6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves érdeklődő! A felülnézeti képből nem sok minden derül ki. Ha már gyökeres a növény, akkor ültesse el szobanövényeknek való általános virágföldbe. Öntözze rendszeresen, de ne álljon vízben. A legtöbb bambusz (a közhiedelemmel ellentétben) nem bírja, ha folyamatosan vízben áll a gyökere. Ha nincs gyökere még a növénynek, akkor már valószínűleg nem is lesz, ha sárgulni kezdett. Ha Ön Lucky Bambuszra gondol, ami valójában Dracaena faj, akkor az ok lehet az alacsony hőmérsékleten kívül még a huzatos hely. A legtöbb ház vagy lakás elég huzatos lehet a szoba közepén pl. asztalon. A tápanyaghiány is gyakori probléma. Ettől függetlenül, ha a növény még nem rothad (ha a levelei sárgulnak, kis szerencsével még rendbejöhet), ültesse el szobanövényeknek való általános virágföldbe. Ültetőközege soha ne legyen vizes, normál vízadagolás megfelelő, de teljesen kiszáradni sem szabad hagyni földjét. Átültetés után nem szabad a növényeket tápoldatozni, legalább 3 hónapig várni kell. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Érdeklődő! Az almafákon az évről évre szükséges ritkító metszést kell csupán elvégezni. Ebben az esetben a gallyak csúcsi részén lévő egy-két erősebb vesszőt metsszük vissza 3-4 szemre, a többit eltávolítjuk úgy, hogy figyelembe vesszük a fa növekedési erélyét. A gyümölcsfákat általában a metszéssel úgy formázzuk, hogy a fa ne legyen egyoldalú, a korona közepén az ágak ne érjenek keresztbe, és a hajtások ne nyúljanak túl magasra. A metszés után ne feledkezzünk meg a tavaszi lemosó permetezésről sem, hiszen ezzel sok fertőzéstől és kórokozótól óvhatjuk meg gyümölcsfáinkat, de még a bokrainkat is.
Kedves Tibor! A liliom hagymát lehet tavasszal ültetni, de a virágzási idő lehetséges, hogy későbbre tolódik. Érzékenyek a kiszáradásra, ezért rendszeres öntözést igényelnek, illetve tápdús talajt. A liliomot egyébként nem kell teleltetni, sokkal jobb, ha betartjuk a természetes életciklusát, és kint hagyjuk a kertben, mert szüksége van a hidegre.
Üdvözlöm! Sajnos nem ismerem a virágja jelenlegi tartási körülményeit, így az azáleával kapcsolatban az alábbi általános tanácsokat tudom adni: Virágzáskor ajánlatos hűvösebb (16-18 °C), párás, világos helyre tenni (két ablak közé, ha mérete nem engedi, akkor az ablak közelébe). Ugyanez vonatkozik az éppen nem virágzó növényre is. Ami a legjobban megviseli, az a fűtési szezon meleg, száraz levegője. A csapvízzel való öntözés is okozhat virágelrúgást, levélhullást, így a legjobb, ha állott vízzel, vagy esővízzel locsolja. Fontos, hogy ne hagyja kiszáradni a földjét, mindig legyen nedves, de ne tocsogjon. Ültesse agyagcserépbe, vagy állítsa a cserepet nedves kavicsokra egy tálban, ez egy kis nedves mikroklímát alakít ki a növénynek. Télen kéthetente tápoldatozza, kapható kifejezetten azáleának (rododendronnak) való tápoldat. Az átültetés savanyú földbe történjen vagy speciális rododendronnak való virágföldbe. Tavasszal ki lehet tenni a kertbe, teraszra, ha van, félárnyékos helyre. Ezek a leggyakoribb problémák a lakásban tartott azáleával, remélem, tudtam segíteni! Üdvözlettel: Növényorvos Még több azálea tipp>>
Kedves Cili! A lemosó szerek nem ártanak a virágoknak, illetve a növényeknek. A gomba- és rovarölő szerek nem fejtenek ki káros hatást ezekre a kis virágokra, és mivel nem kerülnek vázába, ezért az ön egészségére sem ártalmas. A lemosó permetezés igen fontos feladat a növényvédelemben, hiszen sok betegséget előzhetünk meg és sok kórokozó támadását enyhíthetjük. Erről bővebben olvashat honlapunkon a www.diosgazda.hu címen. A kertészkedéshez további sok erőt és kedvet kívánunk!