp úgy kullancsokban gazdag, akárcsak a tavasz, illetve a kiskertek és családi házas övezetek is érintettek. De vajon mit lehet tenni a kártevők ellen? Beletörődni abba, hogy kockázati tényezőként bármikor megbetegedést okozhatnak? Vagy megtisztítható tőlük valamilyen módon a terep?
Unalmasak a falak? Tervezz be akár minden helyiségbe egy lélegzetelállító fotótapéta dekorációt! Ami a bőséges posztertapéta kínálatot illeti, a témák, színek, minták száma szinte végtelen - ám továbbra is a természet tematika a legközkedveltebb. A pálma - és levélminták, a zöld nyugtató árnyalatai minden otthonban és minden közösségi térben jól mutatnak, és minden korosztálynak kedvencévé váltak. Mostani összeállításunkban azt mutatjuk meg, hogy a fotótapéták - akár ezen az egy témán belül is - mennyire változatosak és sokoldalúak lehetnek!
“Amit megtehetsz ma, ne halaszd holnapra”, a mondást mindenki ismeri, de kérdés, hogy mennyire van még létjogosultsága. A 21. századi rohanó világban ez az eredetileg a lustaság ellen született közmondás és a hozzá kapcsolódó felfogás egyre inkább kezd kártékony jelleget felvenni. Ma már talán aktuálisabb a “gondolkodj, mielőtt cselekszel” alapvetést hirdetni, mintsem elfogadni a folyamatos, már-már toxikus és kontraproduktív cselekvési kényszert.
Kedves Niki! A leírása alapján a ficust át kell ültetni friss földbe, ugyan is már teljesen elvesztette mint a szerkezetét mint tápanyag készletét a talaj, ezért van az, hogy hajtana a fácska csak már nincs mit felvenni az ültetőközegből. Ami fontos, hogy olyan tálba ültesse amin van vízelvezető furat, hogy ne alakuljon ki pangó víz, mert az gyökér rohadást okozhat. A ficus ginsenget óvatosan kell öntözgetni, mivel a gyökér sok vizet képes tárolni, így nem szükséges hetente öntözni, elég 1,5- 2 heti kevés öntözés is. Célszerű táp oldatozni téli időszakban 3 hetente egy alkalommal, tavasztól pedig 2 hetente egy alkalommal. A száraz ágakat le kell vágni, ha a vágás felületen fehér tejnedv buggyan ki akkor életképes az adott ágrész, ha nem akkor addig metsszük tovább míg el nem érjük az élő ágrészt. A ficust metszés után nem szükséges seb kezelni, mivel a tejnedv természetes sebzáróréteget képez a felületen. A zöld hajtásrészeket ne vágja vissza, várja meg míg április lesz. Üdvözlettel: Hirth János
Tisztelt Martini Zsuzsa! Igen, jól tudja, betárolás előtt nem szabad megmosni a répatesteket. Viszont, kiásás után, kifejezetten javítja a tárolhatóságot, ha pár napot a napon szikkad. Üdvözlettel, Tick Zoltán
Kedves Zsolti! Tenni már nem lehet sajnos ellene, de eléggé gyorsan ürül a nitrogén a talajból, ha megáll a barnulás, akkor szerintem már nem fog tovább perzselődni. Öntözze sokat a növényeket és figyelje tavasszal, hogy melyik hajt ki és melyik nem. Amelyik kihajt, az túlélte. Egyébként ilyenkor soha nem használunk nitrogént, mert beindítja a növényt és lefagy, ami a pusztulását is okozhatja. Legközelebb nitrogént maximum szeptember elején használjon!
Kedves Andrea, Minden növényből akkor ajánlatos dugványozni, amikor a szövetek már jól kialakultak; a túlságosan zsengén levágott hajtások még nem eresztenek gyökeret, a későn levágottak pedig már nem képesek a gyökerek differenciálására (ilyen a vágott virágként eladott krizantém is). A levágás mindig éles szerszámmal történjék és a dugványokat laza, tápdús, fertőzéstől mentes talajban gyökereztessük meg.
Fikusz fajokA nemzetség trópusi és szubtrópusi tájakon őshonos: hazája Európa, Ázsia, Afrika és a Csendes óceáni szigetvilág. Manapság a piacon egyre eltérőbb változatok jelennek meg, ezek közül az aprólevelű változatok alkalmasak bonsai nevelésére. Jól elviseli a szélsőségeket: bírja a túlöntözést és a szárazságot, bírja a tűző napot, fényszegényebb környezetben azonban hullatja a levelét. Tavasztól őszig szabadban tartható, de kihelyezésnél nem lehet rögtön tűző napra tenni, figyelembe kell venni az átmeneteket. Optimális tartás mellett a nemzetség több tagjára jellemzőek a járulékos gyökerek, amelyek a fa koronájából ágaznak le, a talajba fúródva gyökérként funkcionálnak. Nem szereti a hirtelen hőmérsékletváltozást, a talaj lehűlését, a huzatot, a helyváltoztatást, és a hideget. Télen se csökkenjen a hőmérséklet 16 C fok alá, viszont magasabb fényigénye miatt, pl.: ablakpárkányon kell tartani. Amennyiben ez nem oldható meg, akkor pótvilágítást kell alkalmazni! A legcélszerűbb legalább (nagyság függvényében több) két db legalább 12 Watt értékű energiatakarékos fényforrással napi 6-8 órát megvilágítani.Metszése: A hajtásokat kettő-négy levélre vágjuk vissza. Metszéssel is tudjuk befolyásolni a növény formáját. Vegyük figyelembe, hogy a megmaradó levelek határozzák meg az új hajtások irányát. Fej- vagy oldalhajtás-dugvánnyal szaporíthatjuk. A levágott hajtás könnyen gyökerezik. Vízbe állítva 2-3 hét után már gyökereket hajt. Vastagabb ágai úgynevezett „légbújtással” szaporíthatók le.Átültetés: Egy-két évente, az idősebb fákat ritkábban. Általában két dolog határozza meg. Az egyik eset, amikor a gyökérzet, teleszőtte a tálat, a másik a kiélt föld! Az év bármely szakában átültethető, de a legcélravezetőbb tavasszal. A jó talaj laza szerkezetű, ezzel javítja a vízháztartást, a gyökerek növekedését, biztosítja a jó szellőzést. Pontosan ezért több összetevője van, és növény-fajtánként eltérő minőségű. A szemcse szerkezete, kémiai tulajdonságai, valamint a tápanyagok és ásványi anyagok jelenléte mind-mind nagyon fontos alkotórészei! .Tápanyag-utánpótlás: A vegetációs időszakban kéthetente, máskor és télen kisebb töménységben, havonta. A leggyakrabban kapható fajok: Ficus benjamina, Ficus natasa, Ficus sikimensis, Ficus retusa, Ficus microcarpa, stb.