6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
A káliszappanos, alkoholos lemosás nem rossz megoldás, de valóban hatékonyabb a védelem más, rovarölő szerekkel történő kombinálás esetén. Sok korszerű növényvédő szer van kereskedelmi forgalomban, és nem szívesen emelnék ki egyet sem. Ami talán jelen esetben fontos lehet, hogy III. forgalmi kategóriába tartozó, úgynevezett szabadforgalmú növényvédő szerek közül melyik kapható kisebb kiszerelésben… Tehát kezdetnek a levelek átmosása a szappanos vizes szivaccsal egyrészt jó megoldás a pajzstetvek visszaszorítására, másrészt pedig a károsító által kiválasztott mézharmattól is megtisztul a növény, amely egy újabb fertőzésnek lehetne a melegágya, a korompenészé. A védekezés folytatásaként természetes olajszármazék tartalmú rovarölőszeres lemosás javasolt. Az olajos szerek a pajzstetvek felületét beborítva azok fulladásos pusztulását okozza. Kézi szórópalackos kiszerelésben – egészen jó ár-érték arányban – beszerezhető a Vektafid A/E nevű szer, amelyet nyílt térben szabad csak használni. A permetezés befejeztével még néhány alkalommal érdemes beöntözni a növényt 0,1-0,2%-os töménységű Actara 25 WG oldattal. Ez utóbbi szer por formájában, 4g-os kiszerelésben is kapható. Természetesen minden növényvédő szer használata esetén be kell tartani a csomagoláson feltüntetett útmutatót, és törekedni kell rá, hogy a használat során környezetet ne terheljük feleslegesen.
Kedves Kata! Sajnos nem nagyon áll rendelkezésünkre hatékony vegyszermentes megoldás poloskainvázió esetén. A leírás alapján ez vándor poloska lehet, szereti a paradicsomot, a barna pöttyöket okozhatja szúrásaival. Vannak csapdanövények (hüvelyesek, keresztes virágúak), melyeket a poloska "jobban szeret", így csak az arra telepedő poloskákat kell lepermetezni. Meg lehet ezt is próbálni. Ha ez nem válna be, akkor azért leírom, hogy a Decis nevű szer jó ellenük. A permetezést egyszer meg kell ismételni. Ilyen esetben kénytelenek vagyunk választani a rovarmentesség és néhány hasznos rovar között.
Üdvözlöm! A tó természetes része, a béka. Sajnos semmit nem lehet tenni ellenük, nekik ez paradicsom. Bántani sem ajánlom őket, mert szép és hasznos állat, illetve Magyarországon minden hüllő és kétéltű védett! Figyelje meg őket a partról és rájön, hogy nem undorító állatok, sőt, kifejezetten kedves állatkák! Kapcsolódó cikk: Hasznos állat a kertben: a béka
Kedves István! Fekete rózsa, - hasonlóan a kék rózsához - ember által színezett vágott virág! Fekete ételfestéket oldjon fel nagyon kevés vízben, a rózsát (pl. fehér) lógassa bele és ellenőrizze, hogy mikor fogja meg a festék. Ezután vegye ki, és rakhatja ki a vázába!
Üdvözlöm Zsuzsanna! Ficus microcarpa Ginseng öntözése eltér a többi bonsai öntözésétől! Mivel a ginseng gyökér jól tárolja a talajból felvett vizet, így nem igényel hét közbeni öntözést. Hetente egyszeri bőségesen öntözze meg áztatásos technikával. Bonsaiok lombfelületét zárt térben nem szabad permetezni, mert nincs kellő légmozgás, a lombkorona kellő mértékű és gyorsaságú száradásához, ha nem szárad le és a levélzet közt megreked a pára, gomba betegségek elszaporodhatnak és a fa „életébe” kerülhet!! Az öntözővíz történhet szénsavmentes ásványvízzel, esővízzel, vagy csapvízzel amit előző nap kiengedtünk a csapból és érintkezett a levegővel. Javaslom, mindenképp ültesse akár egy hétköznapi virágcserépbe tavaszig, most ne bolygassa a gyökérzetet csak helyezze át egy nagyobb edénybe és friss virágföldbe. Márciusi átültetésnél kell csak gyökérzetet metszeni, de arra majd visszatérünk az aktuális munkáknál, jelen esetben a cél, hogy túlélje a telet és kellő kondícióba hozzuk a gyökérzetet. Tápoldatozásra hétköznapi levéldísznövény tápoldat megfelelő, télen 2-3 hetente egyszer kell az öntözővízbe keverni. Hirth János Ficus ginseng Bonsai gondozása, metszése, tápanyag-utánpótlása