6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves Lukács Judit! A kankalin évelő növény, ami kiültetve éveken át virágzik. Semmit nem kell vele csinálni, annyit esetleg, hogy tavasszal a száraz részeket el kell távolítani, virágozni fog tavasszal, "önműködően".
Üdvözlöm! A képen egy hengeres anyósnyelv (Sansevieria cylindrica) látható. Ez a növény közeli rokona az elterjedt anyós nyelvnek. Gondozás Fényigény: Helyezzük ablak közelébe, mert a világos szűrt fényt kedveli, de vigyázzunk, mert a túl erős napfény hatására a levelek elsárgulnak. Hőigény: Az átlagos meleget szereti, de télen se legyen alacsonyabb a hőmérséklet 15 °C-nál. Vízigény: Havonta öntözzük hígított tápoldattal. A szokásosnál érzékenyebb a túlöntözésre. Két öntözés között hagyjuk a földet kicsit megszikkadni. Télen különösen figyelni kell a túlöntözésre!
Kedves Ducika! Ha gilisztákat talált a komposztban, akkor az még nem érett meg, felhasználni még nem lehet. Jelenleg zajlik még az utolsó fázis (3 van, lebomlás, átalakulás, felépülés), melynek feltehetően a vége felé közeledik. Később a komposztált anyagokból humuszszerű termék válik, ami egy nagy tápanyagtartalmú, föld- vagy gomba illatú, morzsalékos anyag. Ezt lehet ültetéshez használni, földdel összekeverve. Fertőtleníteni nem szükséges, az érés során a magas hőmérséklet miatt a szaporítóképletek elpusztultak. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Ducika! A talaj kötöttsége lehet az egyik ok, illetve a tápanyaghiány a legfőbb ok szerintem. Bármilyen általános kert műtrágya jó, illetve lehetne lazítani tőzeggel, vagy komposzttal.
A paphiopedilum orchideák csak 1x virágoznak. Elvirágzás után hoznak 1 vagy több sarjat, és legközelebb ezek a sarjak fognak virágozni akkor, ha a sarj eléri a virágzóképes méretet. Ehhez feltétel az is, hogy a növény megfelelően legyen tartva. Ezeket a növényeket évente át kellene ültetni új közegbe. Ennek ideális időpontja február szokott lenni (ettől függetlenül bármikor átültethető ha szükséges). Talaja legyen nedvességtartó de szellős, levegős. Gyökerei könnyen elpusztulnak, ha nem megfelelő a közeg vagy ha túl vizes vagy ha nagyon kiszárad. Nem szereti ha a leveleit permetezik és ha sok fényt kap. Ebből adódóan a lombtrágyát is kerülni kell, viszont az öntözővízbe kevert tápoldat ne tartalmazzon rezet és vasat. Ezek a növények nehéz tartásúak, sok odafigyelést igényelnek, és mint látjuk, néha igen hálátlanok. Sok sikert!