6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves Attila! A képen kínai keserűfű (Polygonum multiflorum) van. Egyébként gyógynövényként használja a kínai gyógyászat, de nálunk egy inváziós agresszív gyomnövény. Írtását totális kontakt gyomírtó szerrel javaslom.
Tisztelt Kertbarát! A képen sajnos tápanyaghiány tünetei vagy a túl kötött agyagos és savanyú talaj tünetei láthatók. A lelassuló növekedés, és a kis levél a nitrégén a kén vagy a cinkhiányra utalhat. A talaj savanyú kémhatása és kötöttsége szintén csökkentheti a tápanyagok felvételét. Javasolt a növények tápoldatozása nitrogén kén és cinktartalmú tápoldatokkal (Volldünger, FitoHorm) Ezenkívül ajánlatos lenne ha savanyú a talaj akkor meszezni (mészkőporozás), ha kötött akkor laza homokot bekeverni. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök
Kedves Ágnes! A levelek sárgulásának oka valószínűleg gyökérsérülés lehet. A levelek sárgulása normális esetben csak néhány alsó levélre terjedhet ki, és a továbbiakat nem érinti. A túlzott locsolás inkább árt, mint használ a növénynek: gyökerei könnyen elrothadnak (csak akkor öntözzük meg a növényt, amikor a földje már kiszáradt - hetente-kéthetente történő locsolás bőven elegendő számára, csak a nyári kánikulai napokon kell esetleg többször is megöntözni). A növény kedveli a világos, de nem túl napos helyeket, a tűző nap szintén árthat neki. Bővebben a növényről: Hogyan gondozzuk az aloe verát?
Kedves Feri! Őszi vajas almának szokták említeni ez a gyümölcsöt. A rügypattanás előtt (akár februárban) kell metszeni és szinte biztos, hogy megfelelő metszéssel termőre fordul, nemcsak az ágvégeken.
Üdvözlöm! A képen kínai keserűfű van. Nagyon agresszív invazív faj. Javaslom, hogy totális gyomírtóval permetezze le, ahányszor csak kihajt!