6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Természetesen lehet szaporítani. Legegyszerűbb módszer a sarjleválasztás, de lehet gyökér és levéldugványozást is végezni róla. Nagy ritkán magot is érlel, ezt is el lehet vetni.
Sajnos általában kiszárad az Erica (vagy sokszor csarab nevű rokona), ha ősszel nem td rendesen begyökerezni vagy nincs rendszeresen, a fagymentes időben ötözve-ápolva. Bár nem látom a növényt, a leírása alapján azt gondolom, hogy teljesen kiszáradt. Próbálja meg visszametszeni, ha nem lát benne életet, mehet a komposztra.
Valóban létezett olyan szer, amiről ír, de EU rendelet alapján a forgalmazása ma már tilos. Helyettesítő szerként alkalmazhat olyan hasznos szervezeteket (fonálférgeket), melyek egyensúlyban tartják a kertjének talaját és nem veszélyes a környezetre sem. Ajánlom figyelmébe alábbi cikkünket:
A sárguló leveleket (a teljes lombozatot) permetezze le 2-3 hetente Wuxal mikroelemekkel kombinált lombtrágya 0,2 - 0,4 %-os oldatával. A kezeléseket augusztus végén be kell fejezni. Ha tápelem hiány idézte elő a sárgulást, a kezelések hatására a levelek visszazöldülnek.
A ciklámen kedveli a savanyú talajt, de a meszesben is megél gond nélkül. Tehát nyugodtan használja a földkeveréket!