6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Sajnos kielégítő magyar nyelvű irodalmat nem fog róluk fellelni. Amit szeretnek: Félárnyék, állandó nyirkosság (de nem vizes közeg, csak nyirkos!). Télen, nyáron szeretik a hűvös környezetet (ez árnyékban megodható). Mivel virágzik, így most nem kellene átültetni, de elvirágzás után feltétlen nagyobb cserépbe kell tenni, ha kilóg a gyökere! Sok sikert
Tisztelt Érdeklődő! A kisgyermekek sem egy időben kezdenek el járni és beszélni. Idővel utolérik, vagy meg is előzik egymást. A facsemeténél sem mérvadó, hogy mindjárt a második évben termést hozzon, vagy virágozzon. Amennyiben megfelelő talajba lett ültetve és kapott tápanyag utánpótlást (például alginitet), valamint ez évben is szépen fejlődik, jövő tavasszal mindenféleképpen virágozni fog, és megmutatja termését.
Kedves Érdeklődő! Valószínű, hogy megfázott a szállítás alatt vagy a hirtelen környezetváltozás miatt. A növény Hawaii egyes szigetein fordul elő a szabad természetben, ahol védett növénynek számít (csak néhány egyed él a szabad természetben napjainkban belőle). Közelebb áll helyes gondozása a pozsgás növényekhez, mint az átlagos szobanövényekhez. Ezért a pozsgásoknak megfelelően kell gondozni. Kaktuszoknak alkalmas tápoldattal kell kezelni a növekedési időszakban, tavasztól késő őszig havonta egyszer az előírt mennyiségben. Földje két öntözés között száradjon ki, de ne teljesen. A gyakori locsolásra érzékeny, ezért az alátétedényben soha ne álljon a víz, maximum 30-50 perc múlva ki kell önteni a felesleget. Pozsgásoknak, kaktuszoknak készített előregyártott viráfgöld megfelel a növény számára vagy általános virágföld és homok 3:1 arányú keveréke. Nagyon fényigényes növény, de a közvetlen perzselő napot nem bírja, különösen nyáron. Télen érheti egy kis közvetlen napfény is. Az ablaküvegen keresztül a nap sugarai még erősebbek! Nyáron kitehető a szabadba is szélvédett árnyékos helyre. Időnként meg lehet permetezni kézi spriccelővel mivel Hawaii szigetein magasabb a páratartalom mint hazánkban, de nem szabad túlzásba vinni. Inkább a nyári forró napokon ajánlott, ill. télen központi fűtéses száraz lakásokban. Célszerű télen néhány hétig pihentetni alacsonyabb hőmérsékleten, így számíthatunk kisméretű virágaira. Ha a növény optimális feltételek mellett van tartva, akkor is ledobja alsó leveleit, mindig újak fejlődnek a felső részen, hasonlóan mint a madagaszkár pálma (Pachypodium nemzetség). Ez természetes jelenség, de a hidegre, a túl száraz levegőre, a túl magas páratatalomra, ill. a sok nedvességre is így reagál. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Igen nagy mennyiségű levéltetű szívogatás eredménye lehet levélsárgulás. Az ültetés következménye is lehet egy kis mértékű levélszáradás, de az a begyökeresedés után már nem jelentkezik. Amennyiben vannak új rügyek, melyek ki is hajtanak, nincs nagyobb probléma. A kép alapján nem lehet megállapítani, vannak-e egyéb károsítók a fán. A kezdeti időszakban bőséges öntözést igényel, egyébként is igen vízigényes. A feleslegnek pedig van helye elfolyni. Félárnyékos helyen jól fogja magát érezni. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Lukács Judit! Én mindenképpen valami hatásos vegyszert ajánlanék! Nagyobb kertészeti áruházba vigye be a lárvát és mutassa meg, hogy tudjanak adni megfelelő vegyszert ellene! A csalán nem éppen hatásos módszer.