6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Valószínű, hogy a csoda sövény-ként árult turkesztáni szilre gondol, melyet 59 Ft/tő áron kínáltak. (Persze csak 1000 db feletti megrendelés esetén). Valóban ellenálló és gyors növekedésű fajta, de nem érdemes 1-2 év alatt ilyen magasra engedni. Szép sövény több éves neveléssel, rendszeres nyírással nevelhető belőle. A tuja sövénynél mindenképp ellenállóbb és tájképbe illőbb.
A hibiszkusz rendkívül magas víz és tápanyagigényű növény. Nyáron szeret a szabadban, míg télire világos, 12-14°C- os helyiséget igényel. Mivel nem jól viseli az áthelyezést, ilyenkor gyakran lehullajtja rügyeit, virágait. <p>Ha bimbóit annak ellenére is hullajtja, hogy cserepét máshova helyeznénk, az annak a jele, hogy több tápanyagot kíván. De téli pihenője alatt a hideg és a száraz levegő is virághullást okozhat. Megmetszve azonban a következő évtől még gazdagabb virágzásra serkenthető.
A képen sajnos nem igazán jól látható maga a forma, de megfelelő ápolás és rendszeres nyírás mellett a legtöbb örökzöld alkalmas különböző formák kialakítására.
Szőlész kollégám azt tanácsolta, hogy az öt éves szőlőtőkét még érdemes felcsirkézni, mert még fiatal tőkének számít, a téli időjárás pedig elég kiszámíthatalan, az extrém hideg még károsítaná.
A fa törzsén egy zuzmó látható, ami különösebb problémát nem okoz a fának. Ha zavaró mértékben benövi a fát, akkor dörzsikefével el lehet róla távolítani.