6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Kedves Ari, Lakótársuk a fecskefarkú pillangó hernyója, az ernyős virágzatú növényeken (mint az édeskömény, kapor) fejlődik. A képen látható egyedek már elég méretesek, valószínű, hogy hamarosan bebábozódnak, majd rá egy-két hétre kikel belőlük a szépséges pillangó, ami védett hazánkban, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
A szőlő futónövény, tavasszal mindig csak a hajtások felső rügyei hajtanak ki, így pár év alatt valóban könnyen felkopaszodhat. Jövő tavasszal ne feletkezzen meg a metszésről: leginkább az idei hajtásokon (jövőre fásodik) indul meg a hajtásképződés, de ha az erőteljesen visszametsszi 2 rügyre (és csak egy-egy hajtás marad 5-8 hosszú hajtás) és néhányat kiszelektál közülük teljesen, akkor várhatóan az idősebb részekből is megindul az alvó rügyekben az élet és újra kihajt. Ne féljen, bátran metssze vissza! Szőlőmetszési szabályok, tippek, tanácsok Hogyan alakítsunk ki lugast a kertünkben?
Bár nem olyan egyszerű, mint sarjhagymáról, valóban szaporítható az amarillisz magról is. Ha elég nagyon a sarjak, érdemes külön ültetni őket, még az ősszel is sokat fejlődhetnek. Teleltetése eltér a már fejlett gumós egyedtől, hiszen még nem virágzásra akarjuk serkenteni a növényt, hanem egyenlőre egy "felnőtt" példányt nevelünk belőle. Meleg, napos klímát kíván, ideális a 16-22 fok számára, persze kibírja, ha valamivel alatta vagy felette van a hőmérséklet, csak ez alapján kell kevesebbet vagy többet locsolnunk. A hölgyliliom vagy amarillisz (Hippeastrum hortorum) Növények teleltetése: amarillisz és leander
Üdvözlöm! A fának a sarjai gyökérről vagy magról keltek ki. A megoldás, ha kézzel felássa a területet és gyökerestül eltávolítja a növény részeit (szár, gyökér stb...) Üdv Durucz Attila
Kedves Érdeklődő! Az Imperata (vérfű/alangfű) teljesen visszahúzódik télire, de utána gyökeréről szépen kihajt minden gond nélkül. A dézsás változatokat érdemes védettebb fekvésbe áthelyezni pl. házfal mellé és öntözésére, amennyiben nagyon száraz és enyhe a tél, oda kell figyelni. Tápozni/trágyázni tavasszal érdemes általános tápoldattal vagy szerves trágyával/komposzttal. Dézsás növények teleltetése Az örökzöldeket télen is öntözni kell!