6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Ha alulról felfelé haladva száradnak a virágok, akkor ez természetes, ha egyszerre mind, akkor valamit nem szerethet. Az ablakban nem kap közvetlen napfényt ugye? Ha igen megvan a hibaforrás, ugyanis az üveg felmelegiti a legkissebb napfényt is és szinte elégeti a növényt vagy a virágokat. A meleg környezet ne jelentsen 22-24 foknál többet. Ha eldobálta őket, akkor rövid pihenés után hajlamos akár 3-4 hónapon belül is ujravirágozni (helyes tartás esetén). Hogyan tartsuk a lepkeorchideát (Phalaenopsis)? Orchideák a lakásban? 10 tuti tipp a szakértőktől
A növényt tavasszal célszerű kiemelni a konténeréből és éles késsel a hajtáscsúcsoktól kellően távol elvágni. Így gyakorlatilag annyi növény nyerhető, amennyi hajtáscsúcsa van a növénynek. A vágási felülettel nem szokott gond lenni, nem kell kezelni. Mindenképpen "nehéz", tőzegmentes talajkeverékbe kell ültetni és lassan oldódó műtrágyát hozzá adagolni.
A szilva alkalmas sudaras, szórt ágú, sövény és váza korona nevelésére is. Szerintem házikerti, kézi szedésű fák nevelésére elsősorban a váza korona a jó.
Az ültetés után valóban erősen kell visszametszeni a fákat, hiszen a kiszedéskor a faiskolában a gyökérzetet már alaposan megcsonkították. Általában kora tavasszal szokás azt megtenni. Az elültetett fákra lehet akár sok más fajtát is rászemezni, de számolni kell a különböző érési idők miatti permetezési gondokkal. A fajta kiválasztása a gazda ízlésétől, igényeitől függ, de nagymértékben attól is, hogy melyeket tudja megszerezni. Ezért megnevezéseket nem adok, nagyon sok fajta lehet jó nekem, de Önnek nem.
A hagymás növények telepítésével nem késett el, még megteheti ezek ültetését, persze csak ha a hó nem borítja a kertet. A cserjék telepítésével azonban már érdemesebb megvárni a tavaszt. A kerítés eltakarására több növényfaj is alkalmas lehet 2-3 db/m sűrűségben kiültetve. Szóba jöhet az örökzöld borostyán, a gyönyörű őszi szineződésű vadszőlő. A virágosak közül pedig a magyar lonc és a clematis fajták. A felsorolt növények közül azonban csak a borostyán örökzöld. Az előre hajtatott jácintnak a legjobb helyet választotta, így sokáig tudja élvezni majd a virágát.