6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Sajnos ha a fát teljesen ellepték a tetvek, annyira, hogy már nem kellemes a közelében tartózkodni, nem menekülhetünk a permetezés elől. Mivel nagy fáról van szó használjon felszívódó permetlevet, amely azokba a növényi részekbe is eljut, ahová esetleg nem került permetszer. Ilyen szer a Chess 25 WP. <p>További információt talál alábbi cikkünkben:
A diófán két levéltetűfaj is szívogat, ezek tömeges elszaporodásakor nem menekülünk a vegyszeres védekestől. Mivel nagy fáról van szó használjon felszívódó permetlevet, amely azokba a növényi részekbe eljut, ahová esetleg nem került permetszer. Ilyen szer a Chess 25 WP. <p>További információt talál alábbi cikkünkben:
A leander (Nerium oleander) kimondottan vízigényes növény. Virágzása alatt nem okozhat problémát, ha tálkája többször vízben áll. Időszakos vízhiány tápanyaghiánnyal kiegészítve viszont lehet okozója az alsó levelek elvesztésének. Nyár folyamán rendszeresen tápoldatozzuk. <p>Július-augusztusban fejdugványról könnyen meggyökeresedik. <p>Bővebb olvashat a leanderről alábbi cikkeinkben:
A körte gyümölcskártevői közül a legfontosabbak (bár egyik sem bogár) az alma- (Laspeyresia pomonella) és a körtemoly (Laspeyresia pyrivora), amely a gyümölcs magvait rágka ki. Védekezni a peterakás előtt lehetséges (Június második felétől). <p>A poloskaszagú körtedarázs a fiatal apró körték idő előtti tömeges hullását okozza, másrészt a fejlődő lárva a gyümölcs húsát rágcsálja, jelentős mennyiségű ürüléket hagyva maga után. Védekezni ellene még korábban, a sziromhullást követően célszerű.
Az új nemesítésű, hibrid növényeknél gyakran előfordul, hogy nem teljesen ugyan azok az igényeik, mint a közvetlen rokonának, a telt virágú fajták akár érzékenyebbek lehetnek. A hibrid pistikéknél is előfordul, hogy a virágos szakaszt egy virágtalan szakasz követi, ezért a nyár folyamán több napig is nélkülöznünk kell virágait.