6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves Lusso! A mellékelt cikkben pontos leírást talál a rózsákhoz! Üdvözlettel, Édenkertész
A sárgulás összefügghet a túlöntözéssel is, de jellemzően tápanyaghiány vagy mérgezés okozza. Röviden igen nehéz megválaszolni, hogy a talaj túlöntözés miatti levegőtlensége miért okoz vashiányt, amelynek jellegzetes tünete a sárgulás, már csak azért is, mert a gyakori túlöntözés során sérülnek a gyökerek, és így nem csak a tápanyagokat (köztük a vasat is), hanem a vizet sem tudja a kellő mértékben felvenni. Így a különböző hiánytünetek együttesen jelentkezhetnek. Sárgulást leggyakrabban a nitrogénhiány okoz. Egyszeri túlöntözést a növény gyakorlatilag észre sem vesz. Ha a növény már régen volt átültetve, azzal kellene kezdeni. Bár az időjárás nem a legalkalmasabb, gondos további nevelés mellet nem okoz nagy problémát. A jó vízelvezető, homokkal kevert, magas tápanyagtartalmú talajkeverekékbe úgy kell a növényt beültetni, hogy a gyökerek a lehető legkisebb sérülésnek legyenek kitéve. Tápozásra azok a hosszú hatóidejű, szabályozott tápanyagleadású műtrágyák a legalkalmasabbak, amelyben kálium túlsúly van. A növényt nem gyakran és kevés vízzel érdemes öntözni, hanem ritkábban, de úgy, hogy a teljes földlabda átnedvesedjen. Természetesen felülről, és az öntözés után ne álljon víz a növény alatt órákog, napokig. A következő öntözés időpontja akkor van, a talaj felső néhány cm-es rétege kiszáradt. A Phoenix fajok igen fényigényes növények, legszebben a tavasztól őszig kertben tartott növények fejlődnek. Ha eddig nem volt kint a növény, akkor kezdetben árnyékos helyet kell neki találni, hogy a nap az amúgy is erőtlen leveleket ne égesse meg. Ha nincs lehetőség szabadban nevelni, akkor a legvilágosabb helyiségben kell elhelyezni, de még így is esélyes, hogy a fényhiány miatt csúnyán megnyúlik. Mivel az öntözés, a hiánybetegségek és a Phoenix fajok is igen nagy témakörnek számítanak, így remélem, hogy segíthet ez a néhány tipp a neveléshez.
Több oka is lehet a levelek sárgulásának. Lehet természetes folyamat, ami általában nyár közepe táján szokott felerősödni a levelek sárgulása. A gombásodás lehetősége is megvan. Gombásodás ellen leginkább ősszel, a behordás előtt szoktunk permetezni, a nyári levélhullásnál csak nagyon tartós esőzés esetében vehetjük ezt oknak. A leander virágai nem szeretik az esőt, elcsúnyulnak, megbarnulnak, lehullnak. Kaparja le talaja felső rétegét és pótolja a hiányzó földet FLORIMO általános virágfölddel! Permeze gyakran wuxálos vízzel ilyenkor, különös tekintettel a szárakra, mert jó esetben a frissen elhullott levelek helyén új hajtások indulhatnak.
Lehet öntözés, fény miatt is a tünet. Ha kevés a fény: a levelek kifakulnak, szélük megbarnul nem megfelelő páratartalom: a növény száraz, kemény, felpöndörödött levelekkel reagál A növény hirtelen elfonnyadhat: ha a locsolóvíz túl hideg, vagy ha túlöntözzük. Lehetséges, hogy gombás fertőzés, érdemes lenne gombaölőszerrel permetezni a növényt. A tünete nagyon hasonlítanak a rozsdagomba tüneteire. De kép nélkül nehéz megmondani.
A Torzsás ecetfa (Rhus typhina) virágzata bugavirágzat. Virága zöld vagy zöldes-fehér. Az Ecetfa (Rhus typhina) virága mélypiros. Talán ez lehet az oka a különbségeknek. Hogy más fafajták.