6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves Nóra! Ha a fenyő a tűző nap ellenére kapott elég nedvességet, akkor ez nem jelenthet gondot. Ajánlom a növényt élőben is megnézetni egy hozzáértővel, mert lehet, hogy valamiféle örökzöldeket támadó fertőzés, vagy kártevő a barnulás oka. Ebben az esetben permetezéssel is megállítható a károsodás.
A túlzott meleg, a túl kevés fény és a túl száraz levegő is árthat a növénynek. Ilyenkor a levelek elszáradhatnak, a növény felkopaszodhat. Ha ugyanazon a helyen tartja, a fény és a hőmérséklet még változhat az időjárás hatására. A takácsatkák és a pajzstetvek gyakran károsíthatják, de ezek láthatóak a növényen. A gombás megbetegedések általában kör alakú, világos folt formájában jelentkeznek a leveleken. Mivel a levélfoltosságot is említette, mindenképp le kellene permetezni alkalmas gombaölő szerrel, és ezt többször ismételni!
Jó választás!:) A keserűlevélke nagyon szép, kedves kis növény és könnyű gondozni. Szinte bármelyik igényesebb virágüzletben megvásárolható!
Van egy gombás betegsége, a fuzárium, szedjük le a beteg leveleket és a növény él, virul tovább. Ami komolyabb betegség, az a pajzstetű. Teljesen elszínezi a leveleket, szürkés árnyalata lesz, nem valami esztétikus, és az egész növényt képes tönkretenni. Itt a kezdeti státuszban még lehet védekezni azzal, hogy a megtámadott leveleket eltávolítjuk. Az alacsony vagy magas páratartalom, az erős napsugárzás, a növényvédő szerek, esetleg fényhiány is barna színű levélfoltosodást válthatnak ki.
A Hardy körtefajta nem öntermékenyülő, szüksége van porzó fajtára. Legjobbak a következők: Bosc kobakja, Clapp kedveltje, Serres Oliver, Vilmos fajta. A korona esetleges visszametszését majd csak tavasszal javaslom, amikor egyébként is meg kell vizsgálnia az esetleges fagykárt.