6816. Rozmaring tavaszi metszése: ezekre jó, ha figyelsz
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Tavasszal a rozmaringot is érdemes megmetszeni. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy szépen bokrosodjon.
Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?
Hogyan állítsunk össze növénytársulásokat? Hogyan ússzuk meg a talajmegmunkálást és egyáltalán hogyan tervezzünk permakultúrás kertet? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre válaszol többek között Catherine Delvaux: Permakultúra hónapról hónapra című könyve, ami Gingko Kiadó gondozásában jelent meg.
A következő napokban éjszaka fagyhat. Mutatjuk, mit érdemes tenni, ha most virágoznak a gyümölcsfáitok.
Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás. Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek.
Sajnos az idősebb növények átültetését szinte sosem lehet ´biztonságosan´ megoldani, csak reménykedni lehet, hogy megmaradnak. <p>Az átültetést inkább kora tavasszal kell megpróbálni, úgy, hogy a fagyalt erősen visszametszik, s minnél nagyobb földlabdával próbálják meg az új heyre áttelepíteni. Az eredés még így is bizonytalan.
A murvafürt (Bougainvillea sp.) melegigényes mediterrán növény, elképzelhető, hogy az idei első talajmenti fagyok idején még kint volt az erkényen, és ennek hatására lehullajtotta a leveleit. Valószínű ez nem okoz nagy problémát, télire 8-10°C-os, világos helyet igényel. Érdemes erősen visszametszeni, ennek hatására erőteljesebben fog növekedni és virágozni a következő évben.
Sajnos a kép alapján nem iagzán lehet megállapítani a dió fajtáját. Nagyobb méretű diót terem az Alsószentiváni 117 (A117), A Fertődi 1 fajták.
Remélem, hogy csavart levelű begónia említésekor a gumós begóniára gondol. Ez a begónia fagyérzékeny növény, az első őszi fagyok hatására húsos levelei lehervadnak. A gumókat célszerű már a fagyok beállta előtt kiszedni a földből. A leveleket, hajtásokat óvatosan lecsavarjuk a gumóról, megtisztítjuk a földtől (esetleg lemossuk, de akkor néhány órán át szikkasztani kell!).
Érdemes néhány centiméter mély tükröt ásni a kulékaviccsal borított terület alá, s valamilíyen kerti segyéllyel elválasztani a többi burkolattól ill. a kerttől, hogy később se okozzon gondot.